Yönetmen

Tanović, 20 Şubat 1969’da Zenica, Yugoslavya, Bosna -Hersek’te dünyaya geldi.

2001 yılında tamamlanan ve aynı yıl Cannes Film Festivali’nde prömiyeri olan ilk filmi “No Man’s Land”i  yazdı ve yönetti. Film, Cannes’da En İyi Senaryo (Prix du Scénario) ödülünü  kazandı ve ardından 2001’de En İyi Yabancı Dilde Film Oskar Ödülü, Avrupa Film Akademisi, En İyi Senaryo  Ödülü, César En İyi İlk Uzun Metrajlı Film Ödülü ve 2002’de Altın Küre En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı. İkinci uzun metrajlı film projesi, senaryosu merhum Krzysztof Kieślowski ile Krzysztof Pesiewicz’e ait pşan ve 2005 yılında tamamlanan  “L’Enfer” oldu. 2009 yılında Colin Farell, Christopher Lee, Kelly Reilly ve Paz Vega’nın yer aldığı “Triage”i yazdı ve yönetti.

2010 yılında yaptığı Cirkus Columbia, bir Bosna filmi olarak en iyi yabancı dilde film dalında 83. Akademi Ödülleri’ne katıldı, ancak final listesine giremedi. Haziran 2011’de Tanović’e Saraybosna Üniversitesi tarafından fahrî doktorluk unvanı verildi. 2013 yılında yaptığı filmi “An Episode in the Life of An Iron Picker (Bir Hurda Toplayıcısının Yaşamından Bir Kesit) 63. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde iki ödül kazandı: En İyi Erkek Oyuncu dalında Gümüş Ayı ve Jüri Özel Ödülü. Film aynı zamanda Akademi Ödülleri’nde aday listesine girdi (En İyi 10 Yabancı Film). 2016 yılında yaptığı filmi “Saraybosna’da Ölüm”, 66. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Ayrıca yarışmada en iyi film dalında Fipresci Ödülü’nü kazandı. 2019’da HBO televizyon kanalında yayınlanan “Succes” dizisini yönetti ve Uluslararası Emmy Ödülleri’nde özel mansiyon kazandı.

Tanović Mart 2020’de, 2010 yılında yayımlanan polisiye romanı “The Postcard  Killers”‘tan (Kartpostal Cinayetler)  uyarlanan The Postcard  Killings filmini yaptı. Son filmi olan Not So Friendly Neighborhood Affair, Ağustos 2021’de gösterime girdi.