Yazılar

28. Saraybosna Film Festivali’ne TRT Çıkarması

TRT ortak yapımı ve TRT ödüllü 6 film festivalde yer alacak…

Bosna Hersek’te bu yıl 12 Ağustos’ta başlayacak “Saraybosna Film Festivali”ne TRT ortak yapımı ve TRT ödüllü filmler damga vuracak. 12-19 Ağustos tarihleri arasında 28’incisi gerçekleştirilecek Saraybosna Film Festivali, TRT ortak yapımı Altın Palmiye ödüllü “Triangle of Sadness” filmi ile açılacak. Festivalde beş TRT ortak yapımı ve bir TRT ödüllü film olmak üzere toplam altı TRT filmi yer alacak.

Bu yıl 12-19 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek 28. Saraybosna Film Festivali’nin programı açıklandı. Doğu Avrupa ve Balkanlar’ın en önemli film festivalinde bu yıl TRT ortak yapımı ve TRT ödüllü altı film yer alacak. Açılışı İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un TRT ortak yapımı Altın Palmiye ödüllü filmi “Hüzün Üçgeni” (Triangle of Sadness) filmiyle yapacak olan festival, son bir senede Doğu Avrupa ve Balkanlar’da üretilmiş en iyi filmlere yer verecek.

Festivali’nin ana yarışma seçkisinde TRT ortak yapımı “Klondike” ve TRT ödüllü “A Ballad” (Balat) filmleri yer alacak. Festivalin endüstri bölümü “Cinelink”te ise 12 Punto 2021’de “TRT Ortak Yapım Ödülü” kazanan “Günyüzü” ve “Tereddüt Çizgisi” isimli projeler yer alacak. Ayrıca TRT ortak yapımı kısa film “Birlikte, Yalnız” dünya prömiyerini Saraybosna Film Festivali Kısa Film Yarışması’nda gerçekleştirecek.

Festivalin ana yarışma seçkisinde TRT filmleri “Klondike” ve “Balat” yer alacak

Maryna Er Gorbach’ın yönettiği, Mehmet Bahadır Er’in yapımcılığını üstlendiği “Klondike” filmi, Saraybosna Film Festivali’nin ana yarışma bölümüne seçildi. 12 Punto 2020’de “TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü” kazanan ve dünya prömiyerini geçtiğimiz ocak ayında Sundance Film Festivali’nde yapan Türkiye – Ukrayna ortak yapımı “Klondike”, festivalde “En İyi Yönetmen Ödülü”nü kazanarak katıldığı birçok önemli festivalden ödülle döndü.

Bosnalı ödüllü yönetmen Aida Begić’in yönettiği, Adis Djapo’nun yapımcılığını üstlendiği “Balat” (A Ballad) filmi, dünya prömiyerini Saraybosna Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yapacak. “Ballat” geçtiğimiz yıl düzenlenen Saraybosna Film Festivali’nin kurgu aşamasındaki projelerin yarıştığı “Work in Progress” bölümünde “TRT Ödülü” kazanmıştı.

TRT ortak yapımı kısa film “Birlikte, Yalnız” festivalde yarışacak

Kasım Ördek’in yönettiği, Hayet Benkara’nın yapımcılığını üstlendiği TRT ortak yapımı kısa film “Birlikte, Yalnız”, dünya prömiyerini Saraybosna Film Festivali’nin kısa film yarışmasında gerçekleştirecek. Türkiye – Fransa ortak yapımı olan film “12 Punto 2021”de “TRT Kısa Film Yapım Ödülü”nü kazanmıştı.

TRT ortak yapımı “Tereddüt Çizgisi” ve “Bir Tutam Karanfil” Cinelink’te!

Saraybosna Film Festivali’nin endüstri bölümü Cinelink’in geliştirme aşamasındaki projelerin yer aldığı “Ortak Yapım Marketi”nde TRT ortak yapımı “Günyüzü” isimli film projesi yer alırken, Cinelink’te kurgu aşamasındaki projelerin yarıştığı “Work in Progress” bölümünde ise TRT ortak yapımı “Tereddüt Çizgisi” yer alacak.

Banu Sıvacının yönetmenliğini, Zeynep Koray’ın yapımcılığını üstlendiği “Günyüzü” ve Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği “Tereddüt Çizgisi” filmleri, 12 Punto 2021’de “TRT Ortak Yapım Ödülü” kazanmıştı.

