Saraybosna Film Festivali’nin Direktörü

Jovan Marjanović Saraybosna Film Festivali’nin başkanıdır. Festivaldeki çalışmalarına 1999’dan beri devam etmektedir. Serbest yapımcı olan Marjanović, 2006’dan bu yana Eurimages’de Bosna-Hersek Ulusal Temsilcisi’dir ve çeşitli sinema fonları ve enstitülerine danışmanlık yapmaktadır. Yüksek lisansını Londra’daki Cass İşletme Okulu’nda yapan Marjanović, Saraybosna’daki Sahne Sanatları Akademisi’nde sinema endüstrisi üzerine  dersleri vermektedir.

Saraybosna’da dört yıl süren kuşatma sonucu, 1995 senesinde, Obala Art Centar, sivil toplumun yeniden inşası ve şehrin kozmopolit ruhunun devam ettirilmesi amacıyla Saraybosna Film Festivali’ni başlatmıştır.

Yüksek kaliteli programlar, güçlü endüstri, genç sinemacılar için eğitsel ve iletişimsel bir platform yaratan festival, uluslararası sinema endüstrisinin, sinema yazarlarının ve medya temsilcilerinin odağı haline gelmiştir. Hem profesyonellerce, hem de geniş kitlelerce tanınan festival, 100 binin üzerinde seyircisiyle bölgedeki lider festivallerden biri olduğunu kanıtlamıştır. 140 milyondan fazla nüfusuyla gelişmekte olan bu bölgede, Saraybosna Film Festivali, tüm bölgedeki sinema endüstrisi için ortak bir platform oluşturmakta ve Güneydoğu Avrupa’da festival organizasyonları, film tanıtımları ve sunumları için geleceğin standartlarını belirlemektedir.