TRT Ortak Yapımı “Bir Tutam Karanfil” Fas’tan Ödülle Döndü

TRT ortak yapımı “Bir Tutam Karanfil”, Fas’ta düzenlenen Tatvan Uluslararası Akdeniz Film Festivali’nde “En İyi Film Ödülü”nü kazandı.

12 Punto 2019’da TRT Ortak Yapım Ödülü kazanan, yönetmenliğini Bekir Bülbül‘ün, yapımcılığını ise Halil Kardaş’ın üstlendiği TRT ortak yapımı “Bir Tutam Karanfil”, bu yıl 3-10 Mart tarihleri arasında düzenlenen 28. Tatvan Uluslararası Akdeniz Film Festivali‘nden “En İyi Film Ödülü”yle döndü.

Dünya prömiyerini dünyanın en prestijli film festivallerinden 35. Tokyo Film Festivali’nde gerçekleştiren film, henüz proje aşamasındayken Saraybosna, Sofya, Boğaziçi, Antalya, Malatya gibi ulusal ve uluslararası festivallerin endüstri bölümlerinde yarışarak ödüller kazandı.

“Bir Tutam Karanfil”, mülteci olarak yaşadığı şehirde eşini kaybeden Musa’nın zorlu iklim koşullarında eşinin cesedini sınıra ulaştırma mücadelesini konu alıyor.

Bu yıl Tatvan’da 28’incisi düzenlenen festivalin onur konuğu Türkiye oldu.

Festivalde “En İyi Senaryo” ve “Sinema Endüstrisi Günleri” gibi yarışmalar ve sinema okulu öğrencilerine yönelik eğitim atölyeleri benzeri birçok etkinlik düzenlendi.

Festivale Türk oyuncu Vildan Atasever, İspanyol yönetmen Judith Colell, Mısırlı oyuncu Ghada Adel, Faslı yönetmen Hasan Benjelloun ve İtalyan yönetmen Daniele Vicari gibi çok sayıda isim konuk oldu.