Tür: Aksiyon/Macera/Komedi

Süre: 126 dakika

Sinopsis: Los Angeles’lı bir ödül avcısı olan Jack Walsh, kaçak bir sanık olan ‘Duke’u yakalayıp beş gün içinde geri getirmekle görevlendirilir. Duke, bir mafya babası olan Jimmy Serrano’nun muhasebecisidir. Duke, Serrano’nun 15 milyon dolarını kaçırıp bir hayır kurumuna bağışlar. Kefaletle serbest kalan Duke’u Jack New York’ta yakalar ve Los Angeles’e yola koyulur. Mafya, FBI ve diğer ödül avcıları Jack’in peşine düşer.

Yolculuk esnasında, Jack Duke’un iyi bir adam olduğunu anlar ve bu vicdanını harekete geçirir. Serrano, aslında Jack’in düşmanıdır. Duke’un Serrano ya da FBI tarafından yakalandığında işinin biteceğini iyi bilir. Los Angeles’a yaklaştıkça Jack’ın kendisiyle olan çatışması körüklenir. Bir seçim yapmak zorundadır.

İlk Perde

Sekans Bir

Dünyanın Hikayesi: Amerika’da suçun artmasıyla birlikte kefaletçilerin de işi artmaktadır. Ticari kefaletçiler dünyanın parasını kazanırken bir taraftan büyük riskler alırlar. Kimi zaman kefalet şartlarını ihlal eden kimseler yüzünden başları belaya girer. Bu gibi durumlarda ödül avcıları devreye girer. Tüm şehri tarayıp kaçağı bulup geri getirirler. Hayatları şiddet ve tehlike doludur. Ancak sert ve hızlı olanlar ayakta kalabilmektedir.

Başkarakterin Tanıtılması: Jack Walsh bir ödül avcısıdır. Chicago emniyetinde polislik yaparken başı belaya girer ve kovulur. Sonra karısı onu kızıyla birlikte terk eder. Böylece Los Angeles’ın yolunu tutarak ödül avcısı olarak çalışmaya başlar.

Başkarakterin Zaafları: Jack sert görünen bir adamdır, şehir denen savaş alanında hayatta kalmaya çalışır. Ancak özünde, işine bağlı ve tutkulu bir adamdır. Bu özelliği, Duke’a, Los Angeles’a kadar eşlik ederken kendini sorgulamasına neden olur.

Yardımcı Karakterlerin Tanıtılması:

Jonathan Murdakas – Duke. Jimmy Serrano’nun eski muhasebecisidir. Serrano’nun kötü bir adam olduğunu fark edince 15 milyon dolarını alıp kaçar. Artık Serrano ve FBı tarafından aranmaktadır.

Eddie Moscone – ‘Patron’. Duke’u kefaletle çıkaran kişidir. Cuma gecesine kadar Duke’u bulamazsa 450.000 doları boşa gidecektir.

1 No’lu Kötü Adam: Jimmy Serrano – Mafya babası. Jack Walsh’in Chicago emniyetinden kovulmasına neden olmuştur. Şimdi de Duke’un ölmesini istiyor.

2 No’lu Kötü Adam: Marvin Dofler – Başka bir ödül avcısı. Jack’in rakibi. Kaba, vahşi ve aptaldır. Duke olayından kazanabildiği kadar para elde etmek ister. Bunun için Duke’u Eddie ve ya Serrano’ya düşünmeden satabilir.

Statüko: Onca koşturmacadan sonra Jack yorgun düşer. Artık emekli olup bir kafe açmak istemektedir.

Dramatik Beklenti: Jack’in, Duke’u bulup Cuma gecesine kadar geri getirmesi durumunda 100.000 dolar kazanacaktır.

Başlangıç Kıvılcımı: Eddie, Jack’e bir vaka verir. Duke kefalet şartlarını kırmıştır. Jack’ten Duke’u bulup geri getirmesini ister yoksa 450.000 dolarını kaybedecektir. Çaresiz durumda olan Eddie, bu iş için Jack’e 100.000 dolar ödemeyi kabul eder. Eddie’nin içinde bulunduğu durumu kabullenmesi gerekir. Cuma gününe kadar vakit kalmıştır. Jack’in Duke’u bulup getirmesi için sadece beş günü kalmıştır.

(07:13)

Sekans İki

3 No’lu Kötü Adamın Tanıtılması: Alonzo Mosely bir FBI ajanıdır. Duke’un, Jimmy Serrano aleyhine tanıklık etmesini istediği için Jack’in ona ulaşmasını istemez.

