Senaryo Türü: Suç/Dram/Gerilim

Süre: 139 dakika

Sinopsis: Jack, ölümüne çalıştığı işi ve dergilerden fırlama aşırı materyalist evi arasında bir orta yaş bunalımı yaşamaktadır. Marla Singer adlı kadınla tanışmasıyla birlikte hayatı altüst olur. Aynı dönemlerde, bir iş seyahati için çıktığı uçak yolculuğunda Tyler Durden ile tanışır ve ‘Dövüş Kulübü’nü kurarlar. Dövüş kulübü zamanla bir terör örgütüne dönüştürerek Jack’in kontrolünde dünyaya son vermeyi amaçlar. Bu sırada Maria’nın ilgisi Tyler’a kayar.

Yan Hikaye Notu: Bu filmin ana ve yan hikayesi izleyicinin yorumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Olası iki hikayeden biri Jack ve Tyler’ın kurduğu Dövüş Kulübü ve Jack ve Maria arasındaki aşk hikayesi olarak değişebilir. Marla ve Jack hikayesi için A hikayesini, Tyler ve Jack hikayesi için B hikayesini takip edin.

Karakter Notu: Edward Norton’un seslendirdiği anlatıcının kim olduğu film boyunca gizlenir. Bu rehberde anlatıcıdan Jack olarak bahsedilecektir.

İlk Perde

Sekans Bir

Hikayenin Dünyası: Silahlar, dinamit ve destek grupları, aşk ve şiddet yüklü bir dünyada bir arada var olurlar.

Başkarakterin Tanıtılması: Anlatıcı, Jack, orta yaş krizi kaynaklı öfke sorunu yaşamaktadır.

Yardımcı Karakterin Tanıtılması (aynı zamanda 1 numaralı kötü adam): Tyler Durden (En iyi arkadaş/Baş düşman) serseri bir kurşun gibidir.

Yan Karakterin Tanıtılması: Testis kanserini yenen Bob’ın altın gibi bir kalbi vardır.

Statüko: Jack son derece maddi bir hayatta sıkışıp kalmıştır. Sıkıcı bir işi vardır ve geleceğe yönelik herhangi bir planı yoktur.

Statüko Engeli: Başındaki dertlerden dolayı Jack’de uyku sorunu baş gösterir ve hiçbir doktorun bu konuda yardımı olmaz. Hayatı gittikçe gerçekdışı bir hal alır.

2. Kötü Karakterin/ Yardımcı Karakterin Tanıtılması: Hiç ara vermeden sigara içen bir kadın olan Marla Singer (Ölümcül Cazibe/Sevgili), filmlerden daha ucuz olduğu ve bedava kahve verildiği için destek gruplarına katılmaktadır.

A Hikayesi Başlangıç Kıvılcımı (1. Dönüm noktası) / B Yan Hikayesi Engeli: Jack, destek gruplarında numara yapan Marla ile yüzleşir. Marla’ya ağlamasına engel olduğunu söyler ve ayrı gruplara gitmeleri gerektiğini söyler. Karara vardıktan sonra, Marla telefon numarasını Jack’e verir.

Başkarakterin Amacının Tanıtılması: Jack ölümcül derecede sıkıcı olan hayatını terk etmek ister.

B Hikayesi Başlangıç Kıvılcımı (1. Dönüm noktası) / A Yan Hikayesi Engeli: Jack uçak yolculuğunda Tyler Durden ile karşılaşır.

Sekans İki

Sorunun Yarattığı Engel: Jack bagajını kaybeder ve dairesi havaya uçar.

Sorunun Çözümü: Jack Marla’nın numarasını çıkartıp yardım için aramaya karar verir ancak soramaz. Onun yerine yeni tanıştığı arkadaşı Tyler Durden’i arar.

Ana Gerilimin Kurulması: Jack bencil ve çocukça şeylerden dolayı birçok insanla ilişkisini keser.

A Hikayesi Kilitlenme (2. Dönüm Noktası) / B Yan Hikayesi Engeli: Jack dairesini ya da arada bir görünen Marla’yla olan ilişkisini dert etmek yerine dövüşmekle kafayı bozar.

B Hikayesi Kilitlenme (2. Dönüm Noktası) / A Yan Hikayesi Engeli: Jack, Tyler’a kalacak yer sorar. Tyler ona vurmasını söyler çünkü ikisi de daha önce kavga etmemiştir. Jack ve Tyler kavga etmeye başlarlar ve Jack, Tyler’ın evine taşınır.

İkinci Perde

Sekans Üç

İşin Ciddiye Binmesi: Tyler ve Jack yakın arkadaş olup düzenli bir şekilde kavga etmeye başlar. Kavgaları insanların ilgisini çeker ve yavaş yavaş bir kulüp oluşmaya başlar.

Aksiyon 1: Dövüş kulübü kurulmasıyla Tyler Durden kuralları belirler.

İlk İkinci Perde Engeli: Marla aşırı doz yağar ve Jack’ten yardım ister. Jack yardıma gitmez.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Onun yerine, Tyler Marla’ya yardıma gider ve sonunda ikisi birlikte olurlar.

Sekans Dört

Yeni İkinci Perde Engeli: Jack, Tyler ve Marla’nın birlikte olurken çıkardıkları seslere katlanmak zorunda kalır. Tyler Jack’ten ona Marla hakkında konuşmayacaklarına dair söz vermesini ister.

Engelin Çözümü: Jack adeta bir ‘sabır küpü’ olduğu için kafasına hiçbir şeyi takmaz.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Marla ve Tyler’ın ilişkisi gelişir ve Jack bu duruma daha fazla dayanamaz.

Aksiyon 2:  Tyler ve Jack, liposuction kliniğinden çaldıkları yağlarla sabun yaparlar. Tyler Dövüş Kulübünün geleceğini takıldıkları bar sahibini alt ederek kurtarır. Tyler herkese bir hafta içinde rastgele bir kavga başlatmalarını söyler.

A Hikayesi İlk Doruk Noktası (3. Dönüm Noktası) / B Yan Hikayesi Engeli: Marla Jack’i arayıp göğsündeki bir yumruyu kontrol etmesini ister. Jack aralarında herhangi bir şey olmadığından ona inanır.

B Hikayesi İlk Doruk Noktası (3. Dönüm Noktası) / A Yan Hikayesi Engeli: Jack, şantaj yapabilmek için, patronun odasında kendi kendini döver.

Sekans Beş

Yan Hikayenin Canlanması: Dövüş Kulübü büyümeye başlayınca, Tyler ve Jack bir kıyamet projesi geliştirmeye başlarlar.

Zorlaşan İkinci Perde Engeli: Tyler bir mağazanın tezgahtarını alıkoyar.

Engelin Çözümü: Tyler tezgahtarı hayallerinin peşinden gitmesi için serbest bırakır.

Aksiyonun Yükselmesi: Dövüş Kulübü bir terör örgütüne dönüşmeye başlar.

Sekans Altı

Zorlaşan İkinci Perde Engeli: Marla ve Jack mutfakta yaptıkları bir konuşma üzerine yakınlaşmaya başlarlar.

Hata/ Dallanıp Budaklanma: Tyler konuşmanın berbat olmasına neden olur.

En Zor İkinci Perde Engeli: Tyler ve Jack’in evi, Tyler’ın büyük projesi için bir antrenman sahasına döner.

Aksiyon 3: Kıyamet Projesi, bir belediye yetkilisini kaçırıp onlara yardım etmezse hadım edeceklerini söylerler. Jack ‘Uzay maymunlarından’ birisiyle dövüşür ve suratını dağıtır. Tyler trafikte ters istikamette araba kullanarak Jack’i uyandırmaya çalışır.

A Hikayesi Ana Doruk Noktası (4. Dönüm noktası) / B Yan Hikayesi Engeli: Trafik kazasından sonra uyanan Jack tamamen farklı bir ev ortamıyla karşılaşır. Marla kapıya gelir ve içeri girip giremeyeceğini sorar. Jack Tyler’ın gittiğini söyler.

B Hikayesi Ana Doruk Noktası (4. Dönüm noktası) / A Yan Hikayesi Engeli: Bob’un ölümüyle birlikte, evde Tyler’ın liderliğine yönelik bir tartışma ortamı oluşur. Jack bu durumla daha fazla baş edemez.

Üçüncü Perde

Sekans Yedi

Üçüncü Perde Gerilimi: Jack, arkasında bıraktığı izleri takip ederek Tyler’ın peşine düşer.

Üçüncü Perde Engeli: Herkes Tyler’ı görmediğini söyler. Jack gittiği her yerde Tyler’ı bir adım geriden takip etmektedir.

Engelin Çözümü: Karşılaştığı kişilerden biri aslında Jack’in Tyler olduğunu söyler.

Üçüncü Perde Şaşırtması A ve B Hikayesi (5. Dönüm Noktası): Jack Marla’yı arayıp hiç birlikte olup olmadıklarını sorar.  Birlikte olduklarını söyleyip ona Tyler diye hitap eder. Başından beri Tyler’ın kendisi olduğunu fark ettiği anda hayatı altüst olur.

Sekans Sekiz

Son Engel: Tyler, çok şey bildiği için Marla’dan kurtulmak ister.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Tyler kontrolü eline alarak Kıyamet Projesini birkaç binayı yok edecekleri bir plana yönlendirir.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Jack Marla’Yı şehri terk etmesi için ikna etmeye çalışır. Ancak Marla bunu başaramadan kaçırılır.

Aksiyon 4: Plana engel olmaya çalışan Jack yakalanır ancak kaçmayı başararak patlatılacağını bildiği binalardan birine gider. Patlamayı durdurmak için her şeyi deneyerek bombanın patlamasına engel olur. Ancak buna rağmen patlatılmak üzere olan başka binalar vardır. O sırada Marla’yı getirirler. Jack, elinde silah tutan Tyler’la yüzleşirken silahı elinden tutanın kendisi olduğunu fark eder.

Çözülme: Jack kendini kafasından (ölümcül olmayacak şekilde kurşun çenesinden girip çıkar) vurur. Kendisini vurması, alt kişiliği olan Tyler’ın tamamen yok olmasına neden olur.

Yeni Statüko: Marla ve Jack nihayet beraber olurlar. Birlikte etraflarındaki finans merkezlerinin ve gökdelenlerin patlatılmasını izlerler.