Tür: Aksiyon/Macera/Fantezi

Süre: 143 dakika

Sinopsis: Elizabeth Swann, çocukken babasının gemisinde kendisini kurtarmış olan Will Turner adındaki bir yetime aşıktır. Eski bir laneti kırmak için büyülü bir sikkenin peşine düşmüş olan korsanlar tarafından kaçırılır. Will, Elizabeth’i kurtarmak için, şeytani Kaptan Barabossa’ya karşı, adı kötüye çıkmış olan Kaptan Jack Sparrow ile işbirliği yapar. Will ve Jack, açık denizde Elizabeth’in peşine düşerler. Onu kurtardıklarında korsanlar gözünü Will’e diker ve onu kaçırır. Korsanlar, Will’i lanetin ilk yapıldığı adaya kaçırırlar. Will’i kurtarıp kurtarmamak artık Jack’in insafına kalmıştır.

Sekans Hakkında Bilgi: Bu tür, aksiyon/macera filmlerinde, geleneksel ilk sekanstan önce kahramanımızı bir önceki macerasında gördüğümüz bir öncü sekans bulunur.

İlk Perde

Giriş Sekansı

Başkarakterin Tanıtılması: (Lider ) Genç Elizabeth Swann, babası ile okyanusları aşmaktadır. Korsanlara karşı saplantısı olan hür iradeli bir kadındır.

Başkarakterin Tanıtılması: (Hayalci) Genç Will Turner, bir korsan saldırısı sonucunda yetim kalmıştır. Birçok yeteneği olan bir adam olmasına rağmen kimse bunların farkında değildir.

Hikayenin Dünyası: Donanma ve Korsan güçlerinin kanunlarıyla ikiye bölünmüş, batıl inançlar ve büyü ile harmanlanmış özgürlük için savaşılan Karayıp yarımadaları.

Ekip Biçme 1: Elizabeth’in çaldığı Will’e ait sihirli sikke.

Sekans Bir

Statüko: Sosyetede takılıp kalmış olan Elizabeth’in Kraliyet Donanmasından bir tuğamiralle evlenmesi beklenmektedir. Will yetenekli bir zanaatçı ve demir ustasıdır ancak işi karşılığında çok az takdir görür.

Statüko Engeli: Sosyal sınıfları yüzünden Elizabeth ile Will’in bilikte olması mümkün değildir.

Yardımcı Karakterin Tanıtılması: (Soytarı) Korsan dünyasının dalga geçilen ismi Kaptan Jack Sparrow.

Dramatik Beklenti: Elizabeth Will ile birlikte olabilmek için, yüksek sosyete hayatını terk edip denize açılır.

1 No’lu Kötü Adam: (Alaycı) Elizabeth ile evlenmek isteyen tuğamiral.

Başlangıç Kıvılcımı (1. Dönüm Noktası): Tuğamiral, Elizabeth’e evlenme teklif edince Elizabeth’i saran tıkanmışlık hissi nefessiz kalmasına neden olur ve bir yamaçtan okyanusa düşer. Bu olayla birlikte Will’in sihirli sikkesi okyanusa temas eder ve Kaptan Jack Sparrow Elizabeth’i kurtarır.

Ektiğini Biçme 1: Elizabeth’in boynunda asılı olan sikke okyanusu harekete geçirerek korsanları Elizabeth’e yönlendirmesini sağlar.

Sekans İki

Başkarakterin Amacı: Elizabeth evi ve ailesinin güvenliği konusunda endişelenir. En önemli endişesi ise Will’dir.

Yardımcı Karakterin Amacı: Jack gemisini, Siyah İnci’yi bulmak ister.

Sorunun Engeli: Jack, prangalarından kurtulmak için girdiği demirci dükkanında Will ile karşılaşır.

Sorunun Çözümü: Jack dükkanın sahibi tarafından bayıltılır.

Aksiyon 1: Jack ve Will demirci dükkanında kılıç kavgasına tutuşurlar ve ikisinin de kılıç konusunda iyi olduğu ortaya çıkar.

Sorunun Engeli: Jack hapse atılır.

Aksiyon 2: Sihirli sikkenin peşine düşmüş olan Lanetli korsanlar limanı kuşatmaya çalışır.

Kilitlenme (2. Dönüm Noktası): Sonunda yakalanıp korsan gemisine getirilen Elizabeth anlaşma yapmak için bir teklifte bulunur.

İkinci Perde

Sekans Üç

2 No’lu Kötü Adamın Tanıtılması: Siyah İnci gemisinin isyancı kaptanı, Barabossa Elizabeth ile bir anlaşma yapar.

İkinci Perde Geriliminin Kurulması: Şehri bombalamayı kesmek karşılığında Barabossa Elizabeth’i esir alır. Böylece Will’de ayrı düşer.

Ekip Biçme 2: Elizabeth ismi hakkında yalan söyler ve kendini Elizabeth ‘Turner’ olarak tanıtır. Neredeyse aynı anda, Will’in soyadının Turner olduğunu öğrenen Jack, ona yardım etmeyi kabul eder.

İşin Ciddiye Binmesi: Donanma, Will’in, Elizabeth’i kurtarmak için olağanüstü önlem alma önerilerini reddeder. Bu nedenle, Jack’i hapisten kaçırıp Elizabeth’i korsanların elinden kendisi kurtarmak zorunda kalır.

İlk İkinci Perde Engeli: Elizabeth daha fazla içinde bulunduğu duruma dayanamaz ve kaçmaya karar verir.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Barabossa, Elizabeth’i akşam yemeği için kamarasına davet edince bunu kabul eder. Yemek sırasında fırsatını bulup Barabossa’yı bıçaklar ancak Barabossa ölmez.

