Yazılar

TRT Ortak Yapımlarına Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden 7 Ödül

Türkiye’nin en eski ve en uzun soluklu film festivali olan 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne TRT ortak yapımı filmler damgasını vurdu. TRT ortak yapımı “İki Şafak Arasında” törenden dört ödülle ayrılırken, TRT’nin destekleriyle gerçekleştirilen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ortak yapım marketi Antalya Film Forum’da ise TRT ortak yapımı üç film ödül aldı.

Bu yıl 2-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda TRT ortak yapımı “İki Şafak Arasında” törenden dört ödülle ayrıldı. Festival kapsamında 4-6 Ekim tarihlerinde bu yıl sekizinci kez düzenlenen Antalya Film Forum’un kurgu aşamasındaki projelerin yarıştığı “Uzun Metraj Kurmaca Work-in-Progress Platformu”nda ise, TRT ortak yapımı “Klondike”, “Bars” ve “Bir Tutam Karanfil” projeleri ödül aldı.

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”ya Altın Portakal’dan 4 ödül

Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği TRT ortak yapımı “İki Şafak Arasında” filmi törenden dört ödülle ayrıldı. “Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü”nü “İki Şafak Arasında” filminin yönetmeni Selman Nacar ve yapımcıları Burak Çevik ve Diloy Gülün kazandı. “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü filmdeki rolü ile Nezaket Erden kazanırken “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü ise yine filmdeki rolü ile Erdem Şenocak kazandı.

Festivalde her yıl kadın sinemacıları desteklemek için verilen “Cahide Sonku Ödülü”nü “İki Şafak Arasında” filminin cast direktörü Ezgi Baltaş ve filmin danışmanı Feride Çiçekoğlu kazandı. Başrollerinde Mücahit Koçak, Nezaket Erden, Burcu Gölgedar, Ünal Silver ve Bedir Bedir gibi isimlerin yer aldığı film, geçirdiği iş kazasında vicdani bir hesaplaşmaya giden bir adamın hikayesini konu alıyor. Filmin Türkiye’de yıl sonunda vizyona girmesi planlanıyor.

TRT Ortak Yapımları Antalya Film Forum’dan 3 Ödülle Döndü

Yeni projelerin hayata geçirilmesine fon ve network desteği sağlayan Antalya Film Forum’un “Uzun Metraj Kurmaca Work-in-Progress Platformu”nda, TRT ortak yapımı “Klondike”, “Bars” ve “Bir Tutam Karanfil” projeleri ödül kazandı.

2020’de gerçekleştirilen 12 Punto’da TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü kazanan, Maryna Er Gorbach’ın yönettiği, Mehmet Bahadır Er’in yapımcılığını üstlendiği Ukrayna-Türkiye ortak yapımı “Klondike” 40 Bin TL değerindeki “Jüri Özel Ödülü”nü kazandı. 2019’da ilki gerçekleştirilen 12 Punto’da TRT Ortak Yapım Ödülü kazanan, Bekir Bülbül’ün yönettiği, Halil Kardaş’ın yapımcılığını üstlendiği “Bir Tutam Karanfil” projesi, “Başka Sinema Dağıtım ve Promosyon Ödülü”nü kazandı. Orçun Köksal’ın yönettiği, Alara Hamamcıoğlu, Sinan Kesova ve Arda Çiltepe’nin yapımcılığını üstlendiği “Bars” isimli proje ise “Creative Production Renk Düzenleme Ödülü”nü kazandı.

Antalya Film Forum’da TRT Ödülü “Üç Metre” Projesine Verildi

TRT’nin destekleriyle gerçekleştirilen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ortak yapım marketi Antalya Film Forum’da da ödüller sahiplerini buldu. Senaryo aşamasındaki film projelerinin yarıştığı Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu’nda Merve Kuş Mataracı’nın yönetmenliğini, Koray Kefal’in yapımcılığını üstlendiği “Üç Metre” adlı proje “TRT Ödülü”nün sahibi oldu.

25. Saraybosna Film Festivali’nin Programı Açıklandı

Bu yıl 16-23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 25. Saraybosna Film Festivali’nin programı açıklandı.

Bu yıl 16 – 23 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek Saraybosna Film Festivali kapsamında bu yıl 23 filmin dünya prömiyeri yapılacak. Birçok farklı ülkeden filmleri bir araya getiren festivalde “Saraybosna’nın Kalbi” adı verilen festival ödülleri için 9 uzun metrajlı ile 14 kısa film, 16 belgesel ve 14 öğrenci filmi olmak üzere 53 eser yarışacak.

