Doha Film Enstitüsü CEO’su

2014 yılında Doha Film Enstitüsü’nün CEO’su olarak atanan Fatma Hassan Alremaihi, Enstitü’nün, Katar film endüstrisini ulusal, bölgesel ve uluslararası platformda kurma ve ilerletme konusundaki stratejik yönü ve odak noktası üzerinde çalışmaktadır. Alremaihi, Katar ve ötesinde yeni nesil yaratıcı profesyonelleri geliştirmek için, Enstitü’nün yıllık sinema etkinlikleri olan Qumra ve Ajyal Film Festivali’ne sanatsal, stratejik ve operasyonel açılardan, yönetici olarak rehberlik etmektedir. Kendisi, Doha Film Enstitüsü’nün 2009’da  kurulmasından bu yana, dünya çapında yetenek geliştirme ve uluslararası endüstri katılımı konularında kilit programlara liderlik etmiştir. Ayrıca, Arap Dünyası ile Avrupa, Afrika, Orta ve Güney Asya arasındaki ilişkiler, alışverişler ve etkiler hakkında araştırma ve diyalog için global bir merkez olmayı hedefleyen Katar Müzeleri Lusail Müzesi Danışma Kurulu üyesidir.

Alremaihi kısa süre önce Fransız hükümeti tarafından kültür ve sanata yaptığı katkılardan dolayı Officier de L’Ordre des Arts et des Lettres (Knight of the Order of Arts and Humanities) nişanını almıştır. 2017’den beri sürekli olarak Variety International’ın Küresel Eğlence Endüstrisini Şekillendiren En Etkili 500 İş Lideri yıllık listesinde arasında yer almış ve DFI’nin (Kalkınma Finans Kurumu) yeterince temsil edilmeyen sinematik sesleri destekleme vizyonunu yönlendirmedeki liderliği nedeniyle 2018 ve 2021’de Uluslararası Kadın Etkisi Raporunda yer almıştır..

Doha’da doğup büyüyen Alremaihi, Katar Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünü mezunudur ve eşi ve dört çocuğuyla birlikte memleketinde yaşamaktadır.