Senaryo Danışmanı

7 Mayıs 1966’da İstanbul’da doğdu. Işık Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde okurken İFSAK 1. Kısa Film festivalini organize etti. 1990 yılında gittiği Paris’te CLCF’te kurgu ve senaryo eğitimi gördü. Paris VII-Denis Diderot üniversitesinde sinema konusunda lisans ve yüksek lisans yaptı.

Aynı dönemde çeşitli post-yapım şirketlerinde staj (Chevereau) yaparken, bir yandan da fotoğrafçılık (CNCS) mesleğine devam etti. 1993 yılında ilk kısa film senaryosu projesiyle (La Mort d’un cœur mouette) Ciné-Litterature yarışmasında ilk ona girdi. 1997 yılından itibaren Paris I Sorbonne Üniversitesinde doktoraya başladı. Bir Fransız senarist Jean-Loup Dabadie’nin hayatı ve eserleri çerçevesinde her senaristin başlı başına bir yaratıcı sayılmasını savunan tezini 2002 yılında çok başarılı dereceyle verdi. DEA (doktora yeterlilik) senesinde teziyle ilgili yaptığı ön çalışma Fransız eleştirmenler ve sinemacılar derneği (Pierre D’Hugues, Bertrand Tavernier, Claude Beylie, Claude Sautet) tarafından verilen SIMON GENEVOIS En İyi Üniversite Çalışması ödülüne layık görüldü. Ödülünü Claude Sautet’nin elinden aldı.

2000 yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde senaryo, dramatik anlatım, sinema ve televizyon yazarlığı derslerini vermektedir. 2006’dan itibaren çeşitli diziler ve filmler için senaryo doktorluğu, yurtdışı organizasyonları için (Eurimages) senaryo danışmanlığı yapmaktadır. 2010 yılında çıkan “Senaryo Kitabı” adındaki eseri ile aynı yıl “Anadolu Üniversitesi En İyi Sinema Kitabı” ödülünü kazanmıştır.