Yazılar

2020 Sundance Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 23 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Sundance Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. Jüri Büyük Ödülü’nü Amerikan sinemasında “Minari”, dünya sinemasında ise “Yalda” kazandı.

Amerikan sineması bölümünde ön plana çıkan yapım Lee Isaac Chung imzalı “Minari” oldu. 80’li yıllarda çiftçilik yapmak için Los Angeles’tan Arkansas’a taşınan Koreli bir ailenin hikâyesini anlatan film, hem Jüri Büyük Ödülü’nü hem de Seyirci Ödülü’nü kazandı. Dünya sineması bölümünde ise Jüri Büyük Ödülü’ne İran yapımı “Yalda” layık görüldü. Meksika yapımı “Sin Señas Particulares” de hem Seyirci Ödülü’nü hem Jüri Özel Ödülü (Senaryo)’nü kazanarak bu kategoride dikkat çeken bir diğer yapım oldu.

Ödüllerin sahiplerini bulduğu tören sırasında Sundance Film Festivali’nin yeni direktörü olarak John Cooper’ın yerini alacak ismin Tabitha Jackson olacağı da açıklandı. Tabitha Jackson, Sundance Enstitüsü’nün Belgesel Film programını idare ediyordu.

Netflix ve Amazon gibi dijital platformların dikkat çekici filmlerin haklarını almak için büyük stüdyolarla rekabet eder hâle gelmesi bu yıl da Sundance Film Festivali’nde önemli anlaşmaların imzalanmasını sağladı. Neon ve Hulu festivalin dikkat çekici filmlerinden “Palm Springs”in haklarını satın almak için 17.5 milyon dolar ödeyerek Sundance’te yeni bir rekora imza atarken, “The Night House” ve “Uncle Frank” gibi festivalde dikkat çeken filmler de 10 milyon doların üzerine çıkan kayda değer anlaşmalara konu oldu.

2020 Sundance Film Festivali Ödülleri

ABD-Drama

Jüri Büyük Ödülü

Minari

Seyirci Ödülü

Minari

Yönetmen Ödülü

Radha Blank – The 40-Year-Old Version

Waldo Salt Senaryo Ödülü

Edson Oda – Nine Days

Jüri Özel Ödülü (Oyuncu Topluluğu)

Charm City Kings

Jüri Özel Ödülü (Auteur)

Josephine Decker – Shirley

Jüri Özel Ödülü (Neorealizm)

Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always

 

ABD-Belgesel

Jüri Büyük Ödülü

Boys State

Seyirci Ödülü

Crip Camp

Yönetmen Ödülü

Garrett Bradley – Time

Jüri Özel Ödülü (Çıkış Yapan Sinemacı)

Arthur Jones – Feels Good Man

Jüri Özel Ödülü (Sosyal Etki)

Elyse Steinberg, Josh Kriegman, Eli Despres – The Fight

Jüri Özel Ödülü (Kurgu)

Tyler H. Walk – Welcome to Chechnya

Jüri Özel Ödülü (Kurmaca Olmayan Hikâye Anlatımında İnovasyon)

Kirsten Johnson – Dick Johnson Is Dead

 

Dünya Sineması-Drama

Jüri Büyük Ödülü

Yalda

Seyirci Ödülü

Sin Señas Particulares

Yönetmen Ödülü

Maïmouna Doucouré – Mignonnes

Jüri Özel Ödülü (Oyuncu Performansı)

Ben Whishaw – Surge

Jüri Özel Ödülü (Vizyoner Sinemacı)

Lemohang Jeremiah Mosese – This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

Jüri Özel Ödülü (Senaryo)

Fernanda Valadez & Astrid Rondero – Sin Señas Particulares

 

Dünya Sineması-Belgesel

Jüri Büyük Ödülü

Epicentro

Seyirci Ödülü

The Reason I Jump

Yönetmen Ödülü

Iryna Tsilyk – The Earth is Blue as an Orange

Jüri Özel Ödülü (Kreatif Hikâye Anlatıcılığı)

Benjamin Ree – The Painter and the Thief

Jüri Özel Ödülü (Görüntü Yönetimi)