Sekans Dört

İşin Ciddiye Binmesi: Barabossa ve tayfasının başında, yaşamalarına izin vermeyen ancak onları ölümsüz kılan bir lanet vardır. Üstlerine ay ışığı vurduğunda çürümüş iskeletlerden ibaret oldukları anlaşılır.  Böylece, Barabossa, Elizabeth’i hayalet hikayelerine inanması gerektiğine ikna eder.

Yeni İkinci Perde Engeli: Jack, Barabossa’nın Elizabethi lanetli bir adaya götürüp orada kurban ederek laneti kırmayı amaçladığını açıklar. Ona yetişebilmek için bir gemi ve tayfaya ihtiyaçları vardır.

Aksiyon 3: Will ve Jack, kendi başlarına bir donanma gemisini ele geçirirler.

Engelin Çözümü: Donanmaya ait bir gemiyi çalıp meşhur bir korsan limanında tayfa toplarlar.

Yeni Yan Hikaye Engeli: Will tayfaya bir gemi vaadinde bulunur.

Yan Hikayenin Tanıtılması: Will, Jack ile Barabossa arasında geçmişten kalan bir hesap olduğunu öğrenir. Barabossa, Jack’e karşı kin gütmektedir.

Ektiğini Biçme 2: Jack, William Turner adında bir korsan olan Will’in babasını tanıdığını söyler.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Jack ve Will korsanlardan önce adaya varmayı başaramazlar.

Ektiğini Biçme 3: Lanetin kırılması için Elizabeth’in çaldığı büyülü sikkeye ihtiyaç vardır.

İlk Doruk Noktası (3. Dönüm Noktası): Korsanlar laneti kırmaya çalışır ancak ihtiyaç duydukları kan Elizabeth’inki değildir. Kafalarının karıştığı sırada Will, Elizabeth’i kurtarır.

Ektiğini Biçme 4: Laneti kırmak için, korsanları gerçek bir Turner’ın kanına ihtiyaçları vardır.

Sekans Beş

Yan Hikayenin Canlanması: Jack sonunda Siyah İnci’ye çıkıp Barabossa ile yüzleşir. Böylece ortak geçmişlerini öğrenmiş oluruz.

Daha Zor İkinci Perde Engeli: Barabossa, Jack’in Turner’ın nerede olduğunu bildiğini anlar ve çiftin peşine düşerler.

Aksiyon 4: Korsanlarla gemi savaşına giren Elizabeth stratejilerinin ne olacağını belirler.

Aksiyonun Yükselmesi: Barabossa ve tayfası Jack’in tayfasını esir alır.

Sekans Altı

En Zor İkinci Perde Engeli: Jack, Elizabeth ve tayfayı kurtarmak için teslim olur.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Jack ve Elizabeth ıssız bir adaya terk edilirken Barabossa istediğine ulaşmıştır.

Ana Doruk Noktası (4. Dönüm Noktas): Elizabeth, Jack’in içip sarhoş olmasını ve sızarak uyuya kalmasını sağlar. Daha sonra ateş yakıp dumanla onu kurtarmaları için babası ve nişanlısı (olabilecek en kötü kurtarıcılar) tuğamirale işaret yollar. Geldiklerinde Jack’i gözaltına alırlar ki bu bir korsan için doğruca darağacına gitmek demektir.

Üçüncü Perde

Sekans Yedi

Üçüncü Perde Gerilimi: Will korsanlar tarafından kaçırılmış, Elizabeth ise bir donanma gemisindedir. Elizabeth ve Will birlikte olup olmak istemedikleri konusunda son kez sınanırlar.

Üçüncü Perde Engeli: Elizabeth, tuğamiralin teklifini Will’i kurtarması karşılığında kabul eder.

Hata/Dallanıp Budaklanma/Karakter Eğrisi: Jack, Barabossa’ya donanmanın onu beklediğini ve donanmayı alt edinceye kadar laneti kaldırmamaları gerektiğini söyler.

Ekip Biçme: Jack bir şekilde lanetin kendisine de geçmesini sağlar.

Aksiyon 5: Korsanlarla donanma karşı karşıya gelir.

Ektiğini Biçme 5: Barabossa, Jack’i öldürdüğünü sanır. Jack ay ışığına çıktığında bir cesede döndüğü anlaşılır. Yani, o da artık ölümsüzdür.

Zorunlu Sahne: Jack ile Barabossa arasındaki mücadele, korsanlarla donanma arasındaki mücadeleyle birlikte şiddetlenir.

Ektiğini Biçme 6: Laneti kıracak olan sikke Jack’in elindedir.

Üçüncü Perde Şaşırtmacası (5. Dönüm Noktası): Jack tam zamanında elindeki sikkeyi Will’e fırlatarak laneti kırmasını sağlar. Jack Barabossa’yı öldürür korsanlar teslim olur.

Sekans Sekiz

Son Engel: Elizabeth’in babası tarafından yakalanan Jack ölüm cezasına çarptırılır.

Karakter Eğrisi: Karşılıklı aşklarını itiraf eden Elizabeth ve Will Jack’i kurtarır.

Çözülme: Elizabeth ve Will sonunda mutlu bir şekilde beraber olurlar.

Yeni Statüko: Sonunda birlikte olan Elizabeth ve Will, daha özgür bir yol olan korsanlığı seçerler. Siyah İnci’sine kavuşan Jack de ufka doğru yelken açar.