70. Berlin Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

Avrupa’nın önde gelen film festivallerinden biri olan Berlin Film Festivali, bu yıl 20 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında 70. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Bu yıl festivalin jüri başkanlığını 71 yaşındaki Oscar ödüllü film ve tiyatro oyuncusu Jeremy Irons üstlenecek. Monsieur Lazhar filmiyle tanınan Philippe Falardeau’nun yönettiği, başrollerinde Sigourney Weaver ve Margaret Qualley’nin yer aldığı My Salinger Year, 70. Berlin Film Festivali’nin açılış filmi olacak.

Festival komitesi dün yaptığı basın açıklamasında bu yıl festivalde yer alacak filmleri açıkladı. Festivalin direktörlüğü Dieter Kosslick’ten devralan Carlo Chatrian, seçtikleri filmlerin “insanların karanlık yüzünü” ortaya koyduğunu söyledi. Programın tanıtım yazısında da eğer seçilen filmlerde “karanlık renkler ağır basıyorsa bunun nedeninin filmlerin korku yaymak değil, insanların gözünü açmak istemesi” olduğu ifade edildi. Chatrian, ana yarışmaya filmleri seçerken tek kriterlerinin “sanatsal nitelik” olduğunu vurguladı.

Festivalde bu yıl Onursal Altın Ayı ödülüne İngiliz aktris Helene Mirren layık görüldü. Hommage bölümünde de Helene Mirren’ın oynadığı filmlerden bir seçki gösterilecek.

 

Türkiye’den Film Yok

Berlin Film Festivali’nde bu yıl Türkiye yapımı film yer almayacak. Bunun yanı sıra Forum, Panorama gibi festivalin diğer önemli bölümlerinde de Türk filmleri yer almıyor.

Dünya sinemasından örneklerin yer aldığı Panorama bölümünün yöneticisi Michael Stütz, programı hazırlarken İstanbul’a da gittiklerini ve çok sayıda film izlediklerini söyledi. DW Türkçe’ye konuşan Stütz, “Üç gün içinde Türkiye’de bu yıl çekilen filmlerden önemli bir kesit görmenin bir ayrıcalık ve avantaj” olduğunu belirtti. Birkaç filmin programa dahil edilmesi için “son dakikaya kadar tartıştıklarını” aktaran Stütz, ancak programa alınacak “doğru” filmi bulamadıklarını söyledi.

“Altın Ayı” için yarışacak filmler

Berlin Alexanderplatz – Burhan Qurbani

DAU. Natasha – Ilya Khrzhanovskiy, Jekaterina Oertel

Domangchin yeoja (The Woman Who Ran) – Hong Sangsoo

Effacer l’historique (Delete History) – Benoît Delépine, Gustave Kervern

El prófugo (The Intruder) – Natalia Meta

Favolacce (Bad Tales) – Damiano & Fabio D’Innocenzo

First Cow – Kelly Reichardt

Irradiés (Irradiated) – Rithy Panh

Le sel des larmes (The Salt of Tears) – Philippe Garrel

Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman

Rizi (Days) – Tsai Ming-Liang

The Roads Not Taken – Sally Potter

Schwesterlein (My Little Sister) – Stéphanie Chuat, Véronique Reymond

Sheytan vojud nadarad (There Is No Evil) – Mohammad Rasoulof

Siberia – Abel Ferrara

Todos os mortos (All the Dead Ones) – Caetano Gotardo, Marco Dutra

Undine – Christian Petzold

Volevo nascondermi (Hidden Away) – Giorgio Diritti

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsun?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.