Hikayenin dünyasını anlamak için çok önemlidir ancak aynı zamanda ele alınan dünyayı, hem senarist (araştırma) hem de karakterin (sahne) gözünde daha fazla keşfetmek için de son derece kullanışlıdır. Araştırma yapmanın en etkili yollarından biri sahne yazmaktır. Karakterinin belirli bir çevrede bir deneyim elde etmesi, hikayenin dünyasını anlamanı sağlayan ve zor fark edilen ayrıntıların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Alıştırma yapmak amacıyla, karakterin, hikayenin dünyasında keşfe çıktığı ve üç farklı zaman diliminde geçen kısa sahneler yazabilirsin. Mekan aynı kalırken çevre, hakim olduğu atmosfer ve ruh hali her defasında farklı olacak.

Amaç: Karakterin aksiyonu üzerinden yeni bir ruh hali oluşturmak.

Alıştırma: Üç kısa sahne yazın (Her biri en fazla yarım sayfa). DİYALOGSUZ. Aynı karakter tek başına üç farklı zaman diliminde aynı mekandan (iç, dış fark etmez) geçecek. DİYALOG olmadığını tekrar hatırlatalım. Açık, öz ve yaratıcı betimlemeler kullanarak her bir sahnenin duygusunu, atmosferini ve ruh halini aktarmaya çalışın: İlk sahne bir korku filminden olacak. İkincisi bir aşk filmi ve üçüncüsü ise bir komedi filmi.

İpucu: Sahneleri , gece ve gündüz, aydınlatma, aksesuar, sesler, kıyafet ve hareketi betimleyerek oluşturun. Kendinize, karakterin nereden gelip nereye gittiğini, nasıl hareket ettiğini, bir sonraki sahnenin ne olacağını, üç farklı duyguyu taşıyan sahnelerin benzer unsurlar taşıyıp taşıyamayacağı gibi soruları mutlaka sorun.