Micrea Topoleanu, Radu Ciorniciuc – Acasa, My Home

Jüri Özel Ödülü (Kurgu

Mila Aung Thwin, Sam Soko, Ryan Mullins – Softie

 

Kısa Film

Jüri Büyük Ödülü

So What If The Goats Die

Yönetmen Ödülü

Michael Arcos – Valerio’s Day Out

Jüri Ödülü (Uluslararası-Kurmaca)

The Devil’s Harmony

Jüri Ödülü (ABD-Kurmaca)

Ship: A Visual Poem

Jüri Ödülü (Kurmaca Olmayan)

John Was Trying to Contact Aliens

Jüri Ödülü (Animasyon)

Dcera

Oyuncu Ödülü

Sadaf Asgari – Exam

 

Diğer Ödüller

NEXT Seyirci Ödülü

I Carry You With Me

NEXT Yenilikçi Ödülü

I Carry You With Me

Alfred P. Sloan Uzun Metraj Kurmaca Film Ödülü

Tesla

Sundance Enstitüsü NHK Ödülü

Kirsten Tan – Higher

2020 Sundance Film Festivali’nin Programı Belli Oldu

23 Ocak-2 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenecek 2020 Sundance Film Festivali’nin programı belli oldu.

Dünya prömiyerini Sundance’te gerçekleştirecek olan filmler arasında Ethan Hawke’ın Nikola Tesla’ya hayat verdiği Tesla, Julia Louis-Dreyfus ve Will Ferrell’lı Downhill, Olivia Colman ve Anthony Hopkins’i bir araya getiren The Father gibi güçlü filmler yer alıyor.

2020 Sundance Film Festivali’nde Yarışacak Filmler:

Amerikan Sineması Kurmaca Yarışması

The 40-Year-Old Version
Blast Beat
Charm City Kings
Dinner in America
The Evening Hour
Farewell Amor
Minari
Miss Juneteenth
Never Rarely Sometimes Always (Eliza Hittman)
Nine Days
Palm Springs
Save Yourselves!
Shirley
Sylvie’s Love
Wander Darkly
Zola

Amerikan Sineması Belgesel Yarışması

A Thousand Cuts
Be Water
Bloody Nose, Empty Pockets
Boys State
David Crosby: Remember My Name
Code for Bias
The Cost of Silence
Crip Camp
Dick Johnson Is Dead
Feels Good Man
The Fight
Mucho Mucho Amor
Spaceship Earth
Time
Us Kids
Welcome to Chechnya
Whirlybird

Dünya Sineması Kurmaca Yarışması

Charter (İsveç)
Cuties (Fransa)
Exil (Almanya-Belçika-Kosova)
High Tide (Arjantin)
Jumbo (Fransa-Lüksemburg-Belçika)
Luxor (Mısır-Birleşik Krallık)
Possessor (Kanada-Birleşik Krallık)
Sin Señas Particulares (Meksika-İspanya)
Summer White – Blanco de Verano (Meksika)
Surge (Birleşik Krallık)
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection (Lesotho-Güney Afrika-İtalya)
Yalda, a Night for Forgiveness (İran-Fransa-Almanya-İsviçre)

Dünya Prömiyerleri

Downhill
Dream Horse
Falling
The Father
Four Good Days
The Glorias
Herself
Ironbark
The Last Shift
The Last Thing He Wanted
Lost Girls
The Nest
Promising Young Woman
Sergio
Tesla
Uncle Frank
Wendy
Worth

Belgesel Prömiyerleri

Aggie
Assassins
Disclosure: Trans Lives On Screen
The Dissident
Giving Voice
The Go-Go’s
Happy Happy Joy Joy – The Ren & Stimpy Story
Okavango: River of Dreams
Director’s Cut – Yönetmenin Kurgusu)
Natalie Wood: What Remains Behind
Rebuilding Paradise
Taylor Swift: Miss Americana
Vivos

NEXT Seçkisi

Beast Beast
Black Bear
I Carry You With Me
The Killing of Two Lovers
La Leyenda Negra
The Mountains Are a Dream That Call to Me
Omniboat: A Fast Boat Fantasia
Some Kind of Heaven
Spree
Summertime