Dostlar: İlk Üç

Dostları, kahramanınızın karşılıksız olarak paylaşımda bulunduğu, aşk ya da aile ilişkileri üzerinden ortak bir geçmişe sahip oldukları karakterlerdir.

Senarist için yan karakterlerin önemini kavramak çok önemlidir. Yan karakterler inanılmaz bir çeşitlilik gösterse de aşağıda sadece rakip/düşman kategorisi altında incelenebilecek, dört başlıca yan karaktere yer verilmiştir.

Akıl Hocası

“Her çocuk olası bir dahi olarak ele alınmayı hak eder.” -Anton Ehrenzweig

Akıl hocası güvenilir ve deneyimli bir danışman gibidir. Deneyim en iyi öğretmense, bir akıl hocası bu işin ustasıdır. Kahramanın içinden geçtiği yoldan daha önce geçmiştir, hatta belki birden çok kez. Geçmişte başarılı ya da başarısız olmuş olabilir ancak artık bu yola girmek için çok yaşlanmıştır. Ya da karşı karşıya kalınan durum akıl hocasının daha önce karşılaştıklarından çok daha büyük olabileceği gibi kahramanımız bu konuda ustasından daha yetenekli de olabilir.

Aslında akıl hocası dediğimiz bir tür öğretmendir ve çok yetenekli olmasına rağmen disiplinsiz olan kahramanımızı eğitmekle yükümlüdür. Akıl hocası sayesinde kahramanımız yol boyunca karşılaşacağı engeller ve tuzaklar konusunda daha hazır olmasını sağlar. Ancak genelde kahramanımız ustasını dinlemez ya da akıl hocası, öğrencisinin kendi yolunu çizmesinin daha erdemli olacağını düşünüp onu yönlendirmez. 

Çoğu akıl hocası filmlerde öğrencileri için olumlu birer örnek oluştururlar. Ancak kimi durumlarda akıl hocaları kıskançlık edip yardım etmeyi kesebilirler. Yanlış yönlendirerek ya da eksik bilgiler vererek amaca ulaşması için kat etmesi gereken yolu uzatabilirler.

Filmlerde Akıl Hocası Örnekleri:

Jedi Şövalyeliğinden ihraç edilmiş olan Obi-Wan Kenobi. Yıldız Savaşları (1977)

Daniel Larusso’nun sensei’si Bay Miyagi. Karate Çocuk (1986)

Bobby Fisher’i Ararken filmindeki usta satranç hocası Bruce Pandolfini. (1993)

Matrix filminde, Nebuchadnezzar gemisinin kaptanı Morpheus. (1999)

Yüzüklerin Efendisi serisinde Frodo’ya yol gösteren büyücü Gandalf. (2001)

En İyi Dost

“İyi bir dost herkes senden uzaklaşırken sana doğru gelendir.”  -Anonim

Kahramanın en iyi dostu kendinden emin bir şekilde her zaman hazır bulunur. Ancak bu her zaman yardımcı olabileceği anlamına gelmez. Genelde en yakın dost kahramanı dinleyip manevi destekte bulunmak için vardır. 

Buna rağmen en iyi dost çok daha önemli bir rol üstlenerek kahramanın yolculuğuna ortak olan ana karakterlerden birine de dönüşebilir. Çoğu kez en iyi dost kahramanımız için sadece iyi niyetli duygular beslese de ara ara işleri karıştırdığı da olabilmektedir.

Nadir de olsa, en iyi dost bir kıskançlık yüzünden kahramanın varlığını bir tehdit olarak algılayıp yanlış tavsiyelerde bulunarak onu amacından uzaklaştırabilir ya da değişip gelişmesine engel olmaya çalışabilir.

Filmlerde En İyi Dost Örnekleri:

Parmaklıklar Ardında (1967) filmindeki hücre arkadaşı Dragline.

Goodfellas (1990) filmindeki mafya üyesi Jimmy.

Esaretin Bedeli (1994) filmindeki mahkum Red karakteri.

Akıl Oyunları (2001) filminde, Princeton öğrencisi ve Nash’in oda arkadaşı olan Charles.

Sideways (2004) filminde, Miles’in yakında evlenecek olan oyuncu ve eski ev arkadaşı Jack.

Sevgili

“Sevgilinin tek bir dokunuşuyla herkes bir şaire dönüşür.” -Plato

Sevgili kahramanın hikayedeki aşkıdır. Her kahraman bir aşk ilişkisine sahip değildir ya da bunu istemez. Dolayısıyla her hikayeye zorla bir aşk unsuru yerleştirmeye çalışılmamalıdır. Yine de bir hikayede başarılı bir aşk ilişkisi kuruluyorsa kahramanın sevgilisi aynı zamanda onun güvenliğini sağlar. Duygusal olarak güven sağlayan bu bölgede kahramanımız sevgilisine en kırılgan ve hassas duygularını açar. Bazen dertleşmek için, bazen kafasındaki şüpheleri gidermek için bazen de sessizce dursa da anlaşılmak istediği için bunu yapar.

Zıtlıkların birbirini çektiğini unutmayın. İki zıt kutbu bir gönül ilişkisinde birleştirmek olası bir çatışmanın tetikleyicisidir ki bu da yazar için çok iyi bir malzemedir. Ancak bir sevgilinin rolü her zaman karşı cinsi içeren romantik bir ilişki olmak zorunda değildir. Bir çocuk, bir ebeveyn ya da bir hayvan da aynı rolü üstlenebilir.

Diğer arkadaş rollerinde olduğu gibi sevgili karakteri de yanlış anlamalar üzerinden ya da kötü adamların eline düşerek, kahramanın amacına ulaşmasında türlü engeller oluşturabilmektedir.  

Filmlerde Sevgili Örnekleri:

Rocky (1976) filminde, bir evcil hayvan dükkanı tezgahtarlık yapan utangaç Adrian Pennino.

Indiana Jones ve Kayıp Hazine Sandığı (1981) filminde Indy’nin serbest ruhlu ve sert aşkı Marion Ravenwood.

Jerr Maguire (1996) filmindeki bekar anne Dorothy Boyd.

Juno (2007) filminde evli, mutsuz ve yakında baba olacak olan Mark Loring.

Sadakatsız (2002) filminde Connie Sumner’ın gönül ilişkisi yaşamaya başladığı Fransız Paul Martel.