Sinemaya Dair Her Şey 12 Punto 2023’te

TRT tarafından bu yıl 16-23 Temmuz tarihleri arasında 5’incisi düzenlenecek olan “12 Punto”nun, panel ve masterclass programları belli oldu. Alanında uzman ve değerli isimlerin konuk olacağı programlarda görüntü yönetmenliği, sinema, senaryo yazarlığı, Oscar’a giden yol, ortak yapım marketleri ve festival programcılarıyla buluşma gibi konular geleceğin yönetmen ve yapımcı adaylarıyla birlikte ele alınacak.

Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu “12 Punto”nun panel, masterclass ve söyleşi programları yine alanında uzman konukları ağırlayacak. Dünyanın önde gelen sinemacılarının katılımıyla gerçekleşecek ücretsiz etkinliklere katılmak için 12 Punto 2023 | Etkinlik Kayıt Formu‘nun doldurulması yeterli olacak.

Sektörün önde gelen isimlerinden panel ve masterclasslar

12 Punto kapsamında senaryo danışmanı Razvan Radulescu, Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi Direktörü Dennis Ruh, yönetmen Danis Tanovic, yapımcı Amra Baksic ile görüntü yönetmenleri Kürşat Üresin ve Cevahir Şahin masterclasslar verecek. Dünyanın önde gelen sinemacılarının katılımlarıyla gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında, Saraybosna Film Festivali Cinelink Direktörü Amra Baksic Camo, Cannes Film Festivali Marché du Film Programlar ve Eğitimler Direktörü Aleksandra Zakharchenko, Karlovy Vary Film Festivali Endüstri Ofisi Direktörü Hugo Rosak, When East Meets West Direktörü Alessandra Gropplero ve Tallinn Black Nights Film Festivali Endüstri Direktörü Marge Liiske de panelde konuşmacı olarak yer alacak. Ayrıca Sundance Film Festivali Programcısı Ana Souza, Venedik Film Festivali Seçim Komitesi Üyesi Paolo Bertolin, Locarno Film Festivali Seçim Komitesi Üyesi Stefan Ivancic, Rotterdam Film Festivali Seçim Komitesi Üyesi Delly Shirazi ve Cannes Film Festivali Yönetmenlerin On Beş Günü Programcısı Daniella Shreir ise “Film Seçme ve Programlama & Filmimi A-festivallere Nasıl Gönderirim?” başlıklı panelde bir araya gelecek.

Açık havada film gösterimleri ve yönetmenlerle söyleşiler

12 Punto’da paneller ve masterclasslar haricinde herkese açık film gösterimleri ve yönetmenlerle söyleşiler 16-23 Temmuz tarihleri arasında Feriye Sineması’nda gerçekleştirilecek. Dünya prömiyerini dünyanın en prestijli film festivallerinden Tokyo Film Festivali’nde gerçekleştiren Bekir Bülbül’ün yönettiği TRT ortak yapımı “Bir Tutam Karanfil” filmi ve Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic’in yönettiği TRT yapımı “Komşuluk Halleri” filmi açık havada gösterilecek. Gösterimlerin ardından filmlerin yönetmenleriyle söyleşiler gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu 12 Punto bu yıl 16-23 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. 12 Punto’nun 23 Temmuz akşamı yapılacak kapanış ve ödül töreni ise TRT 2’den canlı yayınlanacak.

12 Punto 2023 kapsamında dünyanın önde gelen sinemacılarının katılımlarıyla gerçekleştirilecek panel ve masterclass programı:

17 Temmuz Pazartesi

Masterclass: Sanatçı mı, Zanaatkar mı? Görüntü Yönetmeni Sinemanın Neresinde?

