55. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde İki Filme TRT Ödülü!

Dünyanın en prestijli film festivallerinden Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde yarışan iki film projesine “TRT Ödülü” verildi.

Bu yıl 20 – 28 Ağustos tarihleri arasında 55’incisi düzenlenecek olan film festivalinde,Work in Progress kategorisinde “Kurban” isimli film projesine ve First Cut + kategorisinde “Gökyüzünden Bir Parça” isimli film projesine “TRT Ödülü” verildi.

Çekya’nın en büyük film festivali olan, dünyanın en eski film festivallerinden biri ve Orta ve Doğu Avrupa’nın da önde gelen film etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali bu yıl 20 – 28 Ağustos tarihleri arasında 55’inci kez düzenlenecek.

TRT-Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali iş birliği ikinci senesinde

TRT yalnızca Türkiye’deki uluslararası film festivallerini desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda dünyadaki en önemli film festivallerini de desteklemeye devam ediyor. TRT’nin dünyanın en prestijli film festivallerinden Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali ile geçtiğimiz yıl başlattığı iş birliği bu yıl da devam ediyor. Bu iş birliği çerçevesinde festivalin endüstri bölümü “Eastern Promises”ta kurgu aşamasındaki film projelerinin yarıştığı iki projeye “TRT Ödülü” verildi.

First Cut+ kategorisine seçilen projeler pazarlama, satış, promosyon ve Work in Progress konularında workshoplara katılarak post prodüksiyon aşamasını destekleyen ödüller için yarışacak.

Work in Progress yarışmasında TRT Ödülü Slovakya-Çekya-Almanya yapımı “Kurban” filminin oldu

Karlovy Vary Film Festivali’nin endüstri bölümü “EasternPromises”, Avrupa’daki en büyük film marketlerinden biri. Orta ve Doğu Avrupa, Balkanlar, Eski Sovyet Ülkeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan başarılı ve yetenekli yönetmen ve yapımcıların kurgu aşamasındaki yeni film projelerinin yarıştığı “Work in Progress” kategorisinde “TRT Ödülü”,Slovakya-Çekya-Almanya ortak yapımı “Kurban” (Victim) isimli filmin oldu. Filmin yönetmenliğini Michal Blaško, yapımcılığını ise Jakub Viktorín ve Pavla JanouškováKubečková üstlendi. Yönetmenin ilk uzun metrajı olan film, Eurimages ve Creative Europe gibi önemli film fonları tarafından destekleniyor.

Filmin konusu

Ukraynalı Irina, oğlu Igor ile birlikte Çekya’da küçük bir kasabada yaşamaktadır. Bir gün Igor bir saldırıya uğrar ve ölümden döner. Irina oğluna yapılan bu saldırı için adalet aramak üzere kamuoyunda farkındalık oluşturmaya çalışır.

First Cut+ yarışmasında TRT Ödülü İsviçre-Almanya yapımı “Gökyüzünden Bir Parça” filminin oldu

First Cut + kategorisinde “TRT Ödülü”nü İsviçre-Almanya ortak yapımı “Gökyüzünden Bir Parça” (A Piece of Sky) projesi ile yönetmen Michael Koch ve yapımcı ChristofNeracher kazandı. Uluslararası alanda dikkat çeken kurgu aşamasındaki film projelerinin yer aldığı “First Cut +”  yarışması, filmlere pazarlama, festival stratejisi ve dağıtım konularında workshoplar verilen bir platform olma özelliğine sahip.

“Gökyüzünden Bir Parça” filmi, yönetmen Michael Koch’unikinci uzun metrajlı filmi. Yönetmenin ilk filmi 2016’da düzenlenen Locarno Film Festivali’nde ana yarışma bölümünde yarışarak önemli festivallerden de ödüller kazanmıştı.

Filmin konusu

Anna ve kocası Marco İsviçre’nin ücra ve küçük bir köyünde yaşamaktadır. Marco’nun beyin tümörü nedeniyle gittikçe hastalanması ile Anna ölüme giden bir yolda sevgiyi, aşkı daim kılmaya çalışır.