Karakter Özgeçmişi: Başkarakter

Amaç: Karakterin derinliklerine in, geçmişini keşfet, karakterini, psikolojisini ve amaçlarını öğren.

Alıştırma: Karakterinin ayrıntılı bir tanıtımını yap. (1 sayfa)

Unutma: Dramatik bir karakter anlatıyorsun, dolayısıyla onu sinematografik olarak değerlendirilebilecek şekilde anlatmalısın.

İpucu: Karakterin hırsını, gücünü, korkularını ve amaçlarını anlayabilmeliyiz. Onları duyup gözümüzün önüne getirebilmeliyiz.

Yedi günlük Program: Örnek olması için sizinle yedi günlük bir program paylaşıyoruz.

1. Gün: Başkarakterini tarif et. Bunu bir arkadaşına, tanıştığın çok ilginç bir karakteri anlatıyormuş gibi yapabilirsin. Ya da seni son derece sinir eden bir kişi de olabilir. Sana şöyle ir soru sorulduğunu düşün: “ Bu kişi neden ilgimi çeksin ki?” Dolayısıyla bu karakter hakkında duyduğun heyecanın karşı tarafa iletilmesini sağlamalısın.

2. Gün: Karakter alıştırmalarını uygulayın. Karakter sende, benden nasıl farklı? Hayal ettiğin karakter nasıl bir bedene sahip? Karakterin yer aldığı hayal alemi nasıl bir yer?

3. Gün: Karakterin bedenini aksesuar, kostüm ve çeşitli hareketlerle zorla. Hatta karakterin kendisi olmaya çalış. Karakterin olarak alışverişe çık, manava git, fırına uğra ve kendine yeni kıyafetler al. Kendine değil de, karakterin için yemek söyle. Belki sen vejetaryensin ama karakterin kebap yemek isteyecek. Karakterin olarak İstanbul Modern’e git. Karakterin neyle ilgilenir? Yoksa canı mı sıkılır? Bu ufak gezintilerden neler öğrendin? Mutlaka sürekli not al.

4. Gün: Karaktere yönelik soruları yavaşça ve sakin bir şekilde oku. Hepsini cevaplamak zorunda değilsin. Bazılarının cevabını daha ilk bakışta biliyor olacaksın. Kimi soruysa sana alakasız gelecek. Ancak dikkatli ol, yoksa tüm zorluğuna rağmen önemli şeyler öğrenebileceğin bir şey kaçırabilirsin. Karakterin hakkında bilmek istediğin fakat cevaplayamadığın neler var? Hadi biraz hayal gücünü çalıştır. Aklına gelen her şeyle ilgili not al. Ancak yaptığın karakter tarifine değiştirme.

5. Gün: Üç şey. Başkarakterini tekrar tarif et, bu sefer edindiğin yeni bulguları da ekle ancak bu işi ilk yazdığın karakter tanımını silerek yapma. Sıfırdan başla. Farklı karakter alıştırmalarını dene. Eğlenmene bak. İşin bittikten sonra kendine sor, ‘Karakterin neyin peşinde?’. Ne istiyor? Amacı ne? Ulaşması en zor şey ne?

6. Gün: Karaktere yönelik sorulara yeniden göz gezdir. Yeni bir şeyler cevaplayabiliyor musun? İlk yaptığın tanıma yeniden bak. Yeni bir karakter oluşmaya başlamış mı? İlk gördüğün halinden farklı mı? Artık onun hakkında en çok ilgini çeken şey ne? Güçleri nedir? Sevmediğin yönü var mı? Kırılgan, savunmasız birisi mi? Unutma ki, karakterinin zayıflıkları da olmalı. Karaktere yönelik sorulardan aldığın cevaplar doğrultusunda karakter tanıtımını yeniden yap. Bir kere daha bu işi sıfırdan başlayarak yap.

7. Gün: İşini gözden geçir. Karakter tanımının son halini yaz. (tek satır boşluğu, 1 sayfa)