Cinelink’te “Work in Progress” bölümünde “TRT Ödülü” verilecek

Saraybosna Film Festivali’nin endüstri bölümü Cinelink’te kurgu aşamasındaki projelerin yarıştığı “Work in Progress” bölümünde en iyi filme “TRT Ödülü” verilecek. Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan projelerin yer aldığı bölümde, yarışmacılar projelerini geliştirmek amacıyla kurgu, post prodüksiyon, festival ve dağıtım süreçleriyle alakalı film endüstrisinin en önemli temsilcileriyle bir araya gelecek.

Saraybosna Film Festivali’nde “TRT Endüstri Terası” kurulacak

Güneydoğu Avrupa’nın en önemli film festivali olan Saraybosna Film Festivali başta Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika olmak üzere dünya film endüstrisinin en önemli isimlerini endüstri toplantılarında ve Cinelink’te bir araya getiriyor. Bu yıl festival kapsamında kurulacak olan “TRT Endüstri Terası”nda, TRT’nin ev sahipliğinde önemli toplantılar ve buluşmalar gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz haziran ayında yayın hayatına başlayan TRT Balkan dijital haber platformu da “TRT Endüstri Terası”nda temsil edilecek.

TRT Filmleri 28. Saraybosna Film Festivali’nde

28. Saraybosna Film Festivali’nin yarışma programları açıklandı. Festivalde 4 kategoride toplam 51 film Saraybosna’nın Kalbi ödülleri için yarışacak.

Bu yıl yaratıcı yönetmen Izeta Građević liderliğindeki Saraybosna Film Festivali Seçici ekibi uzun metraj programında 160, belgesel programında 211, kısa film programında 240 ve öğrenci filmi programında 140 olmak üzere Festival’e başvuran 751 filmi izledi.

28. Saraybosna Film Festivali Yarışma Programı’nda yönetmenliğini Maryna Er Gorbach, yapımcılığını Mehmet Bahadır Er’in üstlendiği TRT ortak yapımı “Klondike” Bosna Hersek prömiyerini; yönetmenliğini Aida Begic’in üstlendiği TRT ödüllü “A Ballad” ise dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

TRT ortak yapımı “Klondike” Ukrayna-Rusya sınırında yaşayan hamile bir kadın olan Irka’nın ayrılıkçı gruplar tarafından köyünün kuşatılmasına rağmen evini terk etmeyişiyle başlayan film, Irka ve ailesinin kendilerini uluslararası bir uçak kazası felaketinin merkezinde bulmalarını konu alıyor.

Yönetmenliğini Aida Begic’in üstlendiği TRT Ödüllü “A Ballad” filmi Bosnalı bir kadının gündelik hayatına ve hayata tutunma çabasına dair çarpıcı bir hikayeyi anlatıyor.

12 Punto 2021’de TRT Kısa Film Yapım Ödülü kazanan, yönetmenliğini Kasım Ördek’in üstlendiği “Birlikte, Yalnız” kısa filmi 28. Saraybosna Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Program Arnavutluk, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Yunanistan, Gürcistan, Macaristan, Kosova, Kuzey Makedonya, Malta, Moldova, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye ve Ukrayna’dan filmlere açıktır.

 

YARIŞMA PROGRAMI – UZUN METRAJ 2022

EN İYİ FİLM İÇİN SARAYBOSNA KALBİ
Saraybosna Kantonu Turizm Derneği tarafından ortaklaşa desteklenen 16.000 € tutarında ödül

EN İYİ YÖNETMEN İÇİN SARAYBOSNA KALBİ
Bosna-Hersek’te Birleşmiş Milletler sponsorluğunda 10.000 € tutarında ödül En İyi Kadın Oyuncu dalında

SARAYBOSNA KALBİ
2.500 € tutarında ödül

EN İYİ AKTÖR İÇİN SARAYBOSNA KALBİ
2.500 € tutarında ödül

1. A BALLAD / BALADA, Aida Begić (Bosna-Hersek, 2022, 120 dk.) – Dünya prömiyeri

2. MEN OF DEEDS / OAMENI DE TREABÃ, Paul Negoescu (Romanya, Bulgaristan, 2022, 105 dk.) – Dünya prömiyeri

3. RIDERS / JEZDECA, Dominik Mencej (Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, İtalya, Bosna Hersek, 2022, 110 dk.) – Dünya prömiyeri