Konuşmacılar : Kürşat Üresin (Görüntü Yönetmeni), Cevahir Şahin (Görüntü Yönetmeni)

Yer : Sinema Feriye

Saat: 13.30

 

Case Study: Tohum Fikirden Oscar Yoluna: Kısa Film Rutubet’in Yolculuğu

Konuşmacılar: Turan Haste (Yönetmen), Furkan Daşbilek (Yapımcı)

Yer : Sinema Feriye

Saat: 16.30

 

18 Temmuz Salı

Masterclass: Senaryo Yazarlığı: Hiçbir Şey Yazmadan Her Şeyi Yazmak

Konuşmacı : Razvan Radulescu (Senaryo Yazarı, Senaryo Danışmanı)

Yer : Sinema Feriye

Saat: 13.30

 

19 Temmuz Çarşamba

Masterclass: Sinemacıları Güçlendirmek: Doha Film Enstitüsü’nün Film Destekleri

Konuşmacı | Speaker: Fatma Alremaihi (Doha Film Enstitüsü CEO’su)

Yer : Sinema Feriye

Saat: 13.30

 

Sunum: Karadağ’da Film Yapmak

Konuşmacı | Speaker: Marko Erakovic (Karadağ Film Merkezi Uluslararası Tanıtım Danışmanı)

Yer : Sinema Feriye

Saat: 16.30

 

20 Temmuz Perşembe

Panel: Ortak Yapım Marketleriyle Buluşma

Konuşmacılar: Amra Baksic Camo (Saraybosna Film Festivali Cinelink Direktörü), Aleksandra Zakharchenko (Cannes Film Festivali Marché du Film Programlar ve Eğitimler Direktörü), Hugo Rosak (Karlovy Vary Film Festivali Endüstri Ofisi Direktörü), Alessandra Gropplero (When East Meets West Direktörü), Marge Liiske (Tallinn Black Nights Film Festivali Endüstri Direktörü)

Yer : Sinema Feriye

Saat: 13.30

 

Gösterim ve Söyleşi: Bir Tutam Karanfil

Katılımıyla : Bekir Bülbül (Yönetmen), Halil Kardaş (Yapımcı)

Yer : Feriye Bahçesi

Saat: 20.30

 

21 Temmuz Cuma

Panel: Bölgede Ortak Yapım Olanakları

Konuşmacılar : Aleksandra Bozovic (Karadağ Film Merkezi Direktörü), Una Domazetoksi (Sırbistan Film Merkezi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü), Natasa Bucar (Slovenya Film Merkezi Direktörü), Maja Vukic (Hırvatistan Görsel İşitsel Merkezi Başkan Yardımcısı)

Yer : Sinema Feriye

Saat: 13.30

 

Panel: Festival Programcılarıyla Buluşma: Film Seçme ve Programlama & Filmimi A-festivallere Nasıl Gönderirim?

Konuşmacılar : Ana Souza (Sundance Film Festivali Programcısı), Paolo Bertolin (Venedik Film Festivali Seçim Komitesi Üyesi), Stefan Ivancic (Locarno Film Festivali Seçim Komitesi Üyesi), Delly Shirazi (Rotterdam Film Festivali Seçim Komitesi Üyesi), Daniella Shreir (Cannes Film Festivali Yönetmenlerin On Beş Günü Programcısı)

Yer : Sinema Feriye

Saat: 15.30

 

Masterclass: Uluslararası Film Marketlerinde Nasıl Yol Alınır?

Konuşmacı: Dennis Ruh (Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi Direktörü)

Yer : Sinema Feriye

Saat: 17.30

 

Masterclass: Sinematik Tango: Yönetmen-Yapımcı İlişkisinde Uyum ve İhtilaf

Konuşmacılar : Danis Tanovic (Yönetmen), Amra Baksic Camo (Yapımcı)

Yer : Sinema Feriye

Saat: 19.00

 

Gösterim ve Söyleşi: Komşuluk Halleri

Katılımıyla: Danis Tanovic (Yönetmen)

Yer : Feriye Bahçesi

Saat: 20.30

12 Punto 2023 | Etkinlik Kayıt Formu