Film Eleştirmeni

1969 yılında İstanbul’da doğan Alin Taşçıyan ortaöğrenimini Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde (1980 – 1987), yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde (1987 – 1991) tamamladı. 1992 yılında işe başladığı Milliyet Sanat Dergisi ve Milliyet Gazetesi Kültür Sanat servisinde 16 yıl boyunca düzeltmen, muhabir, sinema yazarı ve editör olarak çalıştı. 2008 – 2015 yılları arasında Star Gazetesi’nde köşe yazarı ve sinema yazarı olarak çalıştı.

Televizyon programlarına 1994 yılında “Bir Zamanlar Genç Sinemacılar” kuşağı ile başladı. Kısa film üretimi yapan “Genç Sinemacılar”ın sonraki yıllarda da çeşitli dönemlerde sunuculuğunu üstlendi. 1996 – 2006 yılları arasında Atilla Dorsay ile birlikte, yaklaşık 500 klasik filmin gösterildiği Sinema Büyüsü’nü hazırlayıp sundu. 1998 yılında Ali Hakan, Mehmet Açar ve Tuna Erdem (daha sonra Yeşim Tabak) ile birlikte NTV’de yaptığı aktüel eleştiri programı “Sinema Koltuğu”nu 2000’li yıllarda TRT’de Beyazperde adıyla devam ettirdi. Ali Hakan ile birlikte “Beyazperde”yi Kanal 24’e taşıdı. Yine 24’te dünya sinemasından önemli örnekler gösterilen Tematik Film Kuşağı’nı hazırlayıp sundu. Yazıları birçok dergi ve web sitesinde yayınlandı. Halen TRT 2 kanalında Mehmet Açar ile birlikte çağdaş sinema örneklerini gösterip yorumladıkları Film Önü / Film Arkası ve kültür sanat programını yapıyor, yazıları www.sanatatak.com’da yayınlanıyor. İstanbul Film Festivali, İstanbul Kısa Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Malatya Film Festivali, Ege Filmleri Festivali (Patmos), Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ve Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde danışman ve programcı olarak görev aldı ve almaya devam ediyor. Türkiye ve dünyada, Cannes, Berlin, Venedik, Montreal, Busan dahil pek çok önemli festivalde jüri üyeliği ve başkanlığı yaptı. 1996 yılında üyeliğe davet edildiği Sinema Yazarları Derneği – SİYAD’a, 2013 yılında başkan seçildi, 2014’te bu görevden istifa etti. 2009’dan itibaren iki dönem üst üste Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu – FIPRESCI’nin başkan yardımcılığı görevini üstlenen Taşçıyan, 2015’ten itibaren iki dönem üst üste FIPRESCI Başkanlığı yaptı. Halen FIPRESCI Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Avrupa Film Akademisi üyesi olan Taşçıyan, 2001 yılında İFSAK Sinema Ödülü’ne, 2014 yılında Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne değer görüldü.