Yazılar

TRT Ortak Yapımı 5 Film 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 2-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri belli oldu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 Film Yarışacak

Mehmet Açar, Muammer Brav ve Sevin Okyay’dan oluşan seçici kurulun gelen 44 başvuruyu değerlendirmesi sonucu belirlenen 10 film, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na seçildi. Selman Nacar’ın TRT ortak yapımı  “İki Şafak Arasında” ve Melik Saraçoğlu’nun TRT destekli “Birlikte Öleceğiz” filmleri başta olmak üzere; Emre Kayiş’in “Anadolu Leoparı”, Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Hasan”, Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Hakkı Kurtuluş ve Ali Tansu Turhan’ın “Diyalog”, Cemil Ağacıkoğlu’nun “Kafes”, Tayfun Pirselimoğlu’nun “Kerr”, Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” adlı filmleri bu yıl Altın Portakal Ödülleri için yarışacak.

Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyici karşısına çıkacak yarışma filmlerinden “Birlikte Öleceğiz”, “Diyalog”, “Kafes” ve “Zuhal”in aynı zamanda dünya ilk gösterimleri Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapılacak. Festivalde ilk filmlerini yapan yönetmenlerin aday olabildiği Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü için ise “İki Şafak Arasında”Anadolu Leoparı”, “Bembeyaz”, “Diyalog” ve “Zuhal” yarışacak.

Antalya Film Forum Projeleri Açıklandı

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nin ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformu Antalya Film Forum bu yıl sekizinci kez düzenleniyor. 4-6 Ekim tarihleri arasında tüm etkinliklerin çevrimiçi gerçekleşeceği Forum‘un Uzun Metraj Kurmaca ve Belgesel Work in Progress Platformu ile Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu projeleri belli oldu.

Kurmaca Work in Progress Platformunda yarışacak 5 projeden 3’ü TRT ortak yapımı!

Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde yeni projelerin hayata geçirilmesine fon ve network desteği sağlayan Antalya Film Forum‘un Kurmaca Work in Progress Platformu‘na bu yıl 16 proje başvurdu. Yönetmen Ceylan Özgün Özçelik, Selanik Film Festivali-Balkan Survey bölümü direktörü Dimitris Kerkinos ve uluslararası satış şirketi Alpha Violet satın alma ve satış sorumlusu Keiko Funato‘dan oluşan seçici kurul beş projeyi bu bölüme seçti.

Seçilen projeler; Halil Kardaş’ın yapımcısı olduğu, Bekir Bülbül’ün yönettiği TRT ortak yapımı “Bir Tutam Karanfil”, Mehmet Bahadır Er, Sviatoslav Bulakovskyi ve Maryna Er Gorbach’ın yapımcılığında Maryna Er Gorbach yönetmenliğinde çekilen TRT ortak yapımı  “Klondike” ve Alara Hamamcıoğlu, Sinan Kesova ve Arda Çiltepe’nin yapımcılığını, Orçun Köksal’ın yönetmenliğini üstlendiği TRT destekli “Bars” başta olmak üzere ; yapımcılığını Evren Yıldırım ile üstlenen Murat Düzgünoğlu’nun aynı zamanda yönettiği “Köpekle Kurt Arasında” ve yapımcılığını Betül Sezgin, Giovanna Ribes ve Christo Bakalov’un, yönetmenliğini Çiğdem Sezgin’in üstlendiği “Suna”.

 

58. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ ULUSAL YARIŞMA ADAYLARI

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

İki Şafak Arasında / Selman Nacar

Birlikte Öleceğiz / Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu

Anadolu Leoparı / Emre Kayiş

Bağlılık Hasan / Semih Kaplanoğlu

Bembeyaz / Necip Çağhan Özdemir

Diyalog / Ali Tansu Turhan

Kafes / Cemil Ağacıkoğlu

Kerr / Tayfun Pirselimoğlu

Okul Tıraşı / Ferit Karahan

Zuhal / Nazlı Elif Durlu

 

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

Agna / Mazlum Demir

Aile Tablosu / Burcu Uğuz

Ajotin / Muhammed Seyyid Yıldız

Gece Kuşağı / Yasemin Demirci

Göl Kenarı / Aziz Alaca

İkinci Gece / Ali Tansu Turhan

Kaya / Okan Avcı

Larva / Volkan Güney Eker

Rewşen / Musab Tekin

Siz Biraz Uzak Kaldınız / Elif Refiğ

Soğuk / Adar Baran Değer

Stiletto: Pembe Bir Aile Trajedisi“ / Can Merdan Doğan

 

