Kutupluluk başka filmlere bakarak öğrenilecek bir şey olsa da kendi başına yaratman çok daha iyi anlamanı sağlayacaktır. Alıştırma olarak, birbirine zıt iki kutupta yer alan ve bir araya gelmek zorunda kalan iki karakter içeren bir sahne yazın. İkisi de, sahnenin sonunda değişmeli, fiziksel ya da duygusal olarak birbirine yakınlaşmalıdır.

Amaç: İki zıt karakterin etkileşime geçmesini ve değişmesini sağla.

Alıştırma: Birbirine zıt iki kutupta yer alan ve bir araya gelmek zorunda kalan iki karakter içeren bir sahne yazın. İkisi de, sahnenin sonunda değişmeli, fiziksel ya da duygusal olarak birbirine yakınlaşmalıdır. Her bir karaktere sahne boyunca takip edecekleri çok açık birer amaç vermelisin. Sonra olayı kimin gözünden göreceğimizi, yani kimin sahnesi olduğuna karar vererek karakterin nasıl hissettiğini aktarmalısın.

Unutma: Sahnenin ilgi çekici olmasını istiyorsan inandırıcı ancak aralarında büyük zıtlıklar olan karakterler yaratmalısın. Aralarındaki uçurum ne kadar derinse onları o denli zor bir süreç bekliyor olacak. Bu da sahnenin daha ilgi çekici olmasıyla sonuçlanacaktır. Dıştaki farklılıklara ek olarak karakterleri bir araya getiren soruna nasıl baktıklarını da ifade etmelisin. Panikleyen var mı? Aralarından biri bu durumdan memnun mu? Cesur olan hangisi? Unutma ki ne kadar erken tepki verirlerse karakterlerle kadar çabuk yakınlaşırız.

İpucu: Zor ancak inandırıcı bir şey bulmalısın. Bu kaçamayacakları ve onları bir arada tutan bir şey olmalı. Onları sonunda bir araya getirecek olan unsur hakkında açık olmalısın. Ortak bir yönleri ya da ilgi alanları olduğunu mu fark edecekler? Karakterlerden birinin romantik yaklaşımı aradaki buzların erimesini mi sağlayacak?