TRT Ortak Yapımı “TAY” Orta Doğu’da Vizyona Giren İlk Türk Animasyon Filmi Olacak

Hz. Muhammed’in (SAV) “Hicret” yolculuğunu konu edinen ilk animasyon filmi olan TRT ortak yapımı “TAY”, üçüncü haftasında toplam 300 bini aşkın kişi tarafından izlenerek zirvedeki yerini korudu. 20 Ekim’de Birleşik Arap Emirlikleri dahil toplam 6 ülkede daha vizyona girecek olan film, Orta Doğu’da vizyona giren ilk Türk animasyon filmi olacak.

Annesini arayan safkan bir tay olan Riyah’ın, peşindeki hırsızlardan kaçarken tanıştığı ihtiyar deve Jabal ile birlikte Medine’ye doğru çıktığı yolculuğun hikâyesinin anlatıldığı TRT ortak yapımı “TAY”, vizyona girdiği günden bu yana toplam 300 bini aşkın kişi tarafından izlenerek gişedeki liderliğini korudu. Avrupa ülkelerinden sonra 20 Ekim’de Birleşik Arap Emirlikleri dahil toplam 6 ülkede daha vizyona girecek olan film, Orta Doğu’da vizyona giren ilk Türk animasyon filmi olacak.

Orta Doğu’da vizyona giren ilk Türk animasyon filmi

TRT Çocuk’un uzman psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve içerik editörlerinin katkılarıyla hazırlanan “TAY”, 23 Eylül’de sinemaseverlerle buluşmuştu. 29 Eylül’de Avrupa ülkelerinde vizyona giren film Orta Doğu’da vizyona girmek için gün sayıyor.  Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman ve Kuveyt olmak üzere toplam 6 ülkede 20 Ekim’de vizyona girecek olan film, Orta Doğu’da vizyona giren ilk Türk animasyon filmi olacak.

3D animasyon türündeki sinema filmi, masal tadındaki anlatımıyla özellikle okul çağındaki çocuklarda fedakârlık, umut ve sevgi gibi kavramların pekiştirilmesini, çocuklara peygamber sevgisinin aşılanmasını hedefliyor. Filmin yönetmenliğini TRT Çocuk’un çevreci kahramanı “Kaptan Pengu ve Arkadaşları”nın yapımcısı Nurullah Yenihan, senaristliğini Betül Yağsağan Birgören, yapımcılığını ise Mustafa Emre Tülün üstleniyor.