4. ALTI HAFTA / HAT HÉT, Noémi Veronika Szakonyi (Macaristan, 2022, 95 dk.) – Dünya prömiyeri

5. CORSAGE, Marie Kreutzer (Avusturya, Lüksemburg, Almanya, Fransa, 2022, 113 dk.) – Bölge prömiyer

6. KLONDIKE, Maryna Er Gorbach (Ukrayna, Türkiye, 2022, 100 dk.) – Bölge prömiyeri

7. SAFE PLACE / SIGURNO MJESTO, Juraj Lerotić (Hırvatistan, 2022, 105 dk.) – Bölge prömiyeri

8. SERVIAM – I WILL SERVE / SERVIAM – ICH WILL DIENEN, Ruth Mader (Avusturya, 2022, 106 dk.) – Bölge prömiyer

 

YARIŞMA PROGRAMI – BELGESEL FİLM 2022

EN İYİ BELGESEL FİLM İÇİN SARAYBOSNA KALBİ
İsviçre Hükümeti tarafından desteklenen 4.000 € tutarında ödül

EN İYİ KISA BELGESEL FİLM İÇİN SARAYBOSNA KALBİ
2.000 € tutarında ödül

İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜ
Hollanda Krallığı sponsorluğunda 3,000 € tutarında ödül

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
2.500 € tutarında ödül

1. GÜNLÜĞÜ BİR CHRIST BRIDE / TSCHODENNYK NARECHENOI CHRISTA, Marta Smerechynska (Ukrayna, 2021, 90 dk.) – Dünya prömiyeri

2. LIGHTS OF SARAJEVO / SVJETLA SARAJEVA, Srđan Perkić (Bosna Hersek, 2022, 68 dk.) – Dünya prömiyeri

3. ANTİ-TANK ENGELLERİNİN LİTURJİSİ, Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (Ukrayna, ABD, 2022, 12 dk.) – Dünya prömiyeri

4. FORTUNA ZİYARETİ / FORTUNA VENDÉGEI, Mátyás Kálmán (Macaristan, Hırvatistan, 2022, 74 dk.) – Dünya prömiyeri

5. ÇINAR AĞACININ GÖLGESİNDE / ÇINAR AĞACININ KÖLGƏSINDƏ, Aynur Elgunesh (Azerbaycan, 2022, 18 dk.) – Dünya prömiyeri

6. KADEH. OĞULLARI VE KIZLARI / O TAHTAI. SAVENDAR TAI SEIANDAR, Cătălina Tesăr, Dana Bunescu (Romanya, 2022, 83 dk.) – Dünya prömiyeri

7. FİLM FABRİKASI / TVORNICA FILMOVA, Silvestar Kolbas (Hırvatistan, 2022, 15 dk.) – Dünya prömiyeri

8. ÇOK YAKIN, Botond Püsök (Romanya, Macaristan, 2022, 85 dk.) – Dünya prömiyeri

9. BABAJANJA, Ante Zlatko Stolica (Hırvatistan, 2022, 14 dk.) – Uluslararası prömiyer

10. RETREAT, Anabela Angelovska (Kuzey Makedonya, Almanya, 2022, 30 dk.) – Uluslararası prömiyer

11. WE, … KOMPOZİSYON / WIR, … KOMPOSITION, Visar Jusufi (Kosova, Almanya, 2022, 15 dk.) – Uluslararası prömiyer

12. BIGGER THAN TRAUMA / VEĆE OD TRAUME, Vedrana Pribačić (Hırvatistan, 2022, 91 dk.) – Avrupa prömiyeri

13. BAŞKA BİR BAHAR / JOŠ JEDNO PROLEĆE, Mladen Kovačević (Sırbistan, Fransa, Katar, 2022, 90 dk.) – Bölgesel prömiyer

14. BİR İL HASTANESİ / EDNA PROVINTSIALNA BOLNITSA, Ilian Metev, Ivan Chertov, Zlatina Teneva (Bulgaristan, Almanya, 2022, 107 dk.) – Bölge prömiyeri

15. ATONAL GLOW / ATONALURI GABRZKINEBA, Alexander Koridze (Gürcistan, 2022, 67 dk.) – Bölge prömiyeri

16. BEAUTY OF THE BEAST, Anna Eszter Nemes (Macaristan, Sırbistan, 2022, 47 dk.) – Bölge prömiyeri

17. KIRILIR BELLEK, Igor Ivanjko (Ukrayna, 2022, 85 dk.) – Bölge prömiyeri

18. BİRLİKTE YAŞAMAK / ZUSAMMENLEBEN, Thomas Fürhapter (Avusturya, 2022, 90 dk.) – Bölge prömiyeri

19. MICROBİOME, Stavros Petropoulos (Yunanistan, 2021, 27 dk.) – Bölge prömiyeri

20. ŞEHRİMİZDE SİZE YER YOK / NIAMASH MIASTO V NASHIA GRAD, Nikolay Stefanov (Bulgaristan, 2022, 81 dk.) – Bölge prömiyeri

