Senaryo: Bağımsız Komedi

Süre: 101 dakika

Sinopsis: Sorunlu bir aile, Alberqueque, New Mexico’dan Redondo Beach Kaliforniya’ya yaptıkları 1300 kilometrelik seyahat sırasında türlü sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalır. Tüm bu yolu yedi yaşındaki kızlarının ‘Küçük Gün Işığı’ güzellik yarışmasına katılabilmesi için göze alırlar.

İlk Perde

Sekans Bir

Başkarakterin Tanıtılması: Hafif tombul, yedi yaşında gözlüklü bir kız olan Olive, VHS teypten izlediği eski bir görüntüdeki Amerikan Güzelinin hareketlerini taklit eder. Olive’n ana karakter olmasının yanı sıra birden çok başkarakter var gibi görünse de Olive’in karakterinin üzerine hiçbiri geçmemektedir.

Yardımcı Karakterlerin Tanıtılması:

Richard – Başarısız bir hatip ve yaşam koçu olan Richard, yarı yarıya boş olan bir sınıfa ‘Kaybetmeyi Reddet’ adını verdiği başarıya götüren dokuz adımdan bahsetmektedir.

Dewayne –  Test pilotu oluncaya kadar Nietzsche’vari bir sessizlik yemini etmiş olan soğuk ve sorunlu bir genç olan Dewayne, vaktini odasında egzersiz yaparak geçirir.

Büyükbaba – Küfürbaz bir uyuşturucu bağımlısı ve Olive’in koçu. Kaldığı huzurevinde eroin kullanmaya çalıştığı için atılan Büyükbaba, pis işlerini ailenin evinde yapmayı sürdürür.

Sheryl – Aşırı çalışan ve halinden bezmiş, sinirli ama sevgi dolu bir anne ve endişeli bir evlat. Kardeşi Frank’i almaya giderken gergin bir halde sigara içmektedir.

Frank – Proust dersleri veren eşcinsel bir akademisyen. Başarısız bir intihar denemesinden sonra tekerlekli sandalyeye mahkum olan Frank kız kardeşi Sheryl’ın sıcak kucaklaşmasına kayıtsız kalır.

Hikayenin Dünyası: Trajedi, komedidir. Ailenin sorunlu yapısına rağmen (eroinman bir dede, intihar girişimi, münzevi bir genç, yolunda itmeyen bir evlilik) bir arada tutunmaya çalışan insanlar görürüz.

Statüko: Parasal olarak göçmüşlerdir. Richard’ın ‘dokuz adımda başarı’ formülü işe yaramamaktadır. Büyükbabanın eroin sorunu, Frank’in intihar denemesi ve herkesten nefret eden Dewayne.

Statüko Engeli: Ailenin tüm ekonomik beklentisi Stan Grossman’ın, Richard’ın ‘Kaybetmeyi Reddet’ yöntemini satıp satamamasına bağlıdır.

Dramatik Beklenti: Telefonun telesekreterine bırakılan mesaj bomboş olan mutfakta yankılanır: Yerel güzellik yarışmasının kazananı zayıflama hapı kullandığı için tacı alınarak Olive’e verilir.

Başlangıç Kıvılcımı (1. Dönüm Noktası): Olive, 2 gün sonra Redondo Beach, Kaliforniya’da yapılacak olan ‘Küçük Gün Işığı’ yarışmasına kabul edildiğini öğrenir.

Sekans İki

Kötü Adamın Tanıtılması: Hedefe kadar önlerinde uzun bir yolculuk olduğu için, aslında filmin kötü adamı yol ve yol boyunca başına gelenler olaylardır. Yine karakterler arasında yaşanan çatışmalar da bu filmin kötü adamları (engelleri) olarak görünebilir.

Başkarakterin Amacı: Olive’i ‘Küçük Gün Işığım’ Güzellik yarışmasına yetiştirebilmek.

Sorunun İlk Engeli: Richard zor günler için ayırdıkları tüm parayı ‘Başarısızlığı Reddet’ programı için harcadığından uçakla gitmeye paraları yetmez. Olive’in koçu olarak Büyükbaba gitmeleri için herkese baskı yapar. Ancak Frank ve Dewayne’i yalnız bırakamazlar.

Sorunun Çözümü: Richard’ın kullanacağı minibüsle tüm aile yarışmaya gidecektir.

İkinci Perde

Sekans Üç

İkinci Perde Gerilimin Kurulması: Redondo Beach, Kaliforniya’ya zamanında vararak Olive’in ‘Küçük Gün Işığım’ yarışmasına katılmasını sağlamak.

İlk Engel: Minibüsün debriyajında sorun çıkar. Tamirci debriyajı Perşembe gününe kadar tamir edemeyeceğini söyler. Yolda kalırlar.

Engelin Çözümü: Debriyajı sallamadan yola çıkarlar. Richard direksiyon başındayken tüm aile minibüsü arkadan iterler. Minibüs çalışınca da tek tek yan kapıdan içeri atlarlar.

Sekans Dört

Yan Hikayenin Canlanması: Stan Grossman olayı. Richard, kontörlü bir telefonda Grossman’ın ‘Başarısızlığı Reddet’ programını satamadığını öğrenir. Bu onları tamamen çaresiz bırakır.

Yan Hikaye Engeli: Richard duygusal olarak yıkılır. İronik bir şekilde, ‘Başarısızlığı Reddet’ programı başarısız olur. Bu aynı zamanda ailenin parasal durumunu iyiden iyiye çökertir.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Bu durumu düzeltmek isteyen Richard, motosikletle Scottsdale, Arizona’ya giderek Stan’i otelinde bulmaya karar verir. Stan, yöntemini satmak için elinden geleni yaptığını ancak kimsenin ilgilenmediğini söyler. Her şey ortadadır ancak Richard bu gerçeği kabullenmek istemez.

