TRT Ortak Yapımı “Omar ve Biz” 7. Kayseri Film Festivali’nde İzleyici ile Buluştu

Yönetmenliğini Mehmet Bahadır Er ve Maryna Er Gorbach’ın üstlendiği TRT ortak yapımı “Omar ve Biz” 7. Kayseri Film Festivali kapsamında izleyici ile buluştu.

Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde yarışan “Omar ve Biz”in gösteriminin ardından filmin yönetmenleri Mehmet Bahadır Er ve Maryna Er Gorbach, filmin başrol oyuncusu Taj Sher Yakub ve sanat yönetmeni Hasan Yanık izleyicilerin sorularını cevapladı.

Ödüllü senarist ve yönetmen Mehmet Bahadır Er‘in aynı zamanda yapımcılığını yaptığı “Omar ve Biz”, Türkiye | Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet (Cem Bender)’in komşusu Sabri (Menderes Samancılar)’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evlerinde misafir etmeye başlaması ile istemediği iki yeni komşusuyla arasındaki derin çatışmalı hikâyeyi anlatıyor.

“Omar ve Biz” filmini izleyenler, oğlu Kemal’in (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya yerleşen ve uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerin iki göçmenle komşu olmak zorunda kalması ile kendisini beklemediği olaylar içinde bulmasını takip ederken İsmet’in yaşadığı insani tecrübe ile politik bakış açısı, önyargılarıyla yüzleşmesi yolculuğuna tanık oluyorlar.

Filmin ana karakterleri Omar ve Mariye’yi oynayan Taj Sher Yakub ve Hala Alsayasneh Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırılıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsun?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.