TRT Ortak Yapımı “Balıklara Nasihat”a Locarno Uluslararası Film Festivali’nden 2 Ödül

Dünyanın en eski ve en büyük film festivallerinden 75. Locarno Film Festivali’nin ana yarışma seçkisinde yer alan TRT ortak yapımı “Balıklara Nasihat” (Sermon to the Fish) filmi,  “Yeşil Leopar WWF Özel Mansiyon” ve “Genç Jüri Ödülü”nü kazandı.

Yönetmenliğini Hilal Baydarov’un üstlendiği, ana yapımcılığını Meksikalı ödüllü yönetmen Carlos Reygadas’ın, ortak yapımcılığını ise Emrah Kılıç’ın üstlendiği yapım; 12 Punto 2022’de “TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü” kazanmıştı. Yönetmen Hilal Baydarov’un önceki filmleri de dünya prömiyerlerini Venedik Film Festivali, IDFA, Saraybosna Film Festivali ve Visions du Reel gibi önemli festivallerde yaparak ödüller kazanmıştı.

Bu sene 75.’si gerçekleştirilen Locarno Film Festivali’nin ana yarışma seçkisinde yer alan Türkiye-Azerbaycan-Meksika-İsviçre ortak yapımı olan “Balıklara Nasihat”, festivalden “Yeşil Leopar WWF Özel Mansiyon” ve “Genç Jüri Ödülü” ile döndü.

Film, savaştan dönen Davud, köyündeki herkesin garip bir hastalıktan (salgın) öldüğünü görür. Hayatta kalan tek kişi kız kardeşidir, ancak o da hastalığa yakalanmasını, erkek ve kız kardeş arasındaki ilişki, neden yaşadıklarını ve neden yaşamaları gerektiğini sorgulamalarını konu alıyor.

75. Locarno Film Festivali İsviçre’nin Locarno şehrinde 3 – 13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi.