Afiş

Yapım Durumu: Proje
0%

Film Özeti

Bursa’da 1954 yılında, ipek fabrikasında amele kâtibi olarak çalışan Hasip Efendi kırk senedir böcekçiliğe adadığı hayatını kendi hâlinde yaşamaktadır. Fabrikaya yeni giren kozahanede çalışan Fotika kimseyle iletişim kurmayan ve herkesten uzak duran ince yapılı, genç, güzel, narin yapılı bir kızdır. Büyükannesiyle yaşayan bu kızcağızı Hasip Efendi çok sever. Bir buçuk senedir onunla meşgul oluyor, kalbi yalnız onun üzerine titriyordur. Kızın fabrikaya ilk girdiği gün narin endamına, biraz hafif soluk simasına bakarak kızın nazik ve itaatli bakışları, biçare hareketleri karşısında bu yumuşaklığı yavaş yavaş sevgi derecesini bulmuştur. Fotika da bu aşka karşılık vermek için Hasip Efendi’ye yakınlaşır. Uzun süre tereddüt ettikten sonra nihayet Hasip Efendi, Fotika’ya evlenme teklif eder ancak Fotika bu teklife hazır değildir.

Hasip Efendi yıllarca nitrik asit buharlarıyla ciğerleri zehirlerenen genç kızların tabutları arkasından yürümüş fakat bu kez Fotika’nın hastalanır; zayıflayarak, öksürerek, sabırlı tahammüllü eriyordur.

Günün birinde fabrikaya yeni giren bir genç işçi, Bursa’da o yıllarda yeni kurulan bir sendikaya tüm işçileri örgütlemeye çalışacaktır.

Acaba Fotika kurtulacak mıdır? Öte yandan işçiler sendikalaşabilecek midir? Olaylar bundan sonra başlar.

Nihayet Fotika aylarca öksürdükten, sızlandıktan sonra artık susar ve ölür. Hasip Efendi o kadar üzülür ki yerinden kımıldayamaz. Gözlerinden iri yaşlar dökülür.
Hasip Efendipapaz ile karşılaşır. Papazın ömrü işlerinin arkasında aceleyle koşmakla geçmiştir, galiba şimdi de bir ölü evine yetişiyordur.

Hasip Efendi’ye uzun bir söylev çektikten sonra “Onu da hepsi gibi sizin fabrikalarınız öldürdü, daha da çok öldürecek.” der ve gider. Hasip efendi, kendisinin de bildiği bu hakikati papazdan duymak, suçlu olmak ona ağır geliyordur. Sonunda Hasip Efendi istifa eder ve vicdanı ile aklı arasında sert, acılı bir dönem başlar… Evine kapanır.
Acaba patronun teklif ettiği “Sus Payı” parasını alıp susacak mıdır? Yoksa?..

Fotika ve Hasip Efendinin arasındaki lirik sahnelerin yaşandığı filmde o dönemin ortamını da izleyeceğiz.

Yönetmen: Erden Kıral
Senarist: Erden Kıral

Yapımcı: Murat Bayar

Galeri

Ödüller

  • 12 PUNTO TRT SENARYO GÜNLERİ

    Proje Geliştirme Ödülü

İlgili Haberler