TRT Ortak Yapımı “Flaşbellek” 8 Nisan’da Sinemalarda!

Usta yönetmen Derviş Zaim’in son filmi TRT ortak yapımı “Flaşbellek” 8 Nisan’da beyaz perdede izleyiciyle buluşacak.

Suriye’deki savaş esnasında yaralı bir rejim askerinin şahit olduğu olaylar neticesinde akan kanı durdurmak için harekete geçmesini ve hayatını riske atmasını konu alan “Flaşbellek”, Suriye’deki insanlık dramına işaret etmeye çalışırken insanların bir arada, barış içinde yaşamaları için gereken koşulları sorguluyor.

Çekimleri Gaziantep ve Konya’da gerçekleştirilen filmde Saleh Bakri, Ali Suleiman, Sara El Debuch ve Husam Chadat gibi dünyaca ünlü Filistinli ve Suriyeli oyuncular yer alıyor.

“Flaşbellek”, Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen, Cenneti Beklerken, Gölgeler ve Suretler gibi Türk sinemasının önemli filmlerinin yönetmeni olan Derviş Zaim’in 10. uzun metrajlı filmi. TRT ortak yapımı filmin görüntü yönetmenliğini Andreas Sinanos, kurgusunu Aylin Zoi Tinel, müziğini ise Marios Takoushis üstleniyor.

Dünya prömiyerini 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştiren film, İstanbul’daki ilk gösterimi 8. Boğaziçi Film Festivali’nde yaptı. TRT ortak yapımı “Flaşbellek” 42. Cinemed (Montpellier) Film Festivali’nden “Genç Jüri Ödülü”, New York Bağımsız Sinema Ödülleri’nden “En İyi Uluslararası Film Ödülü” ve ABD’de düzenlenen 27. Sedona Uluslararası Film Festivali’nden “En İyi Uluslararası Film Ödülü” ile döndü.