12 Punto 2022 için Geri Sayım Başladı!

TRT tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu “12 Punto 2022”nin tarihi belli oldu. 19-26 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlik dünya sinemasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek.

Türkiye’de sinema sektörüne yönelik yapılan ilk ve tek proje olma özelliği taşıyan “12 Punto 2022” başlıyor. 19-26 Haziran tarihleri arasında 16 farklı ülkeden yönetmenlerin, yapımcıların ve film endüstrisi profesyonellerinin katılımıyla 3 ayrı platformda gerçekleştirilecek etkinlik dünya sinemasının önde gelen isimlerini İstanbul’da buluşturacak.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’nın etkinlik tarihini duyurduğu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “TRT Sinema tarafından düzenlenen Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu 12 Punto, bu yıl 19-26 Haziran tarihleri arasında 16 ülkeden sinema sektörünün önemli temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek.” dedi.

Dünya sinemasının en önemli isimleri “12 Punto 2022”de

12 Punto 2022, bu yıl da dünyanın farklı coğrafyalarından sinema profesyonellerini ağırlayacak. Fransa, İtalya, Almanya, İspanya, İngiltere, Katar, Bosna Hersek, Filistin, İsveç, ABD, Bulgaristan, İsrail, Azerbaycan, Hırvatistan, Makedonya ve Türkiye’den sinemacılar 12 Punto 2022’de buluşacak.

12 Punto 2022 kapsamında dünya sinema endüstrisinin en önemli kuruluşlarının yöneticilerinin yer aldığı masterclass’lar, paneller ve sunumlar İstanbul Beşiktaş’taki Feriye Sineması’nda gerçekleştirilecek.  Etkinlik ayrıca 12 Punto 2022’nin sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlanacak. TRT ortak yapımı ödüllü uluslararası filmlerin gösterimlerinin yanı sıra, filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları ile söyleşiler düzenlenecek.

12 Punto 2022’de neler olacak?

19-26 Haziran tarihleri arasında 12 Punto 2022’ye seçilen 12 uzun metrajlı film projesinin sahipleri senaryo danışmanlarıyla özel toplantılar yapacak, pazarlama ve sunum danışmanlarıyla atölye çalışmalarına katılacaklar. Uluslararası jüri üyelerinin 12 finalist proje arasından seçtiği 3 proje “TRT Ortak Yapım Ödülü”, 3 proje “TRT Ön Alım Ödülü”, 6 proje ise “TRT Proje Geliştirme Ödülü”nün sahibi olacak. Ödüller 26 Haziran akşamı gerçekleştirilecek kapanış ve ödül töreninde sahiplerini bulacak. Ödül töreninde ayrıca bu yıl 3’üncü kez verilecek olan “TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülleri” de dağıtılacak. Bu ödül, Türk yapımcıların ortak olduğu uluslararası projelere verilecek.

12 Punto 2022 kapsamında “TRT Kısa Film Yapım Ödülü” kazanan projelerin sahipleri de Türk sinemasının önde gelen yönetmen ve senaristleriyle birlikte senaryolarını geliştirecekler.

TRT 2’de her akşam 12 Punto 2022 özel yayını

19-26 Haziran tarihlerinde her akşam saat 19.00’da TRT 2’de “12 Punto 2022 Özel” yayını izleyiciyle buluşacak. Programda 12 Punto finalistleri ile röportajlar, etkinlik ile ilgili gelişmeler, Türk sinemasının ödüllü yönetmen ve yapımcılarıyla söyleşiler ve masterclasslar yer alacak.

Yönetmenlik, yapımcılık, senaryo yazarlığı, pazarlama, festivaller, dağıtım, animasyon, film fonları gibi sinema sektörünün her alanına ve bir filmin yapım sürecindeki önemli aşamalara değinen etkinliklere dair detaylar, önümüzdeki günlerde www.trt12punto.com adresinde duyurulacak.