İşin Ciddiye Binmesi: 9 adım yöntemi tam bir başarısızlık olmasına rağmen Richard ısrarını sürdürür. Başarısızlığı reddeder. Yöntemine olan bu kör inancı tüm aileyi daha da zor bir duruma düşürür, özellikle Sheryl’ı.

İlk Dorun Noktası (3. Dönüm Noktası): Ertesi gün, Büyükbaba uyanmaz.

Sekans Beş

Yeni Engel: Hastanede Büyükbabanın öldüğünü söylerler. Ancak hastane ne cesedi kabul eder ne de cesedi eyaletler arası yolculukta yanlarında götürebilirler.

Engelin Amacı: Yarışmayı kaçırmak istemeyen Richard sonunda cesedi yanlarında götürmeye karar verir. Richard ve Sheryl, Büyükbabayı çarşafa dolayıp hastanenin penceresinden aşağıda bekleyen Frank ve Dewayne’e uzatırlar. Büyükbabayı minibüsün bagajına atarlar.

Zorlaşan Engel: Otoyol polisi tarafından durdurulduklarında, Richard polislere arabayı aramaları için gereken makul şüpheyi yaratır.

Engelin Çözümü/ Ekip Biçmek: Polis, Frank’İn önceki gün Büyükbaba için aldığı erotik dergileri bulur. Gördükleri hoşuna gidince gitmelerine izin verir.

Sekans Altı

Yeni Engel: Dewayne renk körü olduğunu öğrenince dehşete düşer. Minibüsü durdurup aşağı inen Dewayne tarlaya doğru koşarak onlarla gitmeyi reddeder.

Engelin Çözümü: Dewayne kimseyi dinlemeyince Richard yanına Olive’i gönderir. Olive, ağabeyinin yanına oturup kolunu omzuna atar. Bir süre oturduktan sonra iki kardeş kalkıp arabaya binerler.

En Zor Engel: Saate karşı yarış. 2:58, 2:59… Kayıt masası saat 3.00’de kapanacaktır. Labirent gibi ara yollardan hızla geçen Richard, otelin kapalı olan kapısını parçalayarak otelin otoparkına girer. Frank koşarak kayıt masasına gider. Sadece 5 dakika gecikmişlerdir.

Engelin Çözümü: Richard dizlerinin üstüne çöküp yalvarır. Organizatör ödün vermez ancak başka bir görevli sisteme isimlerini ekler.

Ana Doruk Noktası (4. Dönüm Noktası): Amaçlarına ulaşırlar. Richard izni imzalar ve Olive yarışmaya katılmaya hak kazanır.

Üçüncü Perde

Sekans Yedi

Üçüncü Perde Gerilimi: Olive güzellik yarışmasına katılır.

Üçüncü Perde Engeli: Yarışmayı bitirmek ve Richard’ın bu heyecana dayanabilmesi. Dewayne ve Frank düzelmeye başlar. Sheryl, Olive’e cesaret vermeye çalışır ancak Olive yarışmada bir hayli zorlanır.

Karakter Eğrileri:

Dewayne – Bir hayalin varsa peşinden gitmen gerektiğini kabullenir. ‘Askerliği boşver. Uçmak istersem, uçmanın bir yolunu bulurum. Gerisi boş ver’ der.

Frank – Proust’tan alıntı yaparak acı çekmenin iyi olduğunu, çünkü acı çekmenin insanı düşünmeye sevk ederek gelişmesini sağladığını anlar. Belli ki farkında olmadan kendi öğrettiği şeyleri kabul etmiştir.

Sheryl – Olive ve kendisini, kızının rüyasına sahip çıkarak cesaretlendirir: ‘Olive olduğu kişidir. Onun yapması gereken şey de budur’.

Richard – Sonunda, bir şeyleri kaybetmenin yeniden kazanabilmenin en iyi yolu olduğunu anlar.

Olive –Herhangi bir karakter eğrisi yoktur. Başından beri bozulmamış olan tek aile ferdiydi.

Sekans Sekiz

Son Engel: Diğer kızları (sarışın, esmer, bronz tenli ve bikini ya da abiye kıyafetlerle) gördükten sonra Richard ve Dewayne, Olive’i korumak içgüdüsüyle onun yarışmaya katılmasını istemezler.

Engelin Çözümü: Sheryl Olive’i cesaretlendirerek devam edip etmemeye kendisinin karar vermesi gerektiğini söyler. Olive devam eder.

Üçüncü Perde Şaşırtması: Büyükbaba’nın Olive’e çalıştırdığı hafif tuhaf dans figürleri Rick James’in ‘Super Freak’  hafif argo içeren tuhaf şarkısı içindir.

Zorunlu Sahne: Olive, izleyicinin dehşet dolu tepkilerine aldırış etmez. Deliye dönen organizatörler, Richard’dan Olive’i sahneden indirmesini isterler. Ancak tüm aile Olive’in yanında yerini alarak sahnede ona eşlik ederler.

Çözülme: Organizatörler, Olive’in bir daha Kaliforniya eyaleti sınırlarındaki herhangi bir güzellik yarışmasına katılmasını engelleyen sözleşmeyi iptal etmeyi kabul ederler.

Yeni Statüko: Birleşmiş bir aile…paylaştıkları deneyimden ötürü artık eskisinden çok daha sağlam bir bağları vardır.