Başkarakterin Amacı: Jack’in, 100.000 dolarına ulaşabilmesi için Duke’u bulup teslim etmesi gerekir.

Sorunun Engeli: FBI, Jack’i Duke olayının dışında kalması için uyarır. Benzer bir şekilde Jimmy Serrano’nun adamları Jack’i bulup Duke’u istediklerini sorarlar. Ancak Jack, Duke’un nerede olduğunu bilmiyordur ve onu bulması için sadece beş günü vardır.

Ana Gerilimin Kurulması: Jack’in bu görevin üstesinden gelip gelemeyeceği oldukça büyük bir soru işaretidir.

Sorunun Çözümü: Jack emniyetteki tanıdıklarına giderek Duke’un dosyasıyla ilgili bilgi alır. Sonra, Duke’un ilk yakalandığında aradığı kişileri bulur. New York’ta Bayan Nelson ile görüştüğünü öğrenir. Böylece Jack New York’a gider. Alonzo Mosely adına Bayan Nelson’ı arar ve Duke’un davasıyla hala birtakım pürüzler vardır. Bayan Nelson, durumdan haberdar etmek için Duke’u arar. Jack konuşmayı dinler ve Duke’un telefon numarasını kaydeder. Daha sonra evine ulaşır.

Kilitlenme: Gece, Duke’Un evine gizlice giren Jack, ona suçüstü yapar.

(18:18)           

İkinci Perde

Sekans Üç

Yan Hikayenin Tanıtılması: Duke, Jack’i kendisini serbest bırakması için ikna etmeye çalışır. Serrano’nun kötü bir adam olduğunu söyler. Onun parasını ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmek için çaldığını anlatır ancak Jack hiçbirini umursamaz.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Jack, Duke ile birlikte bir uçağa biner. Uçak kalkışa geçmeden önce Duke, uçak korkusu varmış gibi davranır. Böylece uçaktan inip birlikte trene binmek zorunda kalırlar.

Karmaşanın Artması: Kefaletçilerin arasındaki bir köstebek olan Jerry Geisler, Jack ve Duke olayından bahseder. Telefon görüşmesini dinleyen FBI da böylece durumdan haberdar olur. Sonunda Jack ve Duke beklendiği gibi Los Angeles’a varan uçaktan inmezler. Endişelenen Eddie, Marvin’i olaya dahil etmeye karar verir.

İlk Engel ve Çözülme: Marvin trene binerek Duke’u kaçırmaya çalışır ancak Jack tarafından alt edilir.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Jack, Marvin’in onları bulmasından, FBI ve Serrano’nun da nerede olduklarını bildiğini anlar. Duke’la birlikte trenden inip otobüse binerler.

Yan Hikayenin Canlanması: Otobüs yolculuğu boyunca Duke’un çenesi düşer ve Jack’e ailesiyle ilgili ve polislikten neden men edildiğine dair sorular sorar. Jack haliyle bir şey anlatmaz.

Sekans Dört

Yeni Engel ve Çözülme: Jack ve Duke, otobüs durağında FBI’ya yakalanır ancak Serrano’nun tetikçileri onlara ateş eder. İki taraf birbiriyle çatışırken Jack ve Duke fırsattan istifade ederek kaçarlar.

Yan Hikayenin Canlanması: Jack ve Duke Chicago’ya varırlar. Jack’in eski karısı Gail ve kızı Denise’i görüp karısından borç para isteyecekler. Duke, Jack’in ailesini hala çok derinden sevdiğini anlar ve polislikten neden men edildiğini öğrenir. Çünkü Jack, diğer polis memurlarının aksine, uyuşturucu satıcılarının teklif ettiği rüşveti kabul etmemiştir.

Karakter Eğrisi: Jack ile Duke, Gail’in evinden ayrılırken Jack, Duke’un araba kapısına sıkışan montunu kurtarır. Bu küçük ayrıntı, aralarında bir dostluk kurulmaya başladığını belirtir.

İkinci Büyük Engel: Jack ve Duke, Amarillo, Teksas’a varırlar. Eddie’den gelen havaleyi alır almaz Sorreno’nun adamları tarafından yakalanırlar.

İlk Doruk Noktası (Orta Nokta): Marvin beklenmedik bir anda araya girip onları mafyanın elinden kurtarır. Mafyanın helikopterlerinden üzerlerine ateş açıldığı tehlikeli bir yola girerler. Bir köprüye yaklaşırken yoldan çıkarlar ve helikopter tarafından bir iskeleye sıkıştırılırlar. Jack, helikopteri arka pervanesinden vurur. Kontrolü kaybeden helikopter düşer.

