Senaryo Türü: Animasyon/Komedi/Aile

Süre: 95 dakika

Sinopsis: Dünyanın kötü adamları sıralamasında birinciliğe yükselen Vector’un Gize Piramidini çalınca, iki numaralı kötü adam olan Gru, gelmiş geçmiş en büyük soygunu yapmanın peşine düşer: Ay’ı çalmak. Planını gerçekleştirmek için bir küçültme makinesine ihtiyacı olan Gru, üç yetim kız kardeşi kaçırarak istediği makineyi çalmaları için onları görevlendirir. Yavaş ama emin adımlarla üç kız Gru’nun kalbine girmeyi başarırlar ve onu sonsuza dek değiştirirler.

İlk Perde

Sekans Bir

Başkarakterin Tanıtılması: Gru çok kötü biridir. Park ederken arabalara çarpar, kafelerin müdavimleri üzerinde buz tabancası kullanır ve hatta kasten bir çocuğun balonunu bile patlatır.

Hikayenin Dünyası: Kocaman bir dünya! Her şeyin ötesinde, gelmiş geçmiş en kötü adamlar (kötülerin kötüsü), en havalı silahlara sahipler ve akıl almaz soygunlar gerçekleştirmektedirler.

Statüko: Gru bir kötü adamdır ve her gün yeni bir kötünün çıktığı, rekabet dolu kötü adamlar listesinin tepesinde kalabilmek için mücadele eder.

Dramatik Yapı: Büyük Gize Piramidinin çalınmasıyla gururu incinene Gru, ayı çalarak kötü adamlar listesinde yükselmek ister.

Statüko Engeli: Gru, ayı çalmak için gereken krediyi verecek olan Şeytan Bankasının müdürü Bay Perkins’i ikna edemez.

Başlangıç Kıvılcımı (1. Dönüm Noktası): Bay Perkins, Gru’ya, küçültme silahını çalıncaya dek ayı çalabilmek için gereken krediyi vermeyeceğini söyler.

Sekans İki

Kötü Adamın Tanıtılması: Gru bankadan çıkar çıkmaz, bir numaralı kötü olan Vector ile karşılaşır ve elindeki buz tabancasıyla kafasından vurarak aralarındaki rekabeti kızıştırır.

Yardımcı Rollerin Tanıtılması: Margo, Agnes ve Edith. Yerel bir yetimhanenin müdüresi olan Bayan Hattie’nin sert kuralları altında yaşamaya çalışmaktadır:

Başkarakterin Amacı: Ay’ı çalmak. Ancak Gru’nun öncelikle küçültme silahını çalıp Şeytan Bankasından borç alıp aya gitmek için bir roket yapması gerekmektedir.

Sorunun Engeli: Gru Doğu Asya laboratuvarından küçültme silahını çaldıktan sonra Vector da silahı Gru’dan çalar. Gru’nun silahı geri alması gerekir ancak Vector’un inine girmek başarı ister. Gru bu yolda dövülür, tekmelenir, havaya uçurulur hatta köpekbalıklarının saldırısına uğrar.

Sorunun Çözümü: Gru, kurabiye satan yetim kızların Vector’un inine kolayca girebildiğini görür. Bunun üzerine Vector’un zayıf noktasının kurabiyeler olduğunu anlar.

Kilitlenme (2. Dönüm Noktası): Gru resmi evlat edinme belgelerini imzalar. Bundan sonra, Vector’un inine girebilmek için Margo, Edith ve Agnes’e bakmak ve onlarla birlikte yaşamak zorundadır.

İkinci Perde

Sekans Üç

İkinci Perde Geriliminin Kurulması: Gru amacına ulaşıp Ay’ı çalabilecek mi? Margo, Edith ve Agnes sonunda bir yuvaya ve en önemlisi bir babaya kavuşabilecekler mi?

İkinci Perde Engeli: Yetim kızlarla yaşamak. Gru’nun kuralları basittir: ağlamak yasak, konuşmak yasak, ses çıkarmak yasak ve herhangi bir şeye dokunmak yasak. Ama çocuklar çocukluk yapar.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Kızlar, tehlikeli bir yer olan Gru’nun evini keşfe çıkarlar. Edith, içi çivili bir tabutta sıkışınca Gru kızları evde yalnız bırakamayacağını anlar.

İşin Ciddiye Binmesi: Sonunda kızlar Gru’nun alt katlara inen gizli asansörü bulunca Gru onlara cüceleri ve Dr. Nefario’dan bahsetmek zorunda kalır.

Sekans Dört

Yeni İkinci Perde Engeli: Kızlar Vector’un kurabiye siparişini götürürler. Vector, paketin içinde Dr. Nefario’nun küçültme silahını çalmak için kullanacakları robot kurabiyelerin olduğundan habersizdir.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Robot kurabiyeler Gru’nun içeri girip küçültme silahını çalabilmesi için duvarda bir delik açarlar. Ancak bu plan da, kurabiyelerin kasanın kapısını Gru’nun üstüne kapatmalarıyla suya düşer.

İlk Doruk Noktası (3. Dönüm Noktası): Ancak Gru küçültme silahını kullanarak ana girişten kaçmayı başarır. Gru’nun işlerinin iyiye gitmeye başladığı dönüm noktası budur. Kazanmaktadır ve her şey yolunda ilerler.

Sekans Beş

Yan Hikayenin Canlanması: Yetimler. Görevlerini yerine getirmekle birlikte Gru ile duygusal bir bağ kurarlar, kanına girip onları bir eğlence parkına götürmeleri için ikna ederler.

Yan Hikaye Engeli: Yetimler ilk başta Gru için kullanılıp atılacak araçlardı. Bu nedenle Gru asla eğleniyormuş gibi yapmaz ve onların ihtiyacı olan baba rolünü üstlenmemeye çalışır. Ancak içten içe onlarla ilgileniyordur.

Hat/Dallanıp Budaklanma: Artık sırf kızların gönülleri olsun diye onları sıranın önüne geçirip onlarla birlikte hız trenine biner.

İkinci Perde Statükosu: Kızları elinde tutmak. Gru istediği her şeye sahiptir: küçültme silahı , Ay’ı çalma planı ve kızlar. İlk defa gerçekten birileriyle arasında bir bağ kurulur.

Daha Zor İkinci Perde Engeli: Gru, küçültme silahını ve Ay’ı çalma planını Şeytan Bankası müdürü Bay Perkins’e gösterir. Perkins planı sever ancak Gru’dan hoşlanmaz ve kredi vermekten vazgeçer.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Bankanın reddetmesi özgüvenin körüklenmesine ve pratik zekasına yönelmesine neden olur. Gru, cüceler, Dr. Nefario ve kızların yardımıyla bu iş tek başlarına yapmaya karar verir.

Aksiyonun Yükselmesi: Beklenmedik iki şey yaşanır. Gru yetimlerden faydalanıp onlardan kurtulmayı planlarken kızları içten içe sevmeye başlamıştır. Bay Perkins, küçültme silahını elde ettiğinde kredi vereceğini söyler ancak sözünü tutmaz.

Sekans Altı

En Zor İkinci Perde Engeli: Gru’yu Ay’a götürecek olan roketin yapılması. Hiç kimse işten kaçmadan, gece gündüz çalışarak başta Dr. Nefario ve cüceleri lmak üzere, roketi ayağa kaldırmak için mutfak evyesinden, klozete kadar ellerine geçen her şeyi kullanırlar.

Hata/Dallanıp Budaklanma: Gru kızlarla bağ kurunca yerleşik ev hayatının keyfini sürer. Nefario bunu bir zaaf olarak görür ve Gru’ya bir ültimatom verir: Ya kızlar ya Ay.

Ana Doruk Noktası (4. Dönüm Noktası): Nefario kızların yetimhaneye dönmesi için gerekli ayarlamaları yapar. Bu Gru’Nun çöküşe geçtiği andır. Kızları kaybettiği için kalbi kırılır. Sonunda sevgi dolu bir yuva bulduklarını düşünen kızlar için de durum farklı değildir.

Üçüncü Perde

Sekans Yedi

Üçüncü Perde Gerilimi: Ay’ı çalmak Gru’nun kesin bir şekilde gelmiş geçmiş en kötü adam olmasını sağlayacaktır. Ancak kızların soygunla aynı güne denk geldiği için yetimlerin bale resitalini kaçıracaktır.

Üçüncü Perde Engeli: Gru’nun Ay’ı çalması gerekir. Bu kolay değildir. Ev yapımı bir roketle uzaya çıkacak, kendini roketten ayın yörüngesine fırlatıp Ay’ı küçülttükten sonra çalıp kızların resitaline yetişebilmek için hızla dünyaya geri dönecek.

Hatalı/Dallanıp Budaklanma: Gru, Ay’ı cebe atar ancak yaptığı soygunun keyfini yaşayamadan hızla kızların resitaline yetişmeye çalışır ancak yetişemez.

Karakter Eğrisi: Değişmiş bir adam olan Gru, artık önceliklerinin kızlar olduğunu farkına varır ve resitale gitmeyip Ay’ı çalmakla vakit kaybettiği için pişman olur.

Üçüncü Perde Şaşırtması (5. Dönüm Noktası): Resital bitmiştir ancak Gru, yetimleri kaçıran Vector’un imzasını taşıyan bir fidye notu bulur. Kızlara karşılık Ay’ı istemektedir.

Sekans Sekiz

Son Engel: Gru Ay’ı teslim eder ancak Vector kızları iade etmez. Ay’ı ve kaçırdığı kızları yanına alarak uzay aracına binip kaçar.

Zorunlu Sahne: Gru, Nefario ve cücelerin yardımıyla kızları kurtarır. Küçültme silahının etkisini yitirmesi üzerine Ay eski halini almaya başlar ve Vector’un gemisi patlar.

Çözülme: Gru kendini ve kızları kurtarır. Eve döndüklerine ellerine kukla geçirip onlara uykudan önce bir masal okur. Öper ve iyi geceler dileyerek yatırır.

Yeni Statüko:  Filmin afişinden de anlaşılacağı üzere, Gru süper kötüden süper babaya dönüşür. Gru ve kızlar banliyöye yerleşip mutu mesut bir hayat yaşarlar.