“12 Punto 2023″ün Finalistleri Açıklandı

TRT tarafından bu yıl 5incisi düzenlenecek olan Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu 12 Punto 2023”te, uzun metrajlı film kategorisinde finale kalan 12 proje ile TRT Kısa Film Yapım Ödülü” kazanan projeler belirlendi.

Türkiye’de sinema sektörüne yönelik yapılan ilk ve tek proje olma özelliği taşıyan, TRT Sinema Müdürlüğü tarafından düzenlenen “12 Punto 2023”ün finalistleri belirlendi. Türk sinemasının önemli temsilcilerinden oluşan 5 kişilik ön jüri, başvuran projeleri değerlendirerek etkinlikte yarışacak uzun metrajlı 12 projeyi seçti.

Ön jüri tarafından belirlenen 12 finalist proje arasında kariyerinin başındaki genç yönetmenlerle, deneyimli sinemacılar bir arada yer alıyor. Bu yılki etkinlikte yarışacak projelerden altısı yönetmenlerin ilk film projesinden oluşurken, projelerden yedisinin yapımcısı ve ikisinin yönetmeni de kadın sinemacılardan oluşuyor.

100’ün üzerinde uzun metrajlı film projesi arasından 12 finalist seçildi

Bu yıl 100’ün üzerinde uzun metrajlı film proje başvurusu yapılan 12 Punto 2023’te teknik kontroller neticesinde 85 senaryo ön jüri tarafından değerlendirildi. 12 Punto 2023’ün ön jürisinde Altın Palmiyeli yapımcı Zeynep Atakan, yazar-senarist-yapımcı Tarık Tufan, yönetmen-senarist-yapımcı Belkıs Bayrak, yönetmen-senarist-yapımcı Tunç Davut ve yapımcı Enes Erbay yer aldı.

Uzun metrajlı film kategorisinde uluslararası jüri tarafından seçilen 12 finalist arasından 3 projeye “TRT Ortak Yapım Ödülü”, 3 projeye “TRT Ön Alım Ödülü” ve 6 projeye de “TRT Proje Geliştirme Ödülü” verilecek. Ayrıca 12 Punto 2023 Ödül Töreni’nde, bu yıl “TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü”nü kazanan projeler de açıklanacak.

12 finalist projenin sahipleri, bu yıl 5’inci kez 16-23 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek “12 Punto 2023” kapsamında dünyanın en önemli senaryo danışmanları ile toplantılar yapacak, senaryolarını geliştirecek. Ayrıca, dünyanın en önemli pazarlama ve sunum danışmanları ile filmlerini potansiyel yatırımcılar, ortaklar, fon yöneticileri ve sinema endüstrisinin karar vericileri ile paylaşmanın püf noktalarına dair görüşmeler yapacak.

Finalist projeler 12 Punto 2023 haftasında uluslararası danışmanlarla toplantı yaparken, bir yandan da film profesyonellerine ve sinemaseverlere yönelik Türkiye ve dünya sinemasının önemli isimleri ile masterclasslar, paneller ve söyleşiler düzenlenecek. Ayrıca bir hafta boyunca her akşam TRT 2’de çeşitli söyleşilerin ve 12 Punto etkinliklerinin yer aldığı “12 Punto Özel” programı yayınlanacak.

TRT Kısa Film Yapım Ödülü”nü kazanan 12 proje belirlendi

Bu yıl 296 kısa metrajlı film projesinin başvuru yaptığı 12 Punto 2023’te “TRT Kısa Film Yapım Ödülü”nü kazanan 12 proje de alanında uzman jüri üyeleri tarafından belirlendi. Kazanan projeler, jüri üyeleri film eleştirmeni Mehmet Açar, senarist-yönetmen Vuslat Saraçoğlu ve senarist-yönetmen Seyid Çolak tarafından belirlendi.

“TRT Kısa Film Yapım Ödülü” kazanan projelerin sahipleri 16-23 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek 12 Punto 2023’te senaryo danışmanları ile projelerini geliştirecekler. Kısa filmler, prodüksiyonlarının tamamlanmasının ardından TRT 2’de yayınlanacak.

 

12 Punto 2023 Uzun Metrajlı Film Finalist Projeler:

– Kuduz / Yönetmen: Abdurrahman Öner / Yapımcı: Arzu Şenses Öner

– Veha / Yönetmen-Yapımcı: Elif Sözen

– Memento Non Mori / Yönetmen: Şeyhmus Altun / Yapımcı: Fevziye Hazal Ertek

– Perşembe Gecesi Çok Karanlık / Yönetmen: Onur Sefer / Yapımcı: Aycan Aluçlu, Tilbe C. İnan, Ales Pavlin

– Hayal Kuşu / Yönetmen: Murat Pay / Yapımcı: Betül Demir

– Bir Arada ve Yalnız / Yönetmen: Ali Vatansever / Yapımcı: Selin Tezcan, Oya Özden

– At / Yönetmen: Özgür Fırat Kınay / Yapımcı: Mahmut İslam Bilir

– Lo-Fi / Yönetmen: Alican Durbaş / Yapımcı: İpek Erden

– Döngü / Yönetmen-Yapımcı: Abdulhamit Güler

– Altın Buzağı / Yönetmen: Nazif Tunç / Yapımcı: Yusuf Faruk Tunç

– Gerçek bir Kadın / Yönetmen: Eylem Kaftan / Yapımcı: Saim Çağlar Bocutoğlu

– Rahma / Yönetmen-Yapımcı: Faysal Soysal