Günümüzde dekatlon on ayrı atletik disiplinin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bunlar bireyin gücünü, dayanıklılığını, hızını, tekniğini ve direncini ölçmeye yöneliktir. Senaryo yazımınında doğal olarak, koşma, sprint ya da sırık atma gibi işlerle uğraşmayız ama yine de bu beş beceriye sahip olmamız gerekmektedir.

1. Güç

Güç tamamen aklın madde üzerindeki hakimiyeti ile ilgilidir. Senarist için de bu durumu farklı değildir. Zihin gücü çok önemlidir. Çünkü senaryo yazarlığı, belirli bir düşünceyi somut ve belirgin hale getirirken belirli kurallara uymak demek olduğundan yoğun düşünme gerektiren bir meslektir.

2. Hız

Senarist olarak hızlı yazmak adına çok çalışmalısınız. Ne kadar çok senaryo tamamlarsanız hızın önemini o derece kavramaya başlarsınız. Çünkü anlayacaksınız yazmak aslında yeniden yazmaktır. Bir senaryoyu tamamlamak on ile yirmi taslak yazmaktan geçer. Hızlı bir şekilde yazarken yazdıklarınızı gözden geçirme fikrine karşı koyun. Zaten ‘SON’ yazmadan neyi değiştirmeniz gerektiğini çoğunlukla bilemezsiniz.

3. Dayanıklık

Görmüş geçirmiş bir senarist, senaryo yazımında başarıya ulaşmak için geceli gündüzlü en az on yıllık bir çalışma gerektiğini iyi bilir. Herhangi bir işte başarılı olmak istediğinde uzun bir süre her gün bu konuda çalışman gerekir. Bu ne gizli bir bilgi ne de atom fiziğidir. Eğer senarist olmak istiyorsan günlük bir çalışma programı hazırlayıp kesintisiz bir şekilde uyman gerekir. Yazarlık blokajı bir bahane değildir.

4. Teknik

Senaryo yazarlığı –yapıya yönelik kesin kuralları olan- başlı başına bir iştir ancak her şey senaristin diline, bir diğer ifadeyle tekniğine göre değişiklik gösterebilir. Ve kimi zaman, başarılı olmak için çok parlak bir fikre de ihtiyaç duymayız. Farklı bir dünya farklı karakterler ve farklı bir süreç. Unutma, bu senin dilin. Senin damgan, senin markan. Orijinal olmalısın.

5. Direnç

Senaristin engelleri aşma kapasitesi son derece önemlidir. Başarısız olacaksın, hata yapacaksın, yanılacaksın ancak sıkıntı ve şansızlıkların üstesinden gelip bir sonraki senaryonda başarıyı elde etmek için devam etmenin yolunu bulacaksın. Senaristlik yapmak imkansız olmasa da direnmeden bunu başarmak mümkün değildir.