Senaryo Türü: Suç/Gerilim/Dram

Süre: 96 dakika

Sinopsis: Küçük bir kasabada, kendi halinde biri olan Tom Stall bir restoran işletmecisidir. Nefsi müdafaa sırasında iki yerel suçluyu öldürmesiyle birlikte bir kahramana dönüşür ve olaya basının ilgi göstermesiyle Tom bir gecede ünlü bir kişilik haline gelir. Tüm bu olanlar Tom’un ve ailesinin kendi şiddet tarihçesiyle yüzleşmesine neden olur.

Sekans Notu: Suç/Gerilim türü senaryolarda geleneksel ilk sekanstan önce ilave bir giriş sekansı daha bulunur. Bu giriş sekansıyla, ya kahramanın bir önceki macerasının sonu ya da kötü adamların suç işlemesi gösterilir.

İLK PERDE – Küçük Kasaba Hayatı

Giriş Sekansı

1 Numaralı Kötü Adamların Tanıtılması: Acımasız iki suçlu olan Leland ve Billy, Orta batı sınırlarında bir motelden, moteldeki resepsiyon görevlisini, temizlikçiyi ve resepsiyon görevlisinin küçük sevimli kızını öldürerek ayrılırlar.

Hikayenin Dünyası: Şiddet tüm çıplaklığıyla Amerika’nın küçük Norman Rockwell kasabasına uğrar.

Sekans Bir

Başkarakteri Tanıtılması: Dost canlısı bir işletmeci, sadık bir eş ve sevgi dolu bir baba olan Tom Stall ile uykusunda kabus gören kızını rahatlatmaya çalışırken tanışırız.

Yan Rollerin Tanıtılması: Tom ile birlikte, güzeller güzeli avukat eşi Edie, genç bir erkek olan çocukları Jack de küçük kızı sakinleştirmek için oradadır. Belli ki, iki yetişkin birbirilerini sevdiği kadar çocuklarını da çok sevmektedirler. Yaşça daha büyük olan Jack de kız kardeşini kollamaktadır.

Statüko: İdeal. Stall ailesi, pozitif, sevgi dolu ve birbirine destek veren bir ailedir. Yaşadıkları Millbrook kasabasında, kendileri gibi arkadaş canlısı ve ekmeğini taştan çıkartan küçük kasaba insanları yaşamaktadır.

Yan Hikaye Engelinin Tanıtılması: Beden dersi. Okulun kabadayısı Bobby, Jack’e sataşarak kavga çıkarmaya çalışır.

Yan Hikaye Engelinin Çözülmesi: Jack korkmadığı gibi şiddete başvurmaya da hiç niyeti yoktur. Bu ilk engelini de aklı ve kararlı sözleriyle atlatmış olur.

Dramatik Beklenti: Kötü adamlar Billy ve Leland, kapanış saatinde Tom’un restoranına gelirler.

* Başlangıç Kıvılcımı (1. Dönüm Noktası): Tom, Billy ve Leland’ın restorandaki herkesi öldürmeyi planladıklarını anladığı anda onlardan daha hızlı hareket eder ve ikisini de öldürür. Ancak çatışma sırasında bacağından yaralanır.

Sekans İki

Başkarakterin Amacı: Hastaneden döner dönmez, Tom her şeyin eski haline – eski statükoya- dönmesini ister.

Baş edilmesi Gereken Engel: Tom’un bu kahramanlığı basında geniş yankı bulduğu için bir gecede ünlü olur. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Engelin Çözümü: Basını görmezden gelmek. Restorana geri dönüp hayatına devam etmek.

2 Numaralı Kötü Adamların Tanıtılması: Carl Fogarty adındaki Philadelphia’lı bir mafya yanında iki iri kıyım gangsterle birlikte restorana gelir. Bir gözü görmeyen adamın yaralı yüzünde pis bir ifade vardır.

* Kilitlenme (2. Dönüm Noktası): Fogarty, Tom’un aslında, Philadelphia’da İrlanda mafyasını yöneten adamlardan biri olan Joey Cusack olduğunu iddia eder. Tom, Fogarty’i ikna etmekte yetersiz kalınca üzerine yapışan bu kimlikle yaşamak zorunda kalır.

İKİNCİ PERDE – Fogarty Olayı

Sekans Üç

İkinci Perde Geriliminin Kurulması: Joey Cusack’in kimliğiyle uğraşmak zorunda kalan Tom’un, ne Fogarty ne de Philadelphia ile bir ilgisinin olmadığını ispatlaması gerekir. Böylece ailesinin ve Millbrook ahalisinin desteğini almaya devam edecektir.