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

Acı ve Tatlı / Didem Şahin

An Kalır / Ebru Şeremetli

Bekleyiş / Aslı Akdağ

“EDE” Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm / Ersen Çıra

Her Şey Dahil / Volkan Üce

Kapıyı Açık Bırak / Ümran Safter

Muhtaç / Mehmet Emre Battal

Unkapanı: Bitmeyen Masal / Tayfun Belet

Vatansız / Esra Yıldız

 

KURMACA WORK IN PROGRESS PLATFORMU

Bars

Yönetmen: Orçun Köksal

Yapımcılar: Alara Hamamcıoğlu, Sinan Kesova, Arda Çiltepe 

Bir Tutam Karanfil

Yönetmen: Bekir Bülbül

Yapımcı: Halil Kardaş

Klondike

Yönetmen: Maryna Er Gorbach

Yapımcılar: Mehmet Bahadır Er, Sviatoslav Bulakovskyi, Maryna Er Gorbach

Köpekle Kurt Arasında

Yönetmen: Murat Düzgünoğlu

Yapımcılar: Murat Düzgünoğlu, Evren Yıldırım 

Suna

Yönetmen: Çiğdem Sezgin

Yapımcılar: Betül Sezgin, Giovanna Ribes, Christo Bakalov

 

 BELGESEL WORK IN PROGRESS PLATFORMU

Bir Gün, 365 Saat  

Yönetmen: Eylem Kaftan

Yapımcılar: Lynette  Fortune, Eylem Kaftan

Bir Parça Memleket  

Yönetmen, Yapımcı: Mümin Barış

Filmin Adı Ne?       

Yönetmen, Yapımcı: Pınar Fontini

Horde     

Yönetmen: Gürcan Keltek

Yapımcılar: Gürcan Keltek, Marc van Goethem, Arda Çiltepe

Road to Tokyo

Yönetmenler: Efe Öztezdoğan, İpek Kent

Yapımcılar: Aslıhan Altuğ, Haluk Koçak

 

DİZİ/KISA DİZİ PITCHING PLATFORMU 

Bar İşleri

Yaratıcı, Yönetmen: İsmail Özgür Balamir

Yapımcı: Can Aygör

Barbar

Yaratıcı, Yapımcı: Sedat Tanrıkolu

Yönetmen: Salih Toprak

Dünyalılar

Yaratıcılar: Yiğit Hepsev, Büke Akşehirli, Aslıhan Altuğ

Yönetmen: Yiğit Hepsev

Yapımcılar: Aslıhan Altuğ, Büke Akşehirli

Eşik

Yaratıcı: Ali Ufuk

Yönetmen: Ceren Arslan

Yapımcı: Rıfat Erkek

Yanlış Kararlar Merkezi

Yaratıcılar: Ahmet İlker Coşkun, Deniz Bayraktaroğlu

Yönetmen: Ahmet İlker Coşkun

Yapımcı: Hazal  Özeren

TRT Ortak Yapımı “Bir Tutam Karanfil” Sofya Film Festivali’nde

Sofya Film Festivali bu yıl 12-22-31 Mart tarihleri arasında düzenlenecek.

Sofya Film Festivali kapsamında düzenlenen “Sofia Meetings” bölümüne seçilen film projeleri belli oldu.

Yönetmenliğini Bekir Bülbül’ün, yapımcılığını Halil Kardaş’ın üstleneceği ve senaristliğini ise Büşra Bülbül ile Bekir Bülbül’ün birlikte üstlendiği 12 Punto TRT Senaryo Günleri Ortak Yapım Ödüllü “Bir Tutam Karanfil” projesi, Sofia Meetings’de “İkinci Film Projeleri” bölümüne seçildi.

