Dünya Sinemasının En Etkili İsimleri 12 Punto 2024’te Jüri Koltuğuna Oturacak

Hollywood yıldızı Ghassan Massoud 12 Punto’da

TRT tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu “12 Punto”nun uluslararası jüri üyeleri belli oldu. Jüri üyeleri arasında usta oyuncu Ghassan Massoud, belgesel yönetmeni Rity Panh, Oscar ödüllü yönetmen Pawel Pawlikowski, Oscar ödüllü yapımcı Cat Villiers ve FIPRESCI Başkanı, film eleştirmeni Ahmed Shawky yer alıyor.

Türkiye’de sinema sektörüne yönelik yapılan ilk ve tek proje olma özelliği taşıyan “12 Punto”nun uluslararası jüri üyeleri belli oldu. Dünya sinemasının en etkili beş ismi jüri koltuğuna oturacak. 7-14 Temmuz tarihleri arasında, 29 farklı ülkeden sinema profesyonellerinin katılımıyla düzenlenecek programda dünya sinemasının önde gelen isimleri bir araya gelecek.

Dünya sinemasının usta isimleri 12 Punto’da

2005 yılında çekilen ve kariyerinin dönüm noktası olan Cennetin Krallığı filminde Selahaddin Eyyubi’yi canlandıran ödüllü usta oyuncu Ghassan Massoud, 12 Punto 2024’te jüri koltuğuna oturacak. 2007 yılında “Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu” filminde rol alan ünlü oyuncu, “Hz. Ömer” dizisinde ise Ebu Bekir rolünü canlandırmıştı. 37 yıllık oyunculuk kariyerinde Hollywood, Kazakistan, Tacikistan, Mısır, Tunus, Suudi Arabistan, Lübnan yapımı 20 uluslararası filmde oynayan Suriyeli oyuncu Massoud, 2024 yılında ise TRT dizisi “Mehmed: Fetihler Sultanı”nda Ebu Eyyûb el-Ensarî karakterine hayat verdi. Oyunculuk kariyerinde birden fazla uluslararası ödüle layık görülen oyuncu, Şam Akademik Sanatlar Üniversitesinde 16 yıldır profesör olarak eğitim veriyor. Ghassan Massoud, 12 Punto etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan “Ghassan Massoud ile Oyunculuk Sanatı” başlıklı bir masterclass verecek.

Kamboçyalı yönetmen ve yapımcı Rithy Panh, 12 Punto jüri üyesi olarak İstanbul’a geliyor. Rithy Panh, 1994 yılında Cannes Festivali’nin Resmi Yarışması’na seçilen “The Rice People”, Yamagata Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde pek çok ödül kazanan “The Land of Wande- ring Souls” ve aralarında Albert Londres Ödülü’nün de bulunduğu dünya çapında çok sayıda ödül alan “S21: The Khmer Rouge Death Machine” gibi çok sayıda filmin yönetmenliğini yaptı. Panh, “The Missing Picture” filmiyle 2013 yılında “Yabancı Dilde En İyi Film dalında Akademi Ödülü”ne aday gösterilmiş ve Cannes Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde “Büyük Ödülü” kazandı. Yönetmenliğini yaptığı “Irradiated” filmiyle 2020 Berlin Film Festivali’nde “Belgesel Ödülü”nü, “Everything Will Be OK” filmiyle Berlin Film Festivalin’de “Gümüş Ayı Ödülü”nü kazandı. Rithy Panh, aynı zamanda Kamboçya Film Komisyonu’nun baş kurucusudur. Pahn, 12 Punto kapsamında “Rithy Panh ile Yönetmenlik Sanatı” başlıklı bir masterclass da verecek.

Oscar ödüllü Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski de 12 Punto’da jüri koltuğuna oturacak.

Yönetmenlik kariyerine başladığı “Moskova’dan Pietushki’ye”, “Dostoyevski’nin Seyahatleri” ve “Zhirinovsky ile Gezi” gibi belgeselleri ile “Emmy” ve “Prix Italia” gibi uluslararası ödüller kazanan Pawel Pawlikowski, filmleriyle BAFTA ödülleri dahil olmak üzere dünya festivallerinden birçok ödül kazandı. Yönetmenliğini yaptığı “Ida” filmi ile 2015 yılında “Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü”nün yanı sıra “Avrupa Film Akademisi Ödüllleri” “BAFTA” ve “Goya” dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

Uluslararası ödüllü film yapımcısı olan Cat Villiers, 12 Punto jüri üyesi olarak İstanbul’a geliyor.

Villiers’ın yapımcılığını yaptığı filmler arasında “Altın Aslan Ödülü”nü kazanan “Before The Rain” ile Akademi, Altın Küre ve Cannes film festivallerinden ödüllerle dönen “No Man’s Land” filmleri yer alıyor. Yapımcı ayrıca Tamer El Said, Tala Hadid, Jasmila Zbanic, Danny Huston ve Annemarie Jacir ile de çalıştı.

Mısırlı film eleştirmeni, programcı ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu’nun (FIPRESCI) başkanı Ahmed Shawky, 12 Punto’da jüri koltuğuna oturacak. “VIU” yayın platformunun Orta Doğu geliştirme başkanı ve Mısır Film Eleştirmenleri Birliği’nin (EFCA) başkanı olan Shawky, aynı zamanda El Gouna Film Festivali’nin endüstri programı olan Cine Gouna Spring Board’un da başkanlığını yapıyor. Locarno, Şangay, Avrasya, Transilvanya, Makao, Lüksemburg, Oran ve Taipei gibi çeşitli festivallerde jüri üyesi olan Shawky, Cannes Film Festivali 2022 FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) Jürisi’nin de başkanıydı.  Shawky, 12 Punto kapsamında düzenlenecek “Ghassan Massoud ile Oyunculuk Sanatı” masterclassında moderatörlük yapacak.

12 Punto’da ödüller sahiplerini bulacak

Uluslararası jüri üyelerinin 12 finalist proje arasından seçtiği 3 projeye “TRT Ortak Yapım Ödülü”, 3 projeye “TRT Ön Alım Ödülü” ve 6 projeye de “TRT Proje Geliştirme Ödülü” verilecek. “12 Punto” kapsamında “TRT Kısa Film Yapım Ödülü” kazanan projelerin sahipleri de Türk sinemasının önde gelen yönetmen ve senaristleriyle birlikte senaryolarını geliştirecekler.