21. RIBS / REBRA, Farah Hasanbegović (Bosna Hersek, Macaristan, Belçika, Portekiz, 2022, 9 dk.) – Bölge prömiyeri

22. DEVRİM MÜZESİ / MUZEJ REVOLUCIJE, Srđan Keča (Sırbistan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, 2021, 91 dk.) – B&H galası

 

YARIŞMA PROGRAMI – KISA FİLM 2022

SARAYBOSNA’NIN KALBİ EN İYİ KISA FİLM – Oscar® elemeleri 2.500 € tutarında ödül

AVRUPA FİLM AKADEMİSİ KISA FİLM ADAYLIĞI

1. AFFRICATE, Anna Gyimesi (Macaristan, 2022, 26 dk.) – Dünya prömiyeri

2. BURADA SESSİZ. / POKY TUT TYKHO., Novruz Hikmet, Olena Podolianko (Ukrayna, 2022, 12 dk.) – Dünya prömiyeri

3. KOMŞUM KURTUM / BANIJA, Nebojša Slijepčević (Hırvatistan, Sırbistan, 2022, 17 dk.) – Dünya prömiyeri

4. BİRLİKTE, YALNIZ / BİRLİKTE, YALNIZ, Kasım Ördek (Türkiye, Fransa, 2022, Renkli, 20 dk.) – Dünya prömiyeri

5. ALBA VULVA, Dorka Vermes (Macaristan, 2022, 16 dk.) – Uluslararası prömiyer

6. AMOK, Balázs Turai (Macaristan, Romanya, 2022, 15 dk.) – Bölge prömiyeri

7. PARA VE MUTLULUK, Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr. (Sırbistan, Slovenya, Slovakya, 2022, 10 dk.) – Bölge prömiyeri

8. ON ​​XERXES’ THRONE / STON THRONO TOU XERXI, Evi Kalogiropoulou (Yunanistan, 2022, 15 dk.) – Bölge prömiyeri

9. YAZ BÖYLE BİTTİ / TAKO SE JE KONČALO POLETJE, Matjaž Ivanišin (Slovenya, Macaristan, İtalya, 2022, 13 dk.) – Bölge prömiyeri

10. 5PM SEASIDE, Valentin Stejskal (Yunanistan, Avusturya, 2022, 26 dk.) – Bölge prömiyeri

 

YARIŞMA PROGRAMI – ÖĞRENCİ FİLMİ 2022

EN İYİ ÖĞRENCİ FİLMİ İÇİN SARAYBOSNA KALBİ
Bölgesel İşbirliği Konseyi tarafından desteklenen 1.000 € tutarındaki ödül

1. Sivrisinekler İçin Soğuk Değil / NIJE ZIMA ZA KOMARCE, Josip Lukić, Klara Šovagović (Hırvatistan, 2022, 29 dk.) – Dünya prömiyeri

2. MY NIKOLA / MOJ NIKOLA, Martina Marasović (Hırvatistan, 2022, 22 dk.) – Dünya prömiyeri

3. RAINBOY / KIŠNI DJEČAK, Sandra Marić (Bosna Hersek, 2022, 4 dk.) – Dünya prömiyeri

4. SU BALONLARI / ČEKAJ ME OVDE, Aleksa Borković (Sırbistan, 2022, 13 dk.) – Dünya prömiyeri

5. HOLLYWOOD, Leni Gruber, Alex Reinberg (Avusturya, 2022, 29 dk.) – Uluslararası prömiyer

6. MON AMI, Carina Dasoveanu (Romanya, 2022, 30 dk.) – Uluslararası prömiyer

7. KARDEŞİM VE I / EU ȘI SORA MEA, Theodor Ioniță (Romanya, 2022, 17 dk.) – Uluslararası prömiyer

8. THE OTHER END OF THE STREET / AZ UTCA MÁSIK VÉGE, Kálmán Nagy (Avusturya, Macaristan, 2022, 22 dk.) – Uluslararası prömiyer

9. CRAZE / HAJSZÁLREPEDÉS, Bianka Szelestey (Macaristan, 2021, 22 dk.) – Bölgesel prömiyer

10. DİNLENME SİS / NYUGVÓ KÖD, Nikolett Fábián (Macaristan, 2022, 5 dk.) – Bölge prömiyeri

11. THE ANALOGY OF SPACE / ANALOHIYA PROSTORU, Oleksandr Hoisan (Ukrayna, 2022, 12 dk.) – Bölge prömiyeri