“Bir Tutam Karanfil”, mülteci olarak yaşadığı şehirde eşini kaybeden Musa’nın zorlu iklim koşullarında eşinin cesedini sınıra ulaştırma mücadelesini konu alıyor.
Sofia Meetings | İkinci Film Projeleri

TO CARNATIONS A SONG (BİR TUTAM KARANFİL), Türkiye
Bekir Bülbül (Yönetmen)
Halil Kardaş (Yapımcı)
Büşra Bülbül (Senarist)
Filmcode Production

ICE, İngiltere
Stéphanie Joalland (Yönetmen)
Sean McConville (Yapımcı)
Frenzy Films

NENE, Gürcistan
Mariam Khatchvani (Yönetmen)
Vladimer Katcharava (Yapımcı)
20 Steps Productions

PARTY FOR SHY PEOPLE,İsviçre
Francesco Rizzi (Yönetmen)
Olga Lamontanara, Michela Pini (Yapımcılar)
Cinedokke / 8horses

SEX CUT, Arnavutluk / İtalya
Eno Milkani (Yönetmen)
Eno Milkani, Vincenzo Filippo (Yapımcılar)
BUNKER FILM, Lupin Film

VAMPRISM, İspanya
Antonio Morales (Yönetmen)
Jon Arrospide, Antonio Morales (Yapımcılar)
Antonio Morales PC

Sofia Meetings | Plus Minus One Projeleri

1970, Sırbistan / Macaristan / Almanya / Hırvatistan
Darko Lungulov (Yönetmen)
Jelena Radenkovic (Yapımcı)
Papa Films

BACKWOODS, Çek Cumhuriyeti
Evzenie Brabcova (Yönetmen)
Peter Badac (Yapımcı)
BFILM

BAUK, Bulgaristan / Sırbistan
Goran Radovanovic (Yönetmen)
Nikolay Mutafchiev (Yapımcı)
PREMIER Studio

BLAZING, Macaristan
Balazs Dudas (Yönetmen)
Gabor Kovacs (Yapımcı)
Filmpartners Production Group

LOVEHACK, Rusya
Tamara Dondurey (Yönetmen)
Katia Filippova (Yapımcı)
Pan-Atlantic Studio

THE GOSPEL ACCORDING TO KIMON, Yunanistan
Neritan Zinxhiria (Yönetmen)
Vasilis Chrysanthopoulos (Yapımcı)
Plays2place

THE HERD, Bulgaristan
Milko Lazarov (Yönetmen)
Vesselka Kiryakova (Yapımcı)
Red Carpet

THE FORTUNE TELLER, Bulgaristan
Svetla Tsotsorkova (Yönetmen)
Svetoslav Ovcharov, Svetla Tsotsorkova (Yapımcı)
Ön Film, Omega Film

THE WORKER, Bulgaristan / Almanya
Eliza Petkova (Yönetmen)
Karsten Stöter (Yapımcı)
Rohfilm Fabrikası

THE YEAR OF THE DIRTY MEMORY, İspanya / İtalya / Şili
Matias Boero Lutz (Yönetmen)
Sylvie Leray (Yapımcı)
Reverso Films
Grand Prix için 12 Film Yarışacak

Sofya Film Festivali’nde bu yıl Viktor Chouchkov – Junior’un % 18 Gray (2020), Rudolph Herzog’un How to Fake a War (2019), Eva Cools’un Cleo (2019), Tasos Gerakinis’in A Simple Man (2020), Congcong Teng’in Send Me to the Clouds (2019), Eliza Petkova’nın A Fish Swimming Upside Down (2019), Tomas Vengris’in Motherland (2019), Svetla Tsotsorkova’nın Sister (2019), Nathalie Biancheri’nin Nocturnal (2019), Barnabás Tóth’un Those Who Remained (2019), Massoud Bakhshi’nin Yalda, a Night for Forgiveness (2019) ve Ali Özel’in Bozkır (2019) filmleri yarışacak.

Festivalin uluslararası jüri başkanı İngiltere doğumlu yönetmen Peter Webber’e Meksikalı yapımcı Nicolás Celis, Bulgar aktris Irmena Chichikova, İspanyol yönetmen ve yapımcı Lluís Miñarro ve bağımsız Amerikan yapımcı Jim Stark eşlik edecek.

Sofya Belediyesi tarafından 20 Mart’ta verilecek Grand Prix “Sofya – Sinema Şehri” Ödülünü belirlemek üzere dünyanın dört bir yanından yönetmenler ve sektör temsilcileri Sofya Film Festivali kapsamında yarışan 12 filmi değerlendirecek.

Ortak Yapımlar