(69:27)

Sekans Beş

Yan Hikayenin Yükselişi: Jack ve Duke, Vahşi Batı’da gezinirler. Duke iki kere kaçmaya çalışır ancak Jack tarafından durdurulur. Artık ellerinde ne para, ne bir araç ne de gidecek bir yer kalmıştır. Kalpazanların peşine düşmüş FBI ajanı numarası yaparak bir bardan birkaç banknot almayı becerirler.

Yan Hikayenin Doruk Noktası: Batıya giden bir yük trenine binerler. Yolculuk sırasında tekrar muhabbet etmeye çalışırlar. Sonunda, Duke, Jack’i Chicago Polisi’nden attıran kişinin Jimmy Serrano olduğunu anlar.

Karakter Eğrisi: Jack, Duke ile aynı kişiye düşman olduklarını anlar: Jimmy Serrano. Ayrıca Duke’u Los Angeles’a götürmesinin, onun öldürülmesiyle sonuçlanacağını iyi bilir.

Sekans Altı

En Zor Engel ve Aksiyonun Yükselmesi: Tren, polis memurlarının hazır beklediği, Arizona’nın küçük bir kasabasına varır. Jack ve Duke, polis memurları onları göremeden trenden atlayıp bir araba çalarlar.

Ana Doruk Noktası: Devriye arabaları peşlerine düşer. Jack, asfalt yoldan ayrılıp çöle girerek polis arabalarıyla amansız bir yarışa sürüklenir. Takip eden araçlar yolun engebeleri karşısında devrilirler. Jack ve Duke kuşatmadan sağ salim kurtulurlar.

(95:45)

İkinci Perdenin Çözülmesi: Jack ve Duke kendilerine doğru gelmekte olan bir araca otostop çekerler. Arabadakinin Marvin olduğunu göremezler. Marvin arabanın kapısını kullanarak Jack’i etkisiz hale getirir ve Duke’u kaçırır. Jack toparlanamaz ve FBI tarafından tutuklanır.

Üçüncü Perde

Sekans Yedi

Yeni Gerilim: Marvin, Duke’u bir otel odasına kilitler ve gidip Serrano’nun adamlarıyla iki milyon dolar karşılığında pazarlık yapar. Duke’un elinde olduğuna dair çektiği fotoğrafı onlara gösterir. Ancak fotoğraf olayı beklediği gibi gitmez. Serrano’nun adamları fotoğraftaki havludan otelin ismini öğrenirler. Marvin’i dövüp doğruca Duke’un kaldığı otele giderler.

Üçüncü Perde Amacı: Jack, Eddie’yi arayınca Duke’un onunla olmadığını öğrenir. Duke’un Serrano’nun adamlarının elinde olduğunu anlar ve onu kurtarmak ister.

Üçüncü Perde Engeli: Jack FBI tarafından kıstırılır ve Duke’a yardım edemez.

Engelin Çözümü: Jack Alonzo’ya bir teklifte bulunur. FBI’ya Jimmy Serrano’yu yakalamaları için yardım edecek, karşılığında Duke’u teslim alacak. Alonzo bu teklifi kabul eder.

Son Doruk Noktası: Jack Serrano’yu arayarak elinde işlediği suçların yer aldığı bir disk olduğunu söyleyip diski Duke ile takas etmeyi teklif eder. Serrano, diski almak için Duke ile beraber Vegas Havaalanına gider ve FBI’in tuzağına düşer. Alonzo sözün tutar ve Duke’u Jack’e teslim eder.

Üçüncü Perde Şaşırtmacası: Jack ve Duke Cuma gecesi Los Angeles’a varırlar. Havaalanına geldiklerinde Jack Eddie’yi arayarak görevi tamamladığını söyler. Sonra Duke’un gitmesine izin verir.

(118:47)

Sekans Sekiz

Çözülme: Duke, Jack’e karşı son derece minnettardır. Jack’e arkadaşı olduğu için yaklaşık 300.000 doları banknotlar halinde hediye eder. Sonra karşılıklı olarak vedalaşırlar.

Yeni Statüko: Jack bir türlü boş bir taksi bulamaz. Yavaş yavaş kendi halinde şehre doğru yürümeye koyulur. Kafe işinde sana bol şans diliyoruz Jack!