Emin Alper’in son filmi Kız Kardeşler Ana Yarışma’ya seçilirken; Pelin Esmer, Arda Çiltepe ve Ömer Deniz’in filmleri de festival programında yer aldı.

Son filmi İşe Yarar Bir Şey ile adından söz ettiren Pelin Esmer‘in yeni filmi Kraliçe Lear ise Belgesel Film Yarışması’nda yarışacak.

Kurmaca Film Yarışması

And Then We Danced – Levan Akin (Gürcistan/İsveç/Fransa)
Cat in the Wall – Mina Mileva, Vesela Kazakova (Bulgaristan/Birleşik Krallık/Fransa)
Heidi – Cătălin Mitulescu (Romanya)
Mo – Radu Dragomir (Romanya)
Open Door – Florenc Papas (Arnavutluk/İtalya/Kosova/Makedonya)
Rounds – Stephan Komandarev (Bulgaristan/Sırbistan)
Son – Ines Tanović (Bosna Hersek/Hırvatisatan/Romanya/Slovenya/Karadağ)
Kız Kardeşler – Emin Alper (Türkiye/Almanya/Hollanda/Yunanistan)
Take Me Somewhere Nice – Ena Sendijarević (Bosna Hersek/Hollanda)

Belgesel Film Yarışması

Daughter Of Camorra – Siniša Gačić (Slovena/İtalya)
The Euphoria of Being – Réka Szabó (Macaristan)
The Golden Girl – Denisa Morariu-Tamas, Adrian Robe (Romanya)
Honeyland [+] – Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska (Kuzey Makedonya)
How Far the Stars – Katalin Barsony (Macaristan/ABD)
If Only Dreams Came True – Višnja Skorin (Hırvatistan)
In Between – Samir Karahoda (Kosova)
Palace for the People – Boris Missirkov, Georgi Bogdanov (Bulgaristan/Romanya/Almanya)
Kraliçe Lear – Pelin Esmer (Turkey)
A Small Documentary About 3 Letters – Goran Bregović (Bosna Hersek/Sırbistan/Fransa)
The Soviet Garden – Dragoș Turea (Moldova/Romanya)
Stack of Material – Sajra Subašić (Bosna Hersek)
Then Comes the Evening – Maja Novaković (Sırbistan/Bosna Hersek)
Yet Another Departure – Renata Poljak (Hırvatistan)
When the Persimmons Grew [+] – Hilal Baydarov (Azerbaycan/Avusturya)
When Tomatoes Met Wagner [+] – Marianna Economou (Yunanistan)

Kısa Film Yarışması

12 K. Marx Street – Irine Jordania (Gürcistan)
Siyah Güneş – Arda Çiltepe (Türkiye/Almanya)
The Distance Between Us and the Sky – Vasilis Kekatos (Yunanistan/Fransa)
EDNA/One of Many – Vuk Mitevski (Kuzey Makeonya/Belçika)
The Last Image of Father – Stefan Đorđević (Sırbistan/Hırvatistan/Yunanistan)
The Last Trip to the Seaside – Adi Voicu (Romanya)
Mr. Mare – Luca Tóth (Macaristan/Fransa)
Natural Selection – Aleta Rajič (Bosna Hersek)
The Pit – Alban Ukaj (Bosna Hersek)
Postcards from the End of the World – Konstantinos Antonopoulos (Yunanistan)
Salt, Pepper to Taste – Teymur Hajiyev (Azerbaycan)
Symbiosis – Nadja Andrasev (Macaristan/Fransa)
Tina – Dubravka Turić (Hırvatistan)
The Van – Erenik Beqiri (Arnavutluk/Fransa)

Öğrenci Filmleri Yarışması

As Up to Now – Katalin Moldovai (Macaristan)
Broken Things – Panni Gyulai (Macaristan)
Day Release – Martin Winter (Avusturya)
Elephants’ Graveyard – Filip Mojzeš (Hırvatistan)
Favorites – Martin Monk (Avusturya/Almanya)
God the Mother – Mihai Ghiță (Romanya)
How to Fly a Kite? – Loránd Gábor (Romanya)
Life Between the Exit Signs – Nicolas Pindeus (Avusturya)
Night Session – Petre Tomadze (Gürcistan)
Sad Girl Weekend – Dimitris Tsakaleas, Lida Vartzioti (Yunanistan)
Sherbet – Nikola Stojanović (Sırbistan)
Sigh – Vlad Bolgarin (Moldova)
The Shift – Damir Markovina (Hırvatistan)
Dünya Tutuluyor – Ömer Deniz (Türkiye)

Ortak Yapımlar