EAVE TRT Bursu 2023 Başvuruları Başladı

EAVE TRT BURSU Nedir?

TRT’nin, dünyanın en önemli yapımcılar ağı EAVE (Avrupalı Görsel-İşitsel Girişimciler) ile 2020 yılında imza attığı işbirliği üçüncü yılında devam ediyor. Bu işbirliği ile Türkiye’den bir yapımcı EAVE TRT BURSU almaya hak kazanıyor. Seçilen yapımcı bir yıl sürecek 2023 EAVE Yapımcılar Workshopu’na katılıyor. Bir yılın sonunda EAVE mezunu oluyor.

Son başvuru tarihi: 12 Eylül 2022 (23:59’a kadar)

EAVE Mezunu olmak bir yapımcıya ne kazandırıyor?

EAVE mezunu olmak bir yapımcı için uluslararası film kuruluşlarının yöneticileriyle, farklı ülkelerden yapımcılarla, satış-dağıtım ajanslarının direktörleriyle ve film festivalleriyle ilişkilerin sürdürüldüğü bir network’e dahil olmak anlamına geliyor.

EAVE mezunları, dünya film endüstrisinin omurgalarından birini oluşturan benzersiz bir Avrupalı yapımcı ağına katılmış oluyorlar. Ayrıca EAVE katılımcıları ve üyeleri, Avrupa’nın önde gelen film festivalleri ve marketleriyle EAVE’nin yürütmekte olduğu ortaklıklardan da yararlanabiliyorlar.

EAVE Nedir?

EAVE (Avrupalı Görsel İşitsel Girişimciler / European Audiovisual Entrepreneurs) 2200’den fazla yapımcıdan oluşan eşsiz bir ağın oluşturduğu, Avrupa’nın önde gelen yapımcı eğitim programlarından biridir. EAVE, son yıllarda, Avrupa’da ve küresel pazarlarda başarıyla rekabet edebilmeleri için Avrupalı bağımsız yapımları sürekli güçlendirmek ve yapımcıların yaratıcı, yönetimsel ve finansal becerilerini pekiştirerek sürdürülebilirliğine ve rekabet gücüne katkıda bulunmak için eğitim çalışmalarını sürekli gözden geçiriyor, yeni workshop programları hazırlıyor.

Dünya çapında geniş bir network ile işbirliği yaparak Avrupa, Güney Amerika, Arap Dünyası, Asya, Afrika ve Rusya’daki yapımcılar için düzenlenen programlara katılıyor. 1988’de kurulan EAVE, profesyonel eğitim olanakları oluşturmayı ve dünyanın farklı bölgelerinden yapımcıları bir araya getirerek ortak yapım ilişkilerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

EAVE Yapımcılar Workshopu’nda Süreç Nasıl İşliyor?

Her yıl EAVE Yapımcılar Workshopu için 50 katılımcı seçiliyor ve bir yıl boyunca birer haftalık üç workshopa katılıyorlar.

EAVE Yapımcılar Workshopu’na seçilen katılımcıların yarısı kursa proje ile katılıyor; bir yıl boyunca gerçekleşen yoğun toplantılarda projelerini diğer yapımcılar ve uzmanlarla geliştiriyorlar. Diğer yarısı ise, EAVE’ye şirketlerini ve kariyerlerini geliştirmek amacıyla katılıyor. Projesi olan yapımcıların çoğu ilk iki toplantıya senaristleri ile katılıyor; senaryo danışmanları ile bire bir toplantılar gerçekleştiriyor.

İlk iki workshop’ta katılımcılar gruplar halinde deneyimli yapımcılarla, senaryo danışmanlarıyla, geliştirme-yapım finansmanı ve ortak yapımların legal süreçleri konularında uzman kişilerle, pazarlama, satış, sunum ve paketleme konularında deneyimli kişilerle birlikte çalışıyor. Üçüncü workshop’ta ise dünyanın en önemli sinema kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı 60-70 kişiden oluşan karar vericilerle toplantılar yapıyor; projelerini, şirketlerini ve kariyerlerini konuşuyorlar.

EAVE Yapımcılar Workshopu Tanıtım Filmi

EAVE TRT Bursu Hangi Masrafları Kapsıyor?

EAVE TRT Bursu için seçilen yapımcı bir yıl boyunca gerçekleşen EAVE toplantılarına ve workshoplarına ücretsiz katılma hakkı kazanıyor. Bu masraflar genel olarak şu başlıkları kapsıyor:

  • Başvuru ve kayıt ücreti
  • Yapımcılar Workshopu üyelik ücreti
  • Her workshop için konferans ücreti (Etkinliklere katılım, tam pansiyon konaklama)
  • Ulaşım masrafları (EAVE Yapımcılar Workshopu’nun gerçekleştirileceği şehre göre değişiyor)

2023 EAVE Yapımcılar Workshopu hangi tarihlerde, nerede gerçekleşecek?

Workshop 1 – Luxemburg, 3-10 Mart 2023

Workshop 2 – Alpbach, Avusturya, 11-18 Haziran 2023

Workshop 3 – Hollanda, Ekim 2023

EAVE Yapımcılar Workshopu ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen tıklayın. 

EAVE TRT Bursu’na kimler başvurabilir?

EAVE TRT Bursu’na halihazırda film ve televizyon endüstrisinde çalışmakta olan, uluslararası ortak yapımlar konusunda bilgisini ve deneyimini artırmak isteyen bütün yapımcılar başvurabilir. Adaylar geliştirmekte oldukları bir kurmaca, belgesel ya da TV dizisi projesi ile başvurabildikleri gibi, projesiz de başvurabilirler.

Bütün toplantılar ve workshoplar İngilizce yapılacağı için EAVE TRT Bursu’na başvuran yapımcının ileri derecede İngilizce konuşabiliyor olması gerekiyor. Başvuru koşulları ve gerekli belgeler için detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Başvuru Süreci Nasıl İlerleyecek?

EAVE TRT Bursu’na başvurmak isteyen yapımcıların 26 Ağustos – 12 Eylül tarihleri arasında aşağıdaki linklerde yer alan Başvuru Formu’nu doldurmaları ve başvuru için gerekli bütün belgeleri 12punto@trt.net.tr adresine iletmeleri gerekiyor. Belgelerinde eksik olan başvurular kabul edilmeyecektir. Başvuran yapımcıların belgelerinin eksiksiz biçimde ulaştığını aşağıdaki telefon numarasından teyit etmeleri gerekmektedir.

Gelen başvurular arasından TRT tarafından 5 başvuru seçilecek. EAVE, seçilen adaylarla mülakatlar gerçekleştirecek ve Aralık 2022’de EAVE TRT BURSU kazanan yapımcıyı belirleyecek.

 

Başvuru belgeleri için tıklayınız.

Başvuru formu için tıklayınız.

 

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin:

12punto@trt.net.tr

+90 (312) 463 24 61