İşlerin Kızışması: Kasabanın şerifi olan Sam, Fogarty ve adamlarını defettikten sonra Tom ve Edie ile buluşur. Araştırmasını iyi yapmış olan Sam, Fogarty’nin gerçekten de Philadelphia’lı bir mafya olduğunu doğrular. Joey Cusack diye birinin kaydı olmamasına rağmen, Philadlephia’da bir aile çetesinin lideri olan Ritchi Cusack adında birisinin olduğunu söyler.

İkinci Perdenin İlk Engeli: Fogarty ve adamları Tom ve ailesini takibe alırlar.

Hata/Olayın Dallanıp Budaklanması: Restoranında tek başına oturmakta olan Tom, Fogarty’nin arabasının kendi evine doğru yol aldığını görür. Bacağı yaralı halde eve koşarak giden Tom eline geçirdiği bir pompalı tüfekle ailesini korumak ister. Yanlış alarm! Gelen giden olmaz.

Sekans Dört

Yeni 2. Perde Engeli: Edie, kızıyla birlikte alışveriş merkezinde ayakkabı almaktadır. Bu sırada yanlarına gelen Fogarty Edie ve ailesini sözlü bir şekilde tehdit eder.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Hala Tom’un Joey olduğunda ısrar eden Fogarty, Edie’ye kocası Tom’a Ritchie Cusack’ın kim olduğunu sormasını söyler. Fogarty, Ritchie’nin Tom’un kardeşi olduğunu savunur.

Yan Hikaye Engeli: Billy okulda Jack’e kabadayılık taslamaya devam eder.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Bu sefer kendi yoluna gitmeyi beceremeyen Jack, Bobby’ye saldırır ve onu hastanelik eder. Jack de, babası Tom gibi gerektiğinde şiddete başvurabilecek bir karaktere sahiptir.

Zorlaşan 2. Perde Engeli: Fogarty ve adamları Jack’İ kaçırırlar. Fogarty Jack’i ancak Tom onlarla beraber Philadelphia’ya gidip birkaç kişiyi görmeyi kabul ederse bırakacaklarını söyler.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Tom kabul eder Fogarty Jack’i bırakır. Ancak adamlardan biri Tom’u arabaya bindirmeye çalışırken Tom silahını alıp adamı ve diğer adamı ağır bir şekilde öldürür. Ancak Tom işini bitiremeden Fogarty ateş eder ve Tom’u omzundan vurur. Tom yakalanmıştır. Kaçacak yeri yoktur.

* İlk Doruk Noktası (3. Dönüm Noktası): Fogarty, Tom’u öldürmeden önce söylemek istediği son bir sözü olup olmadığını sorar. Tom’un içindeki Joey Cusack konuşur: ‘Seni Philadelphia’dayken öldürmeliydim.’ Fogarty gülümser ancak Tom’un işini bitiremeden Jack tarafından sırtından vurulur ve ölür. Stall ailesi böylece hayatta kalır ancak artık herkes Tom’un Joey olduğunu biliyordur.

Sekans Beş

Yeni İkinci Perde Statükosu: Duygusal ve fiziksel olarak parçalanmış bir aile. Jack babasının yakınında bile olmak istemezken, Edie Tom’un geçmişiyle yüzleşmek zorundadır.

Zorlaşan 2. Perde Engeli: Hastane girişinde Edie, Tom ile yüzleşerek gerçeği öğrenmek ister. Tom daha önce bir kiralık katil ve mafya üyesi olduğunu kabul eder ancak Fogarty’nin yüzündeki yarayı açtıktan sonra kaçıp yeni bir adam olur: Tom Stall.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Bu doğrunun gerçekliği o kadar çarpıcıdır ki Edie kusmak zorunda kalır. Kadın dehşet içindedir çünkü tüm evlilik hayatı bir yalan üzerine kuruludur.

Sekans Altı

En Yüksek 2. Perde Engeli: Şerif Sam, Stall ailesinin evine gelerek Fogarty gibi kanun kaçaklarının Tom’un Joey olduğundan emin olmadan yeraltındaki yuvalarından asla çıkmayacaklarını söyler.

Engelin Çözümü: Her şeye rağmen Edie, Tom’u korur. Sam iddiada bulunmaktan öteye gidemez ancak bir şeyler sakladıklarından emindir.

* Ana Doruk Noktası (4. Dönüm Noktası): Sam gittikten sonra Edie Tom’dan tiksintiyle uzaklaşır. Yüzüne tokat atıp ona bağırır: ‘Allah belanı versin Joey!’ Joey, yani Tombunun üzerine karısını merdivene doğru iter ve bir anda (daha önceki sevgi dolu sevişmelerine zıt olarak) şiddet dolu bir şekilde sevişmeye başlarlar.

ÜÇÜNCÜ PERDE – Philadelphia’ya Dönüş

Sekans Yedi

İşin Ciddiyete Binmesi: O gecenin ilerleyen saatlerinde, Tom bizzat kardeşi Ritchie tarafından aranarak uyanır. Ritchie Tom’u telefonda tehdit eder: ‘Beni görmeye gelecek misin yoksa ben mi geleyim?’.

Üçüncü Perde Gerilimi: Tom Ritchie ile olan meselesini çözüp şiddet dolu geçmişinden kurtulabilecek mi?

3 Numaralı Kötü Adamın Tanıtılması: Philadelphia’daki suç ailesinin lideri ve en büyük oğlu olan Ritchie Cusack kardeşi Tom/Joey’i gördüğü için sevinir. Ancak Ritchi gibi adamlar için iş aileden önce gelir.

Son Engel: Ritchie’nin Philadelphia’daki malikanesinde Tom/Joey işleri yoluna sokmak için ne yapması gerektiğini sorar. Ritchie soğukkanlılıkla cevap verir: ‘Ölmen işe yarayabilir’ deyip  arkasını döndüğü anda adamlarından biri Tom’a arkadan saldırarak onu boğmaya çalışır.

Zorunlu Sahne: Ancak Tom/Joey kendisini savunarak kaçmayı başarır. Ağabeyi ile yüz yüze karşılaşıncaya kadar Ritchie’nin tüm adamlarını tek tek öldürür.

* Üçüncü Perde Şaşırtması (5. Dönüm Noktası): Ritchie kendi evinde dışarıda kilitli kalır, Tom ise evin içindedir. Silahını indirip yerdeki anahtarı alıp yeniden eve girmek ister. Tam o esnada kapıyı açan Joey Ritchie’yi kafasından vurur.

Sekans Sekiz

Karakter Eğrisi: Tom/Joey silahını malikanenin arazisindeki büyükçe bir gölete atar. Elini suda yıkayarak kendini Joey’in geçmişinden arındırır.

Çözülme: Eve döndüğünde Tom ailesini yemek yerken bulur. Hiçbir şey söylemezler ancak kızı gidip babası için bir tabak getirir. Tom yemeğe oturur.

Yeni Statüko: Sonunda Edie ve Tom göz göze gelirler. Gözlerinde yaş ve keder vardır. Birbirilerine bakışlarından ilişkilerinin eskisi gibi olmadığını anlarız. Açılan duygusal yaraları tedavi etmek için çok çalışmak zorunda olduklarını bilseler de geleceğe umutla bakmaktadırlar.

Üçüncü Perde

Sekans Yedi

Üçüncü Perde Gerilimi: Umutlar henüz tükenmemiştir. Görevi tamamlamak için, arafa inerek Fischer’ı ve Saito’yu kurtarmaları gerekir.

Engel: Cobb ve Ariadne arafa inerek Fischer’ı kurtarmaları gerekir. Böylece Fischer kasada ne olduğunu ortaya çıkarabilir.

Engelin Çözümü: Fischer Mal’ın elindedir. Cobb, Fischer’ı kurtarmak karşılığında Mal ile arafta kalmayı kabul eder.

Üçüncü Perde Şaşırtması (5. Dönüm Noktası): Cobb, Ariadne’ye Mal’ın ölümü ardındaki gerçeği açıklar. Arafta sıkışıp kaldıklarında Mal bunun gerçek olduğunu sanır. Onu ikna edebilmek için Cobb, Mal’ın üzerinde başlangıç işlemini uygular ve kasasına girerek arafın gerçek olmadığına dair bir fikir yerleştirir. Sonunda ikna olan Mal, Cobb ile birlikte tren raylarına yatarak ölerek araftan kurtulur ve gözlerini evlerinde açarlar. Ancak Cobb’Un başlangıç işleminde Mal’ın zihnine yerleştirdiği fikir peşini bırakmaz.

Yan Hikayenin Çözülmesi: Mal’ın ölümünü açıkladıktan sonra Cobb ona başlangıç işlemini uyguladığı için pişman olduğunu fark eder. Sonunda Mal’ın artık var olmadığını, sadece gerçek hayatın bir gölgesi olduğunu kabullenir.

Sekans Sekiz

İşin Ciddiye Binmesi: Saito’nun durumu kötüleşir. Ölür ve arafta sıkışıp kalır.

Zorunlu Sahne: Fischer kendine gelir ve sonunda babasının yatak ucundadır. Kasayı açarak alternatif vasiyeti ve bir fırıldak bulur. İşin gerektirdiği katarsis sonunda yaşanır.

Son Engel: Saito’yu bulmak.

Engelin Çözümü: Cobb arafta kalarak gerçeğe götürebilmek için Saito’yu arar. Böylece yeniden birlikte gençliklerine dönebileceklerdir.

Yeni Statüko: Cobb görevini tamamlamıştır. Saito anlaşmanın sonuna kadar yaşar. Cobb’un çocuklarına kavuşma hayali gerçek olur.