Tür: Komedi

Süre: 125 dakika

Sinopsis: Annie en yakın arkadaşı Lillian’ın baş nedimesidir. Kendi hayatını bile düzene sokmakta büyük zorluk yaşayan Annie, Lillian’ın sözde yeni en iyi arkadaşı Helen’ın baş nedimelik görevlerine dahil olmaya çalışmasıyla Annie’nin pamuk ipliğine bağlı hayatı tepetaklak olur.

İLK PERDE

Sekans Bir

Başkarakterin Tanıtılması: Annie Walker (Soytarı/En Yakın Arkadaş) sığ bir ilişki yaşamaktadır ve hayatı hiç olmadığı kadar diptedir.

1 Numaralı Rakibin Tanıtılması: Ted (Narsist/Aşık) Annie’nin sığ uydurma erkek arkadaşıdır.

Hikayenin Dünyası: Orta yaşlı bekar bir kadın olan Annie ekonominin pek de canlı olmadığı Milwaukee’de yaşar. Hayat pek de Annie’nin umduğu gibi gitmemektedir.

Yan Rollerin Tanıtılması: Oldukça nezih bir mahallede yaşayan Lillian (En yakın arkadaşı) Dougie ile birlikte dolu dolu bir ilişki yaşamaktadır.

2 Numaralı Rakibin Tanıtılması: Brynn (Soytarı), Annie ve Gil’in dairesinde otlakçı olarak yaşayan, şişman, ürkütücü ve ezik bir İngiliz’dir.

3 Numaralı Rakibin Tanıtılması: Gil (Soytarı), dairesinde yaşamasına izin verdiği kız kardeşi Brynn gibi şişman, ezik bir İngiliz’dir. Sık sık kirayı geciktirdiği için Annie’ye sinirlenir.

Statüko: Hayat Annie’nin umduğu gibi gitmemektedir. Hayatı boyunca hayal ettiği pastane fikri beş ay içinde yerle bir oldu. Gerçek bir hödük olan bir adamla yalancı bir ilişki yaşamaktadır. Ev arkadaşları tuhaf tiplerdir ve annesinin bulduğu bir kuyumcu dükkanında çalışmak zorundadır. En azından, ona yardımcı olan yakın arkadaşı Lillian vardır.

Başlangıç Kıvılcımı (1. Dönüm Noktası): Lillian, Annie’ye Dougie ile nişanlandığını söyler ve ondan baş nedimesi olmasını ister.

(00:12:38)

Sekans 2

Başkarakterin Amacı: Annie gelmiş geçmiş en iyi baş nedime olmaya ant içer.

Yardımcı Rollerin Tanıtılması: Annie’nin dul annesi Judy (Destekçi) İsimsiz Alkolikler toplantılarına giderek birileriyle tanışmaya çalışır. Annie’ye, dibe vurmuş olmasının iyi bir şey olduğunu söyler.

Ekip Biçme 1: Judy, Annie’ye yanına taşınmayı isteyip istemediğini sorar.

Yardımcı Rollerin Tanıtılması: Evlilik konusunda uzman üç erkek çocuklu Rita’nın (Alaycı/Akıl hocası) acilen tatile çıkma ihtiyacı vardır.

Yardımcı Rollerin Tanıtılması: Disney ile kafayı bozmuş sevimli ve naif, yeni evli Becca (Hayalci).

Yardımcı Rollerin Tanıtılması: Damadın kardeşi ve Gelinin partisine katılan tek bekar kadın Megan (En yakın arkadaş). Kocaman bir kalbi olan çekici bir kadın.

Kötü Adamın Tanıtılması: Helen (Baş düşman) baş nedime olmak isteyen üst sınıfa mensup bir kadın. Başından büyük işlere kalkışan isterik bir kadın.

Kilitlenme (2. Dönüm  Noktası): Annie baş nedime olmak isteyen Helen ile ağız dalaşına girer.

Ekip Biçme 2: Lillian, Helen ile yemeğe çıkıp ona bir şans vermesi için Annie’ye yalvarır.

(00:27:25)

İKİNCİ PERDE

Sekans Üç

İkinci Perde Geriliminin Kurulması: Annie baş nedimelik görevlerini yerine getirebilecek mi, yoksa Helen en iyi arkadaşı Lillian’ı elinden mi alacak?

Yardımcı Rollerin Tanıtılması: İrlandalı memur Nathan Rhodes (Sevgili) sıcak ve yakışıklı birisidir.

Yan Hikayenin Tanıtılması: Memur Nathan Rhodes nişan partisinden dönmekte olan çakır keyif Annie’yi durdurur. Onun için üzülür ve telefon numarasını alıp bir uyarı karşılığında serbest bırakır.

Ekip Biçme 3: Memur Rhodes Annie’nin pastanesini hatırlayıp büyük bir övgüyle bahseder. Bu övgü dolu sözler üzerine Annie eve gider ve pastanesini kapatmasından bu yana ilk defa bir kek pişirir.

Ektiğini Biçme 2: Helen ve Annie hararetli bir tenis maçı yapmaktadır. Sonrasında kulüpte tuhaf ve isterik bir öğle yemeği yerler.

İkinci Perdenin İlk Engeli: Annie’nin baş nedime yemeğine ev sahipliği yapması gerekir ancak pek fazla parası yoktur.

Engelin Çözümü: Annie baş nedime yemeği için köhne bir Brezilya restoranını ayarlar.

Ekip Biçme 4: Annie basit ve sade, Fransız usulü bir çeyiz partisi düzenlemek ister. Ancak Helen daha görkemli ve maliyetli bir parti konusunda ısrar eder.

(00:40:34)

Sekans Dört

Yeni İkinci Perde Engeli: Annie’nin herkesi oldukça şatafatlı bir gelinlikçi dükkanına götürmesi gerekir ancak rezervasyon almamıştır.

Engelin Dallanıp Budaklanması: Helen’ın o dükkanda çalışan bir tanıdığı sayesinde dükkana girmeyi başarırlar.

Sorun: Annie’nin, Helen’ın seçtiği pahalı nedime elbisesini alacak parası yoktur. Bu nedenle, diğer nedimeleri daha ucuz olan bir elbiseyi almak için ikna etmeye çalışır.

Engelin Dallanıp Budaklanması: Brezilya lokantasında yedikleri yemekten hepsi zehirlenir. Lillian üzerinde oldukça pahalı, bembeyaz bir gelinlikle podyumda yürürken bir anda ishale yakalanır.

Sorunun Dallanıp Budaklanması: Gösterişli gelinlik dükkanında çıkan kaosu fırsat bilen Helen, herkes için oldukça pahalı olan bir nedime kıyafeti seçer.

Yeni İkinci Perde Engeli: Annie’nin bir bekarlığa veda partisi ayarlaması gerekir. Ancak yavaş yavaş diğer nedimeler ve Lillian’a olan inancını kaybetmektedir.

Sorun: Annie’nin düğün için bir kavalyeye ihtiyacı vardır.

Sorunun Dallanıp Budaklanması: Annie Ted’e sorar ancak Ted teklifini reddedip onu yüzüstü bırakır.

Orta Nokta (3. Dönüm Noktası): Ted’in evinde geçirdiği gecenin hayal kırıklığıyla Annie bir markette Memur Rhodes ile karşılaşır. Etrafta kimsenin olmamasının verdiği rahatlıkla Memur Rhodes’a açılır ve bütün dertlerini anlatır. Aralarında bir yakınlık doğar.

(00:54:20)

Sekans Beş

Engelin Dallanıp Budaklanması: Annie masraflı olmayan kişisel bir bekarlığa veda partisi planlamaya çalışmaktadır. Ancak Helen onu atlatır ve diğer tüm nedimeleri, bekarlığa veda partisini Las Vegas’ta kutlamaya ikna eder.

Yeni İkinci Perde engeli: Helen diğer tüm nedimelerin kalbini çalmıştır. Annie’nin onları Las Vegas yolculuğunda geri kazanması gerekmektedir.

İşin Ciddiye Binmesi: Annie, Helen’in diğer nedimelerle birlikte seyahat edebilmesi için teklif ettiği birinci sınıf bileti reddedip ekonomi sınıfıyla uçmaya karar verir.

Sorun 4: Annie’nin uçak korkusu vardır.

Sorun 4’ün Çözümü: Helen, Annie’ye oldukça güçlü bir yatıştırıcı ve yarım bardak viski içirir.

Sorun 4’ün Dallanıp Budaklanması: Annie sarhoş olup birinci sınıf kabinine geçer. Uçakta yarattığı karmaşaya uçak görevlisi polis de dahil olur. Uçak zorla Wyoming’e iniş yapar.

Engelin Dallanıp Budaklanması: Milwaukee’ye yaptıkları otobüs yolculuğunda, Lillian Helen’in baş nedimelik görevini devralmasının daha iyi olacağını söyler. Annie’ni Lillian ile dostluğuna sahip çıkması gerekir.

Başkarakterin Yeni Amacı: Annie Lillian ile olan dostluğunu kurtarmaya çalışır.

Yan Hikayenin Yeniden Canlanması: Annie Memur Rhodes ile yemeğe çıkar. Yemek boyunca Rhodes Annie’yi yeniden bir pastane açması için ikna eder. Geceyi birlikte geçirirler.

(01:12:33)

Sekans Altı

Yan Hikaye Engeli: Geceyi Memur Rhodes ile birlikte geçiren Annie, uyandığında Rhodes’un ona aldığı pasta malzemelerini görüp dehşete düşer. Rhodes’a dün gecenin bir hata olduğunu söyleyerek adamın neyi yanlış yaptığını düşünmesine sebep olarak evi terk eder.

İşin Ciddiye Binmesi: Annie kuyumcu dükkanında bir müşteriyle tartışıp işinden kovulur.

İşin Ciddiye Binmesi: Brynn ve Gil, Annie’yi evden atarlar.

Ektiğini Biçme 1: Annie gönülsüz bir şekilde annesi Judy’nin yanına taşınır.

İşin Ciddiye Binmesi: Annie, Helen’in Lillian için ayarladığı pahalı ve gösterişli çeyiz törenine katılır.

Ektiğini Biçme 4: Çeyiz töreni Fransız usulüdür.

Engelin Çözümü: Annie ve Lillian birbirlerine açılırlar ve dostlukları kurtulur.

Engelin Dallanıp Budaklanması: Annie Lillian’a ince düşünülmüş, özenle seçilmiş oldukça kişisel bir hediye verir. Lillian bunun altında kalmaz ve Annie’ye, düğün için, dünyaca ünlü bir tasarımcıya düğün kıyafetini diktirmek üzere Paris seyahati hediye eder.

Ana Doruk Noktası (4. Dönüm Noktası): Annie’nin öfke nöbeti geçirip çeyiz partisini altüst edince Lillian, Annie’nin artık düğüne davetli olmadığını söyler. (01:28:12)

Yan Hikaye Doruk Noktası: Çeyiz töreni faciasından sonra Annie’nin arabası bozulur. Memur Rhodes kızgın bir şekilde yaklaşır. Aralarındaki ilişki, Ted’in Annie’yi almaya gelmesiyle oldukça kötü bir hal alır. Annie ve Rhodes arasındaki ilişki sıfıra iner, üstüne üstlük Annie Ted’den ayrılır.

(01:33:22)

Üçüncü Perde

Sekans Yedi

Üçüncü Perde Geriliminin Kurulması: Artık düğünde istenmediğini öğrenene Annie münzevi bir insana dönüşür.

Üçüncü Perde Engeli: Annie işsiz, arkadaşsız ve evsiz kalmıştır.

Engelin Çözümü: Megan Annie’yi ziyaret eder ve tatlı sert bir konuşma yaparak onu bu ruh halinden çıkarıp hayatına çekidüzen vermeye ikna eder.

Yan Hikayenin Yeniden Canlanması: Annie bir kek yapıp Memur Rhodes’un kapısının önüne bırakır. Ancak Rhodes görmezden gelir. Memur Rhodes’un önerdiği tamirciye gidip arka farlarını tamir ettirir.

Üçüncü Perde Şaşırtması: Helen bir anda ortaya çıkıp Annie’ye, Lillian’ın kayıp olduğunu söyler. Lillian’ı aramaya çıktıklarında Helen bir anda boşalarak ağlamaya başlar ve başından beri Annie’yı kıskandığını itiraf eder. Annie, Lillian’ın söylediği gibi, Helen’ın aslında oldukça iyi birisi olduğunu keşfeder.

(01:48:14)

Sekans Sekiz

Son Engel: Annie’nin Lillian’ı bulabilmek için Memur Rhodes’un yardımına ihtiyacı vardır. Ancak Rhodes buna yanaşmaz.

Engelin Çözümü: Memur Rhodes’un dikkatini çekebilmek için bin türlü numara deneyen Annie, sonudan Rhodes ile ufak çaplı bir trafik kazası yapar. Bu Rhodes’un ilgisini çekmesini sağlar. Rhodes cep telefonu takip sisteminden faydalanarak Lillian’ın başından beri evinde olduğunu ortaya çıkarır.

Yan Hikaye Doruk Noktası: Rhodes hala Annie’ye kızgındır. Annie yok yere bu ilişkiyi harcadığını anlar.

Çözülme: Annie Lillian’ı dairesinde bulur ve ikili uzlaşır. Lillian, baş nedimesi Annie olmak üzere evlenir. Düğünden sonra Annie ve Helen arasında bir dostluk kurulur.

Yan Hikayenın Çözülmesi: Memur Rhodes düğünden sonra ortaya çıkar ve Annie ile barışır.

Ektiğini Biçmek 3: Annie, yeniden bir pasta fırını açabileceğine dair şeyler söyler.

Yeni Statüko: Annie’nin hayatı yükselişe geçer.