Senaryo Türü: Aksiyon/Suç/Gerilim

Süre: 148 dakika

Sinopsis: Yetenekli bir adam olan Cobb, çok nüfuslu bir adam tarafından rakibi olan bir firmayı çökertmek için kiralanır. İmkansız olarak nitelenen bir işi yapmaya çalışır – Başlangıç. Bunu gerçekleştirebilmesi için , Cobb’un ekibiyle birlikte birkaç rüya katmanından geçerek şirketin varisinin aklına basit bir fikir sokması gerekmektedir, babasının imparatorluğuna son vermek. Karşılığında, Cobb eski hayatına kavuşmak için bir şans elde edecektir.

İlk Perde

Sekans Bir

Hikayenin Dünyası: Paylaşımlı rüyanın icadıyla birlikte, iş bitiriciler denilen uzmanlar, rüyalar aracılığıyla zihinlerinde gezindikleri hedef kişilerden bilgi çalmaktadır.

Başkarakterin Tanıtılması: Cobb, genelde şirketler tarafından kiralanarak hedeflerin zihinlerinden sırlarını çalar. Kişisel hayatındaysa Cobb, karısını öldürmekle suçlandığından kaçaktır ve çocuklarının yanına, evine dönebilmek için bir yol arar.

Yardımcı Karakterlerin Tanıtılması:

Arthur – Cobb’un sağ koludur. Temel işlevi, henüz hedefin rüyalarına girmeden önce araştırma yapıp hedefi tanıyarak işin tamamlanması için gereken planlamayı yapmaktır.

Saito – Cobb’un son görevini veren kişi. Bir önceki hedefleri olmalarına rağmen Saitorakibini çökertmek için Cobb ile anlaşır.

Kötü Adamın Tanıtılması:

Mal (Gölge) – Cobb’un ölmüş olan karısıdır. Cobb’un hatıraları ve rüyalarında yaşamaktadır. Böylece Cobb’un görevlerine dahil olarak işlerini sabote etmektedir.

Fischer – Cobb’un yeni hedefi. Babasının şirketinin başına geçmesi bekleniyor.

Statüko: Cobb ve Arthur, Saito’nun zihninden bir sırı çalmak üzere oldukları görevin ortasındadır.

Statüko Engeli: Saito’nun sırlarını gizlediği kasaya ulaşmaları gerekir.

Dramatik Beklenti: Cobb ve Arthur, Saito’nun sırlarını çalmakta başarısız olurlar. Bu işi ellerine yüzlerine bulaştırdıklarından, müşterileri olan Cobol Mühendislikten kaçınmak için gizlenmeye karar verirler.

Başlangıç Kıvılcımı (1. Dönüm Noktası): Kendilerini şehrin dışına atamadan, Saito Cobb’a bir teklifte bulunur. Saito, Cobb’a, bir ‘başlangiç’ görevini başarıyla yerine getirebilirse, ABD’ye dönüp çocuklarına kavuşma garantisi verir. İşi, Saito’nun en büyük rakibinin oğlunun, babasının imparatorluğunu parçalamaya ikna etmektir.

Sekans İki

Yardımcı Rollerin Tanıtılması:

Miles (Akıl Hocası) – Mal’ın babası. Cobb’a insanların zihinlerinde dolaşmayı öğreten kişidir. Cobb ile Ariadne’yi tanıştırır.

Ariadne – Rüya labirentlerini tasarlaması için işe alınır. Her bir rüya katmanı için ayrı bir labirent tasarlayıp bunu rüyacılara öğretecektir.

Başkarakterin Amacı: Cobb en az kendisi kadar iyi bir mimar bulmak zorundadır.

Sorun: Cobb, Mal’un rüyalarına girmesi yüzünden artık rüya labirentlerini kendisi tasarlayamaz.

Sorunun Çözümü: Cobb, Mal’un babası Miles ile buluşmak üzere Paris’e gider. Miles onu Cobb’tan bile iyi olan bir mimar olan Ariadne ile tanıştırır.

Kilitlenme (2. Dönüm Noktası): Cobb’un Ariadne’yi ilk paylaşımlı rüya deneyimine çıkardığı sırada Mal tarafından bıçaklanan Ariadne işi yapmaktan vazgeçer. Ancak Cobb, gerçek dünyanın ona yeterli gelmeyip geri döneceğinden emindir.

Yan Hikayenin Tanıtılması: Ariadne, Cobb’un çok ciddi birtakım sorunları olduğunu anlar ve bunlar işten ayrılması için önemli bir sebep olur.

İkinci Perde

Sekans Üç

İkinci Perde Geriliminin Kurulması: İş üzerinde anlaşıp mimarını da bulan Cobb, başlangıç görevini yerine getirebilmek için daha fazla eleman bulması gerekir. Ekip kurulduktan sonra rüya alemine geçmeden önce bir plan yapmaları gerekir. Son olarak hedefin zihnine girip planlarını başarıyla uygulamaları gerekmektedir.

İlk engel: Ekibine yeni elemanlar katmaya çalışırken Cobb Cobol Mühendislik tarafından kovalanır. Ölü ya da diri, başına bir ödül konmuştur.

Engelin Çözümü: Saito Cobb’un yardımına yetişir ve yatırımlarını korumasını sağlar.

Yardımcı Karakterlerin Tanıtılması:

Eames – Rüya alemine geçtikten sonra herhangi bir kimsenin, tavırlarını, hareketlerini ve karakterini araştırarak dış görünüşünü taklit etme yeteneği vardır.

Yusuf – Uykuya geçenlerin aynı rüyayı paylaşmaları için gereken ilaçları üretir. Rüya dünyasını stabil tutabilmek için güçlü bileşimler hazırlayarak ekip üyelerinin oldukça fazla rüya katmanına ulaşmalarını sağlar.

Sekans Dört

İkinci Engel: Başlangıç görevini gerçekleştirebilmek için gereken fırsatı yakalamak.

Engelin Çözümü: Fischer’ın babası ölmüştür. Avustralya Sidney’den Los Angeles’a on saat sürecek bir uçak yolculuğu ekibe aradıkları fırsatı sunacaktır.

Yan Hikayenin Canlanması: Ariadne Cobb’un kişisel rüyasına girerek Mal’ı zapt edebilmek  için rüyalardan bir hapishane kurduğunu keşfeder.

Yan Hikayenin Engeli: Gerçeğe dönen Ariadne, Cobb’a takımda onu anlayabilecek birine ihtiyaç olduğunu söyler.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Kimse Cobb’un Mal ile olan sorunlarını bilmezse bu ekibin başına dert olabilir.

İlk Doruk Noktası (3. Dönüm Noktası): Cobb Saito’dan uçaktan bir kişilik yer daha bulmasını ister. Ariadne, rüya aleminde ekibe katılacaktır.

Sekans Beş

Engel: Cobb ve ekibi Fischer’ın rüyasına girdiklerinde, bunu önceden tahmin etmiş olduğunu anlarlar.

Açıklama: Arthur’un araştırması yetersiz kalır. Fischer’ın, bu işi yapan başka birinden bilinçaltını koruması için savunma taktikleri öğrendiği ortaya çıkar. Görev daha karmaşık bir hal alır.

Zorlaşan Engel: Saito pusu sırasında vurulur. Kanaması vardır ve acı içinde ölmek üzeredir. Ancak uyandırmadan onun rüyada ölmesi mümkün değildir. Bunun yerine belirsiz bir süre boyunca arafta kalacaktır.

Engelin Çözümü: Bunun üstesinden gelmenin ek yolu görevi tamamlamaktır. Dibe vurmak yeniden yükselmenin tek yoludur.

Yan Hikayenin Canlanması: Cobb, Ariadne’ye Mal ile birlikte çalıştıklarını anlatır.  Rüyadan rüyaya geçerken sonunda arafa düşerler. Ancak uyanıp gerçek dünyaya döndüklerinde Mal hala rüyada olduklarını, bu rüyadan uyanmanın tek yolu olarak kendini öldürmeyi seçer ve intihar eder.

Sorun: Cobb’un suçluluk duygusu Mal’ın güçlenmesini sağlar. Kendisini affetmenin yolunu bularak Mal ile yüzleşmelidir. Takımın güvenliği için bunu yapması gerekir ancak başaramaz.

Sekans Altı

Engel: İkinci rüya katmanına giren ekip, Fischer’ın onlara karşı tüm güvenliğini seferber ettiğini görürler.

Engelin Çözümü: Cobb’un yarattığı kumarbaz bir karakter olan Bay Charles, rüyasında Fischer ile konuşarak onu korumak üzere olduğunu ve bir rüyada olduklarını söyler. Böylece Fischer ekiple birlikte çalışarak kendi bilinçaltını delmelerine yardımcı olur.

Zorlaşan Engel: Üçüncü rüya katmanında, karlı kaplı geniş bir alanın ortasında yer alan malikanede silahlı çatışma yaşanır. Fischer’ın kasası bu malikanede tutulmaktadır ancak işlerini tamamlamak için çok az zamanları vardır.

Engelin Çözümü: Cobb ve Eames birçok önlemin üstesinden gelmeyi başarırlar. Ariadne, malikaneye giden bir kısa yol olduğunu keşfeder ve böylece Fischer ve Saito malikaneye hızlı bir şekilde girerler.

Ana Doruk Noktası (4. Dönüm Noktası) / Yan Hikaye Engeli: Mal, Cobb’un bilinçaltının bir dışavurumu olarak belirerek Fisscher’ı vurur. Cobb da Mal’ı vurur ancak artık çok geçtir. Cobb her şeyin bittiğini, başarısız olduklarını söyler, çünkü Cobb ölmüştür. Artık istenilen fikri Fischer’ın zihnine yerleştirmenin yolu kalmadığından buradan kaçmak için bir plan yaparlar.

Üçüncü Perde

Sekans Yedi

Üçüncü Perde Gerilimi: Umutlar henüz tükenmemiştir. Görevi tamamlamak için, arafa inerek Fischer’ı ve Saito’yu kurtarmaları gerekir.

Engel: Cobb ve Ariadne arafa inerek Fischer’ı kurtarmaları gerekir. Böylece Fischer kasada ne olduğunu ortaya çıkarabilir.

Engelin Çözümü: Fischer Mal’ın elindedir. Cobb, Fischer’ı kurtarmak karşılığında Mal ile arafta kalmayı kabul eder.

Üçüncü Perde Şaşırtması (5. Dönüm Noktası): Cobb, Ariadne’ye Mal’ın ölümü ardındaki gerçeği açıklar. Arafta sıkışıp kaldıklarında Mal bunun gerçek olduğunu sanır. Onu ikna edebilmek için Cobb, Mal’ın üzerinde başlangıç işlemini uygular ve kasasına girerek arafın gerçek olmadığına dair bir fikir yerleştirir. Sonunda ikna olan Mal, Cobb ile birlikte tren raylarına yatarak ölerek araftan kurtulur ve gözlerini evlerinde açarlar. Ancak Cobb’Un başlangıç işleminde Mal’ın zihnine yerleştirdiği fikir peşini bırakmaz.

Yan Hikayenin Çözülmesi: Mal’ın ölümünü açıkladıktan sonra Cobb ona başlangıç işlemini uyguladığı için pişman olduğunu fark eder. Sonunda Mal’ın artık var olmadığını, sadece gerçek hayatın bir gölgesi olduğunu kabullenir.

Sekans Sekiz

İşin Ciddiye Binmesi: Saito’nun durumu kötüleşir. Ölür ve arafta sıkışıp kalır.

Zorunlu Sahne: Fischer kendine gelir ve sonunda babasının yatak ucundadır. Kasayı açarak alternatif vasiyeti ve bir fırıldak bulur. İşin gerektirdiği katarsis sonunda yaşanır.

Son Engel: Saito’yu bulmak.

Engelin Çözümü: Cobb arafta kalarak gerçeğe götürebilmek için Saito’yu arar. Böylece yeniden birlikte gençliklerine dönebileceklerdir.

Yeni Statüko: Cobb görevini tamamlamıştır. Saito anlaşmanın sonuna kadar yaşar. Cobb’un çocuklarına kavuşma